Jump to content

Retrofit: modul bluetooth si navigatie (Touareg 7P)


Gheo
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Tocmai ce am primit masina de 2 saptamani. Mountain plus cu RCD550. Pretul a fost unul foarte bun asa ca nu am mai facut mofturi la lipsa bluetooth.

Am citit ca ar exista module de navi bluetooth si mirrorlink ce pot si adaugate.

A montat cineva asa ceva?

Daca da imi puteti recomanda un atelier unde sa fac si montajul?

Inca ceva. Se poate activa inclinarea oglinzii pasagerului la rularea in marsarier? Si ce alte optiuni se mai pot activa.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bluetooth-ul ma intereseaza si pe mine. Am vazut ca ar fi varianta asta http://www.fiscon-mobile.eu/products/main_volkswagen.php

Cu toate ca am inteles, de la cineva din sistem, ca dupa 2016, toate ar avea bluetooth, doar ca trebuie activat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa iti zic. O sa mai cercetez. Cand mai imi fac timp o sa incerc o recomandare de la un cunoscut. Nu am detalii dar revin.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rcd 550 nu are BT incorporat - RNS 850 are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu sunt interesat de BT si inclinarea oglinzii dreapta in marsarier pt Touareg 7p( nov 2017 ) cu RCD550.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Cum te putem ajuta ? BT trebuie sa instalezi kitul. Oglinda - trebuie activata cu vcds ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomandarea era sa schimb toata unitatea cu ceva after market....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt fan aftermarket...mai ales daca vb de unitatile dedicate/China.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu. Asa ca deocamdata am un bluetooth conectat pe iesirea de aux. Si asta e. Navigatie propriu-zisa oricum numa interesa. Folosesc waze sau maps. Ma interesa mirrorlink. Mai vedem in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Poate cineva sa ofere impresii dupa folosire navi "aftermarket" ? 

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Pana la urma a facut cineva retrofit la bluetooth? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 9/29/2017 at 11:09 AM, Gheo said:

Salutare.

Tocmai ce am primit masina de 2 saptamani. Mountain plus cu RCD550. Pretul a fost unul foarte bun asa ca nu am mai facut mofturi la lipsa bluetooth.

Am citit ca ar exista module de navi bluetooth si mirrorlink ce pot si adaugate.

A montat cineva asa ceva?

Daca da imi puteti recomanda un atelier unde sa fac si montajul?

Inca ceva. Se poate activa inclinarea oglinzii pasagerului la rularea in marsarier? Si ce alte optiuni se mai pot activa.

Multumesc frumos.

Cum ai mountain plus fara bluetooth? E dotare de baza bluetooth pe RCD550. Din ce an este masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. E luata de noua in septembrie 2017 de la PBN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foart ciudat, eu tot mountain plus am echipare, fata nimic pe langa si am bluetooth. La RCD550 unitatea bluetooth este sub scaunul pasagerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

https://www.joyingauto.com/joying-latest-android-8-0-oreo-vw-touareg-car-stereo-upgrade-navigation-system-with-4gb-32gb.html

Ma bate gandul sa cumpar produsul de mai sus. 

Vad ca suporta setarile masinii (nivel ulei, interval revizie, etc). Dar ce nu inteleg este chestia cu vehicule settings limited to the car with canbus system. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vitelu2002 iti pot vinde eu modulul original de bluetooth plus carcasa din polistiren care se montează sub scaunul pasagerului. Eu fac retrofit la rns850 si nu mai am ce sa fac cu ele. Navigația postata de tine este o chinezărie, nu te sfătuiesc sa mergi pe asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.. dar vreau sa pun navigatie in loc de rcd550.. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vitelu2002 este o alegere foarte bine, pe acest durm sunt si eu numai ca intampin unele mici probleme. Este acelasi tip de navigatie mmi 3G+ care s-a pus pe A4 - A7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut, mi-am luat Touareg BMT Mountain Plus 2018 , 204 hp  cu RCD 550 

NU pot conecta telefonul la bluetooth pt ca nu are .. am verificat la reprezentanta . si DA a venit fara , sub scaunul pasager dreapta fata nu are nimic..( asa am la B7 ) ... e cam cheala  dar imi place..

#Gheo Cum ai rezolvat,  ca vad ca ai avut aceasi problema ...? 

Am citit tot pe forum,  ca RNS 850 vine cu el incorporat. .  merita sa fac un upgrade la Rns 850?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita, dar e scump. Trebuie display, unitate mib, unitate radio portbagaj, torpedou, cablaje, can , plus procedurile online pt component protection si codari. 

Este mai ieftin sa faci retrofit la modul bluetooth  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În cazul ăsta ieși mult mai ok cu ceva chinezărie after-market. Aia vine cu tot, cabluri pentru cameră spate, cabluri/modul pentru bluetooth, microfon, etc, tot ce trebuie.

 

Și eu care am RNS850 mă tentează uneori, chiar nu oferă nimic deosebit, navigația deși am actualizat-o la zi, tot  nu se compară cu un waze/google maps/sygic, etc. Internetul pe el nu merge decât pentru wifi, iar pentru google earth plătești nu știu ce patchuri de la un tip care are serverele lui și când le va opri iar nu va merge.

 

Sfatul meu pune o soluție after-market, ieși probabil mai ieftin + ai ceva mult mai OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult mai ok, nu. Calitate inferioara produselor OE, garantat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!