Jump to content
Cristian

Intarzieri productie si livrare Ateca

Recommended Posts

andrei0241

Aici zice de 130. Daca si dealerii stiu de 130, tind sa cred ca asta e numarul corect ptr 2019 si va scadea si anul urmator (fiind an electroral, in mod normal va fi Rabla)

TheMailman
7 hours ago, andrei0241 said:

Aici zice de 130. Daca si dealerii stiu de 130, tind sa cred ca asta e numarul corect ptr 2019 si va scadea si anul urmator (fiind an electroral, in mod normal va fi Rabla)

Ca de obicei totul e interpretabil la noi. Foarte buna si observatia lui Ebi. Nu se spune clar dupa ce norma. In cazul meu pe certificatul de conformitate apare 189g in cazul WLTP si 149 in cazul NEDC. E ceva diferenta :)

oko_x

Eu am ridicat masina la sf saptamanii; e super, doar cu consumul trebuie sa ma obisnuiesc. Am inteles ca urmeaza iar o perioada de pauza cu modificarea wltp.

Cristian

Oko_x, deci tu ai avut de asteptat mai putin de 3 luni pentru Ateca FR 2.0 TSI? Nu e rau deloc, avand in vedere cele 10-11 luni, cat a fost perioada de asteptare pentru multi dintre noi.

oko_x

Pai cam 3 luni 27.02-30.05... super bine.

andrei0241

Ptr 1.5tsi s'ar parea ca e cam 6 luni, insa conform celor de pe seat.ro (citatul de mai jos), nu e exclus sa apara alte intarzieri la comenzi plasate in vara

Datoritã trecerii la noul standard de emisii Euro 6d TEMP-EVAP-ISC începând cu data de 1 septembrie 2019, valorile privind consumul și emisiile de CO2 ale autovehiculului efectiv livrat pot fi diferite. Mai multe detalii privind caracteristicile autovehiculului, inclusiv valorile de consum și emisii CO2, pot fi obținute la dealerii autorizați.

Dolfin

Partea cu EVAP se spune ca va pune probleme, adica motorizarile pe benzina, cei ce cumpara diesel nu o sa aiba probleme.

Liryc

Am mai zis asta si in Masina mea dar la mine pentru Ateca Xcellece 2.0 TSI a durat 2 luni livrarea. Comandata pe 28.03 si a venit pe 31.05.

Pentru 1.5 TSI mi-au zis de la dealer minim 6 luni termen de livrare.

costin va

Se pare că iar sunt întârzieri. Mașina comandată pe 25 februarie,  trebuia să intre în producție în săptămâna 26. Dar nimeni nu știe nimic. În situația aceasta sunt 17 mașini din cate am înțeles de la dealer. 

• Sad 1

andrei0241

Ce termen estimase dealerul?

Ce configuratie ai ales?

costin va

6 luni.

Este vorba de un style, 1.5 benzină,  manuală, plus opționale. 

• Upvote 1

costin va

Se pare că în luna iulie a anului fabrica este în concediu. O sa se înceapă producția începând  cu săptămâna 30 dar cu modificări minore my2020.

costin va

In sfârsit am primit confirmarea pentru intrare in producție în săptămâna 36 și în săptămâna 39 mașină este la dealer. Aveți cumva idee dacă după confirmarea intrării în producție de către fabrica mai pot exista modificări legate de termenul de livrare?

• Like 1

Sop

In mod normal poti sa stai linistit 99.9% pentru ca se vor respecta. Intotdeauna va exista acel 0.1% care poate face sa se intample ceva. Dar odata ce e confirmat de fabrica sunt fff mici sansele.

costin va

Mulțumesc mult pentru incurajare. Eram puțin panicat deoarece eu am luat și un tichet rabla care este valabil până la sfârșitul lunii septembrie. Dar se pare că planetele s-au aliniat.