Jump to content

Probleme spalatoare faruri golf 4


speedway
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca e greu de montat o instalatie de spalat faruri la o masina care nu a avut din fabricatie ? A mai montat cineva ?

Ieri seara era cat pe-aici s-o patesc din cauza taranilor care ies cu tractoarele cu rotile pline de noroi de pe camp in drumurile nationale, putina ploaie si tacamul a fost complet. Doar D-zeu si reflexele mele m-au ajutat sa evit o tragedie.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu e greu dar e scump si nu merita .

Parerea mea ! :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand mare incredere in spusele tale, ma las pagubas :)

Multumesc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Capacelul din dreapta mi-a fost furat?Oare doar de la reprezentanta pot sa iau?Il pot monta eu?

Nu de alta...dar mi-am mai luat de la Autoworld Cluj si mi l-au pus tot ei...da degeaba...ca tot nu l-au pus bine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De montat sigur il poti monta singur, are doua picioruse ce prezinta cate un orificiu fiecare. Cele doua picioruse incadreaza pompa pe care se gasesc si doi bumbi ce vor intra in orificiile aflate pe piciorusele capacelului. E foarte usor, mai complicat pare asa povestit. Nu stiu daca am explicat eu cat de cat pe intelesul cuiva, o sa caut o poza, ceva.

Oricum cand vei vedea cele doua piese una langa alta, sigur vei intuii cum se monteaza.

E foarte usor. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un...o ciocanire si a trebuit sa schimb bara fata...Nu am gasit noua cu decuparile pt. stropitori faruri,dar am obs. ca nici cea veche nu era originala...Bun,nu-i bai ca se executa decupajele,insa unde gasesc capacelele???Si inca ceva...Mie mi se ridicau sprituitoarele,dar nu stropeau...Sa fie infundate?Stie careva vreun topic unde se explica cum se demonteaza,curata,desfunda asa ceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La golf4/bora barile fata nu vin deja decupate, nici la cele originale. Dar au pe spate semnele necesare pt decupaj.

Capacele se pot comanda separat de la orice dealer sau de la vreun magazin de piese mai serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt desfundat incearca cum a zis Bamse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la toate magazinele de pe Str Fabricii(cluj) si nu au capac pt spalator faruri...

am ramas totusi cu un raspuns pe care il voi primi maine de la magazinul "probe auto"...care se pare ca importa asa ceva...

voi vedea maine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la Autoworld si vad ca il au la pretul de 44,4 lei pentru masina din semnatura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am luat capacelul de la autoworld cu 44 de ron pana la urma...am mai dat 30 de ron pentru vopsit in culoarea masinii si montat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

44 lei este pretul per bucata sau pe setul de doua bucati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

per bucata din pacate:(...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

" WNS "

La mine ( Polo 9N ) cel putin se poate comanda bara cu decupari facute din fabrica sau nu. Diferenta de pret este de ~ 20 euro mai mult la cea cu decupare.

Sambata se va monta pe masina din semnatura kitul original spalator faruri. Pacat ca fara bara original decupata. Decuparile originale difera fata de ce se poate face manual. La o bara originala capacelele intra in bara. La cele decupate aftermarket vin peste bara ( saltate cativa milimetri ). Dupa cum se vede este un sant in care intra, sta si nu se misca capacul. Poate din cauza asta unii pierd capacele si altii nu. Nu stiu exact cum este la Golf dar la Polo se vede cum este original. Actionarea lor o voi face manual cu un buton din bord in locul unuia fals ( am destule ).

Pentru a achizitiona si bara decupata trebuia sa mai scot ~ 850 RON !!!

Bara noua ( nedecupata inca ) o am deja in urma unei busituri ( Casco ). Nu am putut sa rezolv la Casco cu achizitionarea uneia cu decupari din fabrica.

Am deschis un topic cu spalatoare faruri. Poate se muta aici.

O zi cat mai placuta

Mihai

post-5732-1221503237_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai aici se discuta de golf4/bora, este aria dedicata acestor modele.

La aceste modele difera bara si capacele ce acopera spalatoarele farurilor. La polo este alt sistem, din aceasta cauza bara fata vine deja decupata.

Asa arata capacele originale (OEM) la spalatoarele de faruri la golf4/bora. Dupa cum poti observa difera fata de polo 9N, nu exista acele canturi unde capacul sa intre pana la nivelul barii. Capacul ramane in afara si nu sunt aftermarket. Asa au fost concepute.

spalatorfarpt7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'WNS'

Scuze

Sambata fiind in service pentru a termina lucrarea " spalator faruri " am vazut care este diferenta intre Polo si Golf.

Speram ca la Polo sa fie posibilitatea de a decupa locasurile.

Se poate dar nu vor sta capacele frumos.

Alta problema este pistonasul care se monteaza cu doua suruburi pe sasiu si unul pe bara.

Deci - sorry

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu spalatorul faruri. se aude motorasul dar nu se ridica spalatoarele, deci presupun ca nu se face destula presiune si cred ca pe undeva este o scurgere. Intrebarea mea este daca a verificat cineva circuitul de furtune la spalator faruri ca sa imi spuna si mie ce trebuie sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar fi doua variante:

1. nu ai destul lichid in vas si nu se creeaza presiune

2. ai lichid, dar este undeva un furtun sarit sau pleznit (ar trebui sa curga si sa vezi unde)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut doar o problema cu motorasul de la vas de acolo, curgea dar l-am scos si l-am curatat de rugina ca nu mai inchidea garnitura aia de cauciuc si acum nu mai curge. in legatura cu spurgerile nu se vede pe nicaieri ca ar curge. am incercat sa scot un furtun care pleca de la motorasul de la vas dar nu venea nici un pic de apa. o sa mai incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu spalatorul faruri. se aude motorasul dar nu se ridica spalatoarele, deci presupun ca nu se face destula presiune si cred ca pe undeva este o scurgere. Intrebarea mea este daca a verificat cineva circuitul de furtune la spalator faruri ca sa imi spuna si mie ce trebuie sa fac.

la inceput cand nu stiam exact cum se foloseste spalatorul de faruri nu puneam pe faza scurta/lunga si de-aia doar mi se auzea motorasul si nu se ridicau spalatoarele...poate si tu faci la fel.Sper sa-ti rezolvi problema.sal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e problema de faza scurta, ca stiam de asta. oricum fara luminile aprinse nu cred ca se aude motorasul, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu ceva nou. azi am scos furtunul care vine de la motorasul de la vas si care cred ca se duce la faruri (are un cot in forma de L), dar cand am dat sa stropeasca (cu faza scurta) mergeau cele de la parbriz iar pe acel furtunas nu iesea nici un pic de apa. NU inteleg de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Asta este intreg sistemul spalatoarelor pt faruri.

splatfaruridt6.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!