Jump to content

Probleme vopsea si caroserie Octavia 3


son1k
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am achizitionat(second hand) o masina Skoda Octavia 3, 1.8 TSI DSG in februarie si din pacate nu prea am apucat sa ma bucur de ea pana acum cu aceasta criza.

Astazi am fost la spalatorie si am spalat-o (avea foarte multe pete de gainat) si cand m-am intors acasa am constatat ca o parte din vopseaua de pe eleron a sarit, fix in locul ala era un gainat destul de mare si probabil de la jetul de apa a sarit cu tot cu vopsea.

A mai patit cineva situatia asta ? Are cineva un link cum se schimba acel spoiler ? Sau are idee cat ar costa reparatia ?

WhatsApp Image 2020-06-05 at 15.02.34 (1).jpeg

WhatsApp Image 2020-06-05 at 15.02.34.jpeg

Modificat de LightMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie doar vopsit, nu schimbat. Eu am tot un 1.8 TSI (adica am eleronul), dar nu am nicio problema cu vopseaua. Probabil s-a insistat de foarte aproape, cu presiune mare pe zona respectiva, ceea ce a dus la ceea ce se vede in poza. Dpdv pret, trebuie verificat la o reprezentanta. Suprafata e destul de mare si o remediere facuta cu un kit de retusare nu cred ca ar arata prea bine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar, trebuie revopsit, numai sa il poate da jos fara sa il rupa. La ce preturi au la reprezentata, asteapta-te la un un 500 - 1000 RON in Bucuresti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Se mai confrunta cineva cu rugina la Octavia 3 la praguri? 

Se pare ca boala Golf 4( si fratii de generatie) se intinde si la Octavia 3. 

Masina e in familie din 2013 si are pragul stanga fata cu inceput serios de rugina.. 

La garantie am primit raspuns ca de ce nu am semnalat mai din timp, pana sa se intinda. Cine sta la o masina de 8 ani sa verifice de rugina pe la praguri si aripi? La Seat Toledo din 2003 a inceput sa rugineasca aripa + prag in 2020( dupa 17 ani).

 

Deci, s-a mai confruntat cineva? Daca nu, inspectati-va pragurile ca sa preveniti.

Ps: nu focalizeaza bine telefonul, dar se intelege cat de cat. 
In prima instanta am crezut ca e oxid de la balamalele pe care le-am “sprayat” cu WD.

Ce se vede in poze este de 1-2 luni..

3CA51D22-58B8-4745-95D0-534DA1EE3647.jpeg

Modificat de smecs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dasfacut protectiile interioare la aripile fata si spate,am cumparat antifon de la piese auto si am dat doua straturi de antifon cu pensula (atat pe aripi cat si in capul pragurilor).am facut asta si la golful 4 si nu am avut probleme cu rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce mai plaseaza acel burete la scurgere, retina apa si apare rugina.

Asa a fost si la Fabia 3, am curatat, dat jos buretele si dat cu solutie antirugina, nu au fost probleme.

Acelasi lucru si la Passat-urile B6 pe aripile din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, buretele ala e "capul" rautatilor..

Urma sa fac si operatiunea de curatare in primavara asta,nu a mai avut rabdare se pare. 

O sa urmez si eu planul mentionat de colegul liviu mai sus. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 2/5/2018 at 2:39 PM, gbrl said:

am o skoda Octavia 3 din iulie 2015 mașina cumpărata de noua.

azi am observat după ce am spalat-o,  20  - 30  puncte mici ce de rugina pe portiera pasager, portiera spate si aripa fata.

am dat putin cu o cârpa si au dispărut  dar parca  vopseaua este înțepata ca de un varf de ac..... 

Sa apară rugina la 2 ani și un pic...

Buna!

Ce a fost in final? Era rugina?

Cum ai rezolvat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!