Jump to content

Probleme portiera sofer


Bratu Marius
 Share

Postare recomandată

Salut, de ceva timp (cam o luna de zile) portiera stânga fata se închide și deschide foarte greu, in sensul ca trebuie folosită putina forța pentru a deschide ușa. Am încercat sa dau cu vaselină solida însă nu a rezolvat problema. Mâine voi încerca sa dau cu vaselină lichida/lubrifiant cu teflon. 

 

A mai întâlnit cineva aceasta problema? Dacă da, cum a rezolvat-o?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la spălare intra apa la piesele balamalei. Spală tot cu motorina și cu wd40 pina nu mai iese rugina  și apoi dai cu vaselina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. După mai multe utilizări ale spray-ului cu teflon și lubrifianți lichizi am scăpat de problema. O sa trebuiască repetata procedura la câteva luni ca sa nu se mai ajungă aici...așa e când speli mașina saptamanal.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Am si eu o problema la portiera șoferului, (respectiv stânga față) însă în sensul invers. De la o trântire mai zdravănă a portierei (evident din greșeală) am observat că ușa nu mai are treptele intre deschis total si închis atât de pronunțate, iar închiderea nu se mai amortizează la fel că la cea dreaptă. Totodată când o închid parca se si aude un mic zgomot de metal, iar când trag de clapeta interioară sa deschid ușa parca e mai "moale" sa zic așa (cam că la.masinile mai vechi). Mă gândesc că de la acea trântire sa se fi uzat, rupt vreun amortizor ceva?

Aveți idee care poate fii cauza?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut. Am si eu o problema cu portiera din spate-dreapta, in sensul ca se aude un zgomot la fiecare denivelare. Zgomotul nu este mecanic, trosneste ceva, parca buretele sau platicul respectiv. A aparut cam de vreo luna, iar masina o am de aproape 8 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da jos fata de usa si verifica clemele si daca nu cumva ai ceva desprins

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut ..am si eu o problema la usa de la sofer . Nu se mai inchide cum trebuie. Si cand reusesc sa o inchid nu o pot deschide doar din interior. Imi puteti recomanda ceva sfaturi . Am.un passat b7 din 2014 2.0 diesel dsg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil probleme la cablul dintre manerul exterior si yala - se inlocuieste. Altfel, da cu spray de yale (anti inghet) - trage de maner si pulverizeaza intre acesta si capacul de la butuc - vezi daca tot asa face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De ceva timp portiera de la sofer se inchide/deschide foarte greu - balamaua merge greu.

Un coleg mai sus recomanda spalat cu motorina dar nu imi place ideea :))

Cu ce as putea curata balamaua (ceva spray de curatat) si cu ce as putea sa o gresez/ung. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit wd40, un jumatate de tub. Sa pui cu pipeta cu care vine sprayul si sa o tot deschizi - inchizi. Problema rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare prieteni. 

Imi permit sa readuc la viata acest topic fără să mai creez unul nou problema fiind asemănătoare. 

Pasat B7 2014, cablu deschidere interior usa șofer rupt, m-am trezit ca nu mai merge sa ies din masina. Am comandat cablul, 30 lei, problema este la montaj. Am tot cautat tutoriale dar nu am gasit nimic echivalent macar. 

Stie cineva cum se poate schimba acest cablu? Fața de usa am dat-o jos, însă m-am blocat mai departe. Cablul pare "prins" adânc în interiorul usei... 

Eventual dacă stie cineva pașii care se fac pt schimbarea acestui cablu ca sa nu demontez yala (de ex) si sa nu fie necesar.

Multumesc mult tuturor. 

20200821_202641.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da geamul jos. E la fel ca la b6. Vezi ca sunt pe net tutoriale. E munca de 2 persoane fiindca trebuie sa iti tina cineva de geam cand desfaci prinderile. Ai doua capacele negre, rotunde ce se scot si se lasa geamul pana vezi prinderile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Multumesc mult! Pt geamuri am vazut ceva tutoriale. Mai ca m-as încumeta. Am văzut o varianta in care geamul este lipit cu o bandă scotch ca si o solutie daca nu as gasi un ajutor.

Mie imi e "frica" de yala si imi pare ca nu scap fără să o demontez... nu cred ca iese interiorul de tabla neagra care "tine" la un loc toate componentele usii...

Am tot cautat tutoriale de b6 dar cred ca youtube-ul meu e mai "sărac"... am gasit cum se demontează complet o usa de b6 si nu stiu daca sunt obligatorii toți pașii respectivi doar pentru o schimbare de cablu. Oricum, pt astazi mi-am pierdut elanul muncitoresc si m-am pleostit rau de tot cand am vazut cat e de munca. ?‍♂️

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, passat b7, i-mi joaca portiera sofer, sus/jos, cand e deschisa foarte putin, si e ros putin acel suport de pe stalp iar in anumite situatii de mers, mici gropi sau viraje, se cam aude un zgomot, ceva pocnituri mici, ca si cum ar juca ceva acolo ceva in genul piesa pe piesa.  Ar trebui umblat la suruburile de la balamale, numai ca trebuie data jos aripa, sau se poate face in alt mod? 
Multumesc! 

 

Modificat de aragorn2033
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 14.10.2020 at 21:30, aragorn2033 a scris:

Salutare, passat b7, i-mi joaca portiera sofer, sus/jos, cand e deschisa foarte putin, si e ros putin acel suport de pe stalp iar in anumite situatii de mers, mici gropi sau viraje, se cam aude un zgomot, ceva pocnituri mici, ca si cum ar juca ceva acolo ceva in genul piesa pe piesa.  Ar trebui umblat la suruburile de la balamale, numai ca trebuie data jos aripa, sau se poate face in alt mod? 
Multumesc! 

 

Salut

Daca ai rezolvat problema portierei și cum ?

Cu aceas problema ma confrunt si eu dar nu știu ce varianta ar fi mai buna.

Sa schimb balamaua și dacă da care dintre ele !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut! Îmi poate spune și mie cum scot butucul de la ușă șofer passat b7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slabesti surubul torx de pe lateral usa si tragi butucul afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!