Jump to content

Seat Leon FR 5F SC


Radhoozzz

Postare recomandată

@btoader22 Multumesc! Prima curatare a fost mai dificila dar de atunci, la aproape fiecare interior, sterg un pic si motorul. Se pasteraza curat in timp. :) 

@mike. Thanks! Inca nu sunt convins daca sa pun pro kit pe DCC. Mai studiez situatia. Ai vreun sfat?

Luni raspund si la intrebarea "what's next?"   :D

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu

Revenim cu noutati. Luni i-am facut o vizita lui @voinea si am aflat ca stock masina produce ~185cp. Dupa adaptari.. masina a prins mai multa viata iar cifrele se vad pe grafic.

Primele impresii: 

- cuplul apare in ture mai mici si a disparut acea senzatie de subturare la accelerari usoare;

- reprizele din treptele 3-4 mult imbunatatite, masina pare mai usoara :) 

Urmeaza sa mai facem niste log-uri sa modificam cateva mici detalii.

66AF2B35-FA1C-4CB1-9297-DA138F349367.thumb.jpeg.d44b912557234a3fbf33964e50427e9f.jpeg6B496411-FA4D-4E5E-8033-DD6BC1D4BAA4.thumb.jpeg.c147e475f60a22429804e0fb1ce3c5d4.jpeg

3DFB05F5-1F9B-4320-A0CE-C483775A5F58.thumb.jpeg.ffe3ab375cc5d3cb1348863279d3deaf.jpeg

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu Dragos. Preturile difera in functie de motor + discount-ul oferit de el catre membrii vwforum.

Link către comentariu
  • 3 months later...

~69.000 km 

3 luni dupa remap si un an de cand este a mea :) 

Cu toate ca acceleratia normala nu mai este la fel de liniara, curbele de cuplu fiind mult mai accentuate, masina se comporta f bine in orice situatie. In august revenim la Voinea pentru cateva adaptari in zona de 4000+. Aleator in wot, apare un mic soc la schimbari de trepte din tr.3 si din tr.4.

De curiozitate, am fost si la o verificare a DSG-ului. Concluzia: uzura minima a ambreiajelor iar in rest toate bune.

leon.thumb.jpg.ed0f5e2433ab66657c0489e8c69bebe5.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Cand ai pitici pe creier... trebuie sa le dai de lucru 

1. 444.thumb.jpg.d9fad354cee551aa6be8373631ae8eb5.jpg     2.111.thumb.jpg.a16b26f959a7fbf25a2f12f5838b01a5.jpg    3.333.thumb.jpg.9da566527e43f0a5c5ebcc9ff7178624.jpg

 

                  carcar.thumb.JPG.3bf17fba8082ad67406798d1914f36c5.JPG

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu

Pe fuga am crezut ca ornamentul de pe schimbator din a 2-a poza e negru lucios si chiar ma pregateam sa intreb de unde e... :)) 

Link către comentariu

Eh, este, de unde sa fie, nu este ?

Totusi, de ce atata uzura la schimbatorul unei automate? Doar de la folosirea normala sau a fost vreun "ajutor"?

Modificat de andrei0241
Link către comentariu

@Rave Nu este cel negru dar cu putin efort cred ca ar putea putea deveni negru lucios.

@andrei0241 Cu siguranta nu a fost uzura normala, mai degraba o zgarietura accientala. :) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

~70k km

Saptamana viitoare mergem la revizie (ulei+filtre). Consumul de la ultima revizie s-a stabilizat la 7L/100km conform Spritmonitor. Neasteptat de bine, chiar daca nu prea merg la ore de varf.

Problema cu schimbarile treptelor s-a rezolvat printr-un soft nou.. de la Revo. Comportamentul s-a schimbat radical, la mers normal merge chiar mai fluent decat stock iar in wot se transforma :D Acceleratia e perfect liniara si iti da senzatia ca masina s-a usurat cu vreo 500kg.

Probabil ca masina mea a fost o exceptie si nu s-a inteles prea bine cu TCM insa in continuare spun ca sunt profesionisti si vom pastra legatura. 

Sper sa ajung cat de curand la inca un dyno sa vedem ce zic cifrele. Proprietarul spune ca e 100% fericit cu noul soft :)) 

Modificat de Radhoozzz
Link către comentariu
  • 1 month later...

Am bifat si revizia cu filtre Mahle si ulei Motul X-Clean la PBN.

44043244_1189129847920072_101854758582616064_n.thumb.jpg.fcc620daf37fc6eee5c1d1eba31ce564.jpg

Acum 2 saptamani am participat la workshop-ul tinut de @Stelian99 de la ProDetailing si am decis sa incerc pregatirea de iarna singur. Asa ca m-am pregatit cu...

43828791_984198821765784_3820682509998358528_n.thumb.jpg.d087da87113938d6248caa8237388002.jpg

Wish me luck!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Felicitari pt alegerea in legatura cu pregatirea de iarna. Din ce vad, pare ca ai luat si un pad de polish. Sonaxul pt polish o sa il aplici cu masina sau manual?

Daca alegi sa il aplici cu masina, give me a sign if you can. As vrea sa asist si eu cand faci cu masina. 

Link către comentariu

Multumesc!

Sambata am realizat primul meu home detailing pe masina alor mei iar rezultatul celor 9 ore de munca se vede aici: https://photos.app.goo.gl/CVAm9ARaYJUyiBEa7

Am actionat cu urmatorii pasi: 

  • degresant + clatire
  • curatare jante cu sanax full effect
  • spalare metoda two buckets
  • decontaminare cu argila
  • paint cleaner sonax perfect finish cu masina de polish ( @minu94 cand ma apuc si de Leon iti dau un semn)
  • curatare cu alcool izopropilic 
  • aplicare sealant Fusso 

Masina a capatat un luciu pe care nu il mai vazusem de ceva timp iar eu am capatat o febra musculara de nedescris :)) 

 

Link către comentariu

Bravo, ft fain a iesit. Interesant si efectul de sheeting. Nu vreau sa imi imaginez la final de ce febra musculara poti avea parte :)) 

Ar fi fost o idee sa faci si o poza before and after cu lumina direct pe tabla, ca sa ne facem o idee si de gradul de corectie oferit de polish.

Astept semnul :D multumesc ! 

 

 

Link către comentariu

M-am gandit si la acea comparatie insa lucrarea a fost facuta in conditii diferite de lumina si nu am putut face pozele respective. 

Urmatoarea operatiune o voi face si cu ajutorul unei lampi fluorescente. Ca sa iti faci o idee, au disparut ~70% din zgarieturile fine pentru ca nu am vrut sa insist f mult cu polish-ul din prima incercare.

Link către comentariu

Vad ca a inceput sa-ti placa, felicitari!

Ce masina de polish folosesti? Ma bate gandul sa iti calc pe urme, desi spatele meu o sa ma urasca.

Link către comentariu

Multumesc :D

Pentru inceput am ales masina de polish din LINK. Si-a facut treaba f bine, ramane sa vedem cum rezista in timp.

Am inceput sa simt nevoia de inca o masina cu un taler mai mic, pentru un polish mai in detaliu pe spatiile inguste. La fel de bine se poate utiliza si pe faruri.

Spatele o sa te urasca mai rau decat crezi dar rezultatele sunt f misto :)) 

 

Link către comentariu
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Am iesit din sezonul rece cu bine. Asteptam vremea mai calda pentru a reface stratul de sealant, chiar daca pe 80% din suprafata caroseriei efectul de beading este ca in prima zi.

Am profitat de faptul ca vechile anvelope Continental erau destul de tocite si ne-am echipat cu 4 buc 235/35/19 Michelin PS 4S. Nu am apucat sa le testez prea mult insa prima senzatie e WOW! In sfarsit avem ceva aderenta si pe treapta a 2-a iar felul cum stau lipite de sosea pe curbe mai stranse chiar a fost surprinzator. Ramane sa le mai testez in diferite conditii.

Si din joaca, am mai activat cu OBD Eleven si rear DRL. Parca arata mai bine spatele si pe timp de zi.

 

 

image5.thumb.jpeg.5b26c0371f2b155fc785fb9667fbb389.jpeg               image3.thumb.jpeg.0dd1b82c697931f31b253ebd8d4bfe53.jpeg

Link către comentariu
  • 1 year later...
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!