Jump to content

Zgomot ciudat in viraje la viteza mica Passat B7


cyp_cam
 Share

Postare recomandată

Salut,
De cateva saptamani am un zgomot tare ciudat la viteză foarte mică numai in viraje (atât stanga cât și dreapta); este ca un vâjâit si tine pe tot parcursul virajului dacă masina este in viteza; in momentul in care apas ambreiajul, si merg tot virat zgomotul dispare.
Masina nu trage stanga, nu trage dreapta, in viraje la viteza mai mare nu se aude nimic...nu are nici un joc la directie, la roti.
Are cineva vreo idee ce ar putea fi? Cei din service nu isi dau seama de unde este.
Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand calci ambreiajul, decuplezi cutia.

cutia ta de viteze este manuala ?

daca da, mergi in reprezentanta si schimba uleiul ( doar pe original ).

exista informare la vw ptr problema asta dar sa nu te astepti ca rezolva pe vecie....

cca 20 mii nu o sa mai faca dupa care, dupa noroc.

am avut si eu aceats problema la vechea masina ( passat B7).

la mine, se auzea cel mai bine cand plecam bracat de pe loc.

DE CE ai mai deschis un topic pentru aceeasi problema postata intr-unul existent ?

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii. Am cautat topic pentru problema asta numai ca nu am gasit.

Da, e cutie manuala. Am observat ca inclusiv la mersul cu spatele face. Dar oare de ce numai in viraje, nu ar trebui sa faca si cu rotile drepte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, aceeasi problema o am si eu de cand am cumparat masina. Momentan am parcurs 70000 de km cu sunetul respectiv, fara sa am alte probleme. Daca se rezolva cu inlocuirea uleiului in cutie, asa o sa fac si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot confirma ca s-a rezolvat........am schimbat uleiul si nu se mai aude. Am pus ulei original vw. Sa vedem acum daca vor mai fi probleme avand in vedere ca multi de pe aici au zis ca le-a reaparut zgomotul dupa 20-30k km.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Passat B6 din 2010 la fel. In viraje stranse stanga-dreapta am un huruit-vajait infundat pe spate. Controlat la 2 mecanici rulmentii si-s buni. N-am controlat cu ambreiaju calcat. Mentionez k am peste 200mii km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Sunt posesorul unui Passat B8 2015, 1.6 l, cutie manuala si de ceva timp la virajul la stanga se aude un huruit (identic cu frecare cauciucului in plastic).Zgomotul se aude cand masina este in viteza.Am verificat roata si nu e din rulment sau placute.Am vazut ca aceeasi problema este si la B7.A gasit cineva de unde provine zgomotul  si o rezolvare la aceasta problema? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am un B7 2.0TDI 140cp la care intampin urmatoarea situatie:

1. Volanul merge uneori sacadat, nu mai greu sau mai usor. Dupa plecare si mers cativa km dispare mersul acela.

2. In viraje stanga sau dreapta de regula cu treapta 1 cu plecarea de pe loc se aude un sunet infundat gen cauciuc pe cauciuc 1-2 secunde. anvelope hankook ventus prime 3 dot 18.

Masina are 123.000 km.

Aveti idee ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flanse amortizoare fata cu rulmenti de sarcina. 
Pune pe cineva sa vireze pe loc si tu stai afara in dreptul rotilor fata, pe rand, o sa auzi de unde vine zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Și am aceeași  problema  a rezolvat cineva 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare!

Daca tot  vorbim de zgomote/sunete simtite in zona volanului, am si eu ceva asemanator dar putin diferit la un Passat B7 2011, 2.0 TDI Break. Cand parchez cu spatele si trebuie sa iau maxim de volan stanga sau dreapta ruland foarte incet, se aude ca si cum ar freca un fier pe fier, cateodata mai scurt, alteori mai lung, si parca din ce in ce mai tare dar nu se aude mereu. Am fost la mecanicul masinii si acolo nu a vrut sa scoata niciun sunet in cele 5 parcari cu spatele pe care le-am facut cu el de fata.. Am virat pe loc maxim stanga-dreapa cu frana de mana luata si nu a scos niciun sunet. A doua zi a facut  iar, parca si mai tare, parca i-ar fi frica de dosctor.

Sunetul a aparut prima data dupa ce am schimbat rotile de iarna de tabla pe 16 cu cele de vara de aliaj tot pe 16 (poate este simpla coincidenta). Pana la acest zgomot, la viraj maxim stanga atunci cand intorceam pe dupa vreun scuar sau pur si simplu intorceam in mijlocul drumului (dreapta nu stiu pentru ca atunci cand intorci faci maxim stanga), se auzea cand si cand un uuuuuuu....uuuu infundat si foarte discret. Acum se aude parca acelasi zgomot dar mult mai strident, asa cum am spus, parca ar freca ceva fier pe fier, parca ceva nu ar fi uns. In rest masina are schimbate bucse, bielete, bascule spate, directie facuta, nu bate nimic, nu scoate niciun alt zgomot.

A mai patit cineva asa ceva? aveti vreo banuiala ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Dragoi Marian
On 13.07.2017 at 12:10, cyp_cam a scris:

Salut,
De cateva saptamani am un zgomot tare ciudat la viteză foarte mică numai in viraje (atât stanga cât și dreapta); este ca un vâjâit si tine pe tot parcursul virajului dacă masina este in viteza; in momentul in care apas ambreiajul, si merg tot virat zgomotul dispare.
Masina nu trage stanga, nu trage dreapta, in viraje la viteza mai mare nu se aude nimic...nu are nici un joc la directie, la roti.
Are cineva vreo idee ce ar putea fi? Cei din service nu isi dau seama de unde este.
Multumesc anticipat.

Exact aceiași problema o am și eu la un Golf 6 2.0 TDI CFFB 2011. În viraje , la viteza mica se aude vâjâitul, când este în viteza. În momentul în care apăs piciorul pe ambreiaj, nu se mai aude.. Și am observat ca atunci când e foarte cald afara, se aude foarte incet sau chiar deloc..

Am schimbat și uleiul în cutie(ulei original VW) , dar nu s-a remediat problema.. habar nu am ce poate fi și nici cei de la service..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!