Jump to content

My Candy-Weiß Tigger & Black Magic Golf


Andrei_72

Postare recomandată

Nu ai optat ptr folie cu self healing?

Eu initial voiam folie obisnuita (din ratiuni de pret), dar o comparatie pe masina mea intre o folie obisnuita si cea cu self healing m'a convins sa deschid buzunarul mai larg ptr a doua varianta, motivele fiind grosimea mai mica a celei de'a doua, faptul ca, montata corect nici nu se observa (cea normala era mai groasa si mai mata) si, in sf, abilitatea de reparere la caldura.

Cat a costat distractia (polish + folie)? Ptr stalpi stii un pret individual sau a fost totul la pachet?

Link către comentariu

Partea de self healing din ce am citit eu, tine de material (poliuretan) și nu de grosimea foliei. Deci, și folia mea are self healing si este foarte ok ca luciu și transparenta. Am văzut ca mai multi producători de PPF oferă folie din același material in diferite variante de grosime și de lățime de rola, in funcție de aplicația pentru care va fi destinata. Dificultățile apărute la montaj, am aflat ulterior, nu au fost din cauza materialului ci din cauza tehnicii de aplicare. Știu o firma la care pot sa apelez pentru un montaj perfect, dar din motive pe care nu are sens sa le detaliez nu am avut acea varianta la momentul in care am pus folia. Cum am zis, dacă ma hotărăsc la primăvară, o schimb și gata.

Pretul materialului a fost de 450 de lei, dar nu-l lua ca referinta. Eu mi-am luat folia singur. Pe lângă asta, am găsit rola de 1200 mm care a ajuns sa fie montata pe lungimea capotei (am cumpărat 2 metri). Daca de exemplu, iti trebuie mai mult de 1200 mm, va trebui sa iei dintr-o rola de 1500 si vei avea pierdere mult mai mare, pe care trebuie sa o plătești.

Patronul firmei unde am făcut lucrarea îmi este prieten, și manopera a avut un preț mai mult simbolic.

Link către comentariu

...ce pierzi din rola mai mare pui pe stopuri, stalpi ?

la aplicare nu merge incalzita si trasa mai ok pe colturile alea, la asta te referi?

Link către comentariu

Da, evident ca ce pierzi, pui in alta parte, dar costurile sunt mai mari.

De încălzit a încercat sa-o încălzească dar asta ajuta doar pe moment. Folia are memorie și tinde ulterior sa revină la forma inițiala. Greșeala lui a fost ca a aplicat-o din mijloc spre extremități. Tehnica corecta este exact pe dos.

Link către comentariu
46 minutes ago, Andrei_72 said:

Greșeala lui a fost ca a aplicat-o din mijloc spre extremități. Tehnica corecta este exact pe dos.

logica mea la fel mi-ar fi spus sa pun, din mijloc spre margine.

Link către comentariu

Chiar am urmarit zilele astea cateva demontratii video ptr montat folii pe caroserie si toti plecau din mijloc spre extremitati, doar asa poti corecta imperfectiunile, plecand din exterior la mijloc nu ai mai avea unde sa faci ajustarile necesare

Link către comentariu

Sunt mai multe tehnici. E adevarat ca ce spui tu, e cum fac majoritatea. Dar dacă lucrezi cu o folie mai groasa, ai dificultăți. Se poate și din extremități spre mijloc dar se pare ca asta e pentru un aplicatori mai "first class". Evident ca cei care știu cum se face nu vor arata tuturor.

Link către comentariu
On 9/26/2018 at 3:10 PM, Andrei_72 said:

Asa ca, folia veche a fost îndepărtată montanții au fost polishati:

Poti sa ne spui macar cum sa gasim atelierul? Vreau si eu sa fac operatiunea asta pentru stalpii B, dar unde o duc la polish nu monteaza folie si unde monteaza folie nu se ocupa si de polish, asa ca varianta ta este ideala. 

Link către comentariu

Cinste & mulțumiri colegului @Doomy :beerchug::salut:,  pentru ca m-a echipat cu ultima piesa pentru roata de rezerva.:D

20180929_190624.thumb.jpg.11cac082e083f16e89b9cc5deadd7606.jpg

20180929_192936.thumb.jpg.7ca27d18f0d7275d7a599bbe4e8398cc.jpg

20180929_192940.thumb.jpg.d84eeb5a424c645478a764a6bf331fbb.jpg

In locul circului, și-a făcut loc stingătorul.

20180929_200534.thumb.jpg.4a75bfa3abb68fd9a543bc70f70a4094.jpg

In momentul de fata Tiggerul e într-o scurta sesiune de PDR pentru a scoate un mic dent din aripa dreapta - fata.

As fi pus o poza dar nu cred s-ar fi văzut.

 

Link către comentariu

Aproape ai umplut toate spatiile de depozitare. Eu tot incerc sa scot din masina si tu o umpli ?. Lasand gluma la o parte, arata bine.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Golfulețul se pregătește de hibernare, dar înainte de asta, vreau sa aranjez câteva chestii la el:

Revizia cu ulei și filtre OE, la @EEXCALADE, după care, am pus și rotile de iarna.

f906033a-2479-44e8-889d-c64b84afed52.thumb.jpg.0d5d30c527df11b8916243801447f3f0.jpg67d37313-4eee-49f7-a6cc-0ad3de7d0585.thumb.jpg.0f8becce11de8cf37c0f2855f54893e3.jpg

Link către comentariu

@Muale Mi-ar fi mai comod sa fac in București, dar politica e următoarea: tot ce se poate face la @EEXCALADE, fac la @EEXCALADE.:)

@Edy_77 Rotile deja le-am spălat și depozitat, dar trebuie sa repet operațiunea și la Tigger, asa ca da, mai am ceva de munca și acolo.

Link către comentariu
24 minute în urmă, Muale a scris:

ai batut drumul pana acolo doar pt un schimb de ulei?!

Pai cand gasesti coaste bune la un restaurant nu te intorci a doua oara ? :)  

 

@Andrei_72 felicitari !  

Link către comentariu

Toata stima ptr @EEXCALADE. Numai cine nu a beneficiat de serviciile lui poate crede ca e ceva "as usual". Felicitari ptr alegere Andrei.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De săptămâna trecută Golfulețul are plăcute și lichid de frâna ATE noi.

A urmat o sesiune de PDR care l-a scăpat de dent-urile făcute de cei care deschid portierele cu prea mult "entuziasm". :angry: 

Cu astea rezolvate, intră in bârlog până la primăvară.:frigbaitata:

20181127_181511.thumb.jpg.75f9d274816962b2ea49fde7a5dce79b.jpg

20181126_092222.jpg.627546c6a0c9ce4b3eea313f75c73307.jpg20181127_181440.thumb.jpg.584febabd5792cbabc68d517b16862fd.jpg

Link către comentariu
  • Andrei_72 changed the title to My Candy-Weiß Tigger & Black Magic Golf

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!