Jump to content

Telescoape Sachs


danuuu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am si eu o intrebare: trebuie sa schimb pe fata amortizoarele, am fost la un magazin si mi-au spus ca dupa seria masinii cele actuale sunt sport, si deci sport imi trebuie si mie, care costa dublu fata de cele normale.

As putea sa pun amortizoare normale acum, chiar daca inainte era suspensie sport? Mai trebuie ceva modificat? Ce mai trebuie cumparat pe langa amortizoare (protectii, etc)?

Daca pun pe fata cu gaz, care e comportarea prin gropile noastre?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am amortizoare sachs fata spate pe gaz si sunt multumit. nu sunt la fel de moi ca cele originale in sensul ca acum simt putin gropile dar la drum stau foarte bine pe drum. acu nu stiu daca poti sa iti pui normale daca masina a venit cu sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o intrebare pe care o adresez celor cu Golf IV : care dintre voi ati schimbat amortizoarele pe spate cu unele pe ulei, daca marca Sachs (cu toate ca nu reusesc sa dau de model pe ulei pe spate) si la ce pret. Multam'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Amortizoarele pe ulei sunt foarte moi vara si devin mai tari in sezonul rece. Cele pe gaz sunt la fel in orice sezon.

Recomandabil ar fi schimbarea tuturor telescoapelor nu numai a celor de pe fatza sau de pe spate deoarece ele lucreaza in diagonala!!!!

Recomand (dupa ce m-am documentat putin) telescoape Sachs pe gaz.

Modificat de xgabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am facut un test pentru amortizoare si mi-au iesit ca sunt bune in proportie de 70% fata si 74 % spate La aceste valori trebuie schimbate? pana la ce valoare merge un telescop in limitele normale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Sunt bune valorile. Cand este sub 50%, se impune schimbarea amortizoarelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu stiu daca telescoapele mele cat sunt de bune?sau ce se simte cand sunt terminate? si problema,ca nu stiu daca la mine in oras se face undeva testare telescoape.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Amortizoarele controleaza oscilatia suspensiilor, absorbind astfel toate socurile provocate de denivelarile drumului si stabilizand fiecare roata.

Semne evidente de uzura al amortizoarelor:

  • In curbe stranse, vehiculul are tendinta sa se deplaseze in lateral intr-un mod anormal.
  • In curbe mai largi, vehiculul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si semne de uzura ale amortizoarelor as mai indica:

  • ridicarea de spate si aplecarea in fata a masinii la franare

Asta face ca ABS-ul sa intre mai repede si astfel sa scada eficienta la franare. Constatat si pe masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspunsuri,cosmin sti cumva la noi in zalau unde se fac testari de telescoape?

din ce ati enumerat nu am obs.nimic clar ,atata stiam ca cand sunt duse de tot masina isi face balans in continu,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Testul de amortizoare se poate face la orice Statie de Inspectie Tehnica Periodica.
Ce nu ai intesles aici? :vaidecapulmeu:

:)

atata stiam ca cand sunt duse de tot masina isi face balans in continu,
Cunoasterea foarte buna a limbii rom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 2 intrebari, de unde se pot cumpara amortizoare SACHS (sunt de astea tuning despre ce se vorbeste aic, sau stock numai alta firma?) ,si daca potrivesc la cea am eu acum(arc,flansa, etc)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

SACHS este firma europeana producatoare de amortizoare si ambreiaje. Livreaza pentru aftermarket numai sub denumirea de "brand name".

VW a echipat autoturismele sale cu aceste amortizoare. Nu stiu daca in prezent, autoturismele noi, sunt echipate cu amortizoare SACHS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, si cum aflu daca eu am din astea pe masina? in ETKA nu scrie ca ar fi puse sachs, doar la ambreiaj. Scrie undeva pe ele, nu am vazut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am comandat si eu un set de amortizoare spate pt Passatul meu, sosesc peste doua zile si pretul este de 220 de ron bucata. Dupa ce o sa le montez revin cu observatii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Bun, si cum aflu daca eu am din astea pe masina? in ETKA nu scrie ca ar fi puse sachs, doar la ambreiaj. Scrie undeva pe ele, nu am vazut?
Nu prea ai cum sa-ti dai seama ... numai daca ai norocul sa scrie pe ele. :lol:

Nici pe ambalajul pieselor OEM nu scrie firma care le produce, sunt doar logo-urile VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am Sachs montate de un an pe spate si sunt multumit de ele. Au costat 165 lei/buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare daca se poate :care telescoape sunt mai bune,cele pe gaz , cele pe ulei sau cele care sunt si pe gaz si pe ulei(sachs,bineinteles)?multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu mi-am schimb telescoapele pe fata la masina din semnatura, am pus telescoape sachs pe gas pe fata, si sun multumit, se simte diferenta automat, dupa ce schimbi telescoapele, altfel merge masina, eu sunt multumit, m-au costat ~ 200 lei bucata + bucse telescop 50 lei/ buc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat pe spate amortizoarele. am pus bilstein b4 gas (http://www.bilstein.ro/b4.htm). Odata cu telescoapele am schimbat si bucsele punte spate. In aprilie le schimb si pe fata si o sa pun tot bilstein.

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

..confirm si eu, telescoapele Sachs pe ulei sunt foarte moi..in gropi mai mari aproape ca nu ai telescoape. Eu am pus pe fata si parca sunt mai rele decat originalele uzate. Voi incerca sa le schimb si cele de pe spate (cu unele pe gaz) si atunci poate voi observa vreo diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

eu ieri le-am schimbat si pot spune ca se simte diferenta fata de cele vechi.originale ale masinii tot sachs erau.Pentru cei care vor un pret pentru amortizoare sachs va pot ajuta eu daca aveti codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a montat cineva Sachs Advantage? Daca da, niste impresii va rog. Iar cei care si-au montat Sachs Super Touring, pe fata ati pus ulei+gaz sau pe gaz? Si care sunt impresii inainte si dupa? Si eu trebuie sa le schimb pe fata, dar nu stiu ce sa pun ulei+gaz sau gaz. Si inca nu stiu ce sa aleg Super Touring sau Advantage ...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat si eu 4 telescoape Sachs advance pe fata si Sachs super touring pe spate toate sunt pe gaz, urmeaza sa le montez Masinile dupa anul 2000 in general is echipate cu amortizoare pe gaz Latty poate de aia ti se par mai moi pentru ca originalele erau pe gaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!