Jump to content

Telescoape Sachs


danuuu
 Share

Postare recomandată

aveti idee daca telescoapele sachs sunt bune?pt bora ma refer!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu pe bora dar pe masina mea sunt f bune.

Am Sachs Advantage... pe gaz... semi-sport. Sunt o idee mai dure decat cele originale dar fac treaba excelenta in situatii limita.

Modificat de gribelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt bune. Si eu tot Sachs am (pe fata doar), schimbate acum vreo 3 ani. Sunt pe ulei. Ar fi mers si unele pe gaz, desi circul 90% prin Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu sambata Sachs Advantage pe gaz. Deocamdata se simte o diferenta fata de cele originale, astept sa plec din Bucuresti pentru a le vedea la lucru.

O sa pun mai multe pareri saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, puteti sa-mi spuneti niste preturi la telescoape gaz/ulei?

Si inca o intrebare, care e diferenta intre ele in afara ca cele pe gaz din cate am auzit sunt mai rigide?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu informatii. Sunt multumit de amortizoarele Sachs advantage, sunt un compromis foarte bun intre confort si sport. De cand le am am facut deja 1500km si nu regret alegerea facuta. Si pe drumuri de munte cu serpentine sta super masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Sachs Touring parca, sunt ulei+gaz - erau la oferta in Autocenter. Cred ca sunt un compromis bun intre factorii de confort, stabilitate, si pret. Cele pe spate le-am pus acum cateva zile, 145 RON bucata si 32.5 RON un kit de protectie, tot Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
premiumfaraplumb

deci tu ai dat 1500.000 pe bucata amortizor spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am avut amortizoare cu gaz pe spate. Dupa 4 luni au fost terminate. Intradevar, masina o simti mai sigura pentru ca este mai rigida. Le-am schimbat cu Boge(ulei) si merg de 2 ani cu ele. Eu sunt foarte multumit de cele pe ulei. Parerea mea ca sunt mai fiabile pe drumurile noastre. Pe un Golf 2 am pus Sachs (ulei), am mers 4 ani cu ele, am vandut masina, erau (amortizoarele) intr-un grad de eficienta normal. Boge sunt tot nemtesti si sunt mai ieftine. E o sugestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la Boge si Sachs, eu am auzit urmatoarele lucruri cand cautam amortizoare fata pentru masina mea acum 3 ani:

- Boge sunt amortizoarele puse in fabrica pe Audi.

- Boge si Sachs se fabrica in aceeasi fabrica si sunt acelasi lucru, difera doar eticheta.

Nu stiu cat de real este, poate stie cineva mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cite stiu eu Boge sint varianta premium, iar sachs varianta normala, produse de acelasi concern.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eroare, boge au fost cumparatzi de sachs, acum fac parte din concern, sunt varianta mai economica . sachs ramane referintza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, Boge sunt putin mai ieftine decat Sachs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Azi trebuie sa cumpar telescoape fata si am de ales :

Monroe ulei 160RON (2 ani garantie)

Lip gaz 170RON (3 ani garantie)

Sachs ulei 180RON (2 ani garantie)

Care ziceti ca merita mai mult, ma gandesc intre Monroe si Lip caci oricum au garantie si mai umblu cam 10.000km pana o sa dau masina. Si vanzatorul incearca sa ma convinga la Lip gaz, cica sunt mai bune ca sunt pe gaz.

Va rog o parere/sugestie. Vad ca parerile sunt impartite pentru gaz, ulei.

PS: Scuze ca sunt putin off-topic, dar nu prea am gasit la G4&Bora topic-uri despre telescoape/amortizoare.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara Sachs, e cea mai buna alegere ... de Lip nici nu am auzit, iar chestia cu garantia de 3 ani la amortizoare ... ma face sa zambesc ... crede-ma ca degeaba ai garantie 3 ani si ti le schimba la fiecare 6 luni (timp pierdut, nervi ... etc.) Pentru cateva sute de mii o sa fie multumit si cel ce o sa cumpere masina de la tine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara Sachs, e cea mai buna alegere ...

Problema e ca am discutat iar cu mecanicul si a zis ca Sachs ulei sunt putin cam moi si mi-a recomandat Monroe Reflex (care nu stiu daca sunt tot 160RON) si in plus sa le schimb pe toate 4 ca altfel risc o dezechilibrare a spatelui din cauza uzurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe spate dr unul curs si am mers de ceva vreme cu al asa. E vreo problema?

Astept si eu sa spuneti care este mai bun, cel pe gaz sau cel pe ulei.....?!?

Merci..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca un amortizor curge nu inseamna obligatorul ca el nu mai functioneaza in parametrii. Pentru tara noastra draga du drumurile ei mirifice pararea mea ca indicate sunt cele pe ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu Manroe pe gaz, nu stiu exact tipul....asa am cumparat-o din germania, dar te asigur ca sunt bune...masina e super stabila in curbe. Nu se inclina aproape deloc.

www.manroe.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

monroe nu a echipat original aproape nici o masina. la un moment au echipat o varianta de volvo dar suedezii au renuntat rapid la ei si dacia supernova.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma bulversat fiind de mecanic si vanzatori m-am hotarat sa cumpar doar 2 amortizoare (pe fata) Sachs, mi-a zis la magazin ca si dupa cod de original tot Sachs e.

Asa m-i s-a zis ca toate sunt mixte gaz-ulei, doar ca sunt numite dupa proportia mai mare a compozitie: pe gaz, respectiv pe ulei.

Operatiunea o voi face sapt viitoare, deci voi reveni cu pareri dupa montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shimano, vezi ca am dat detalii pe alta arie, (unde ai intrebat ac. lucru)

by the way cat sunt cele pe fata?

pe state sunt 1,4 mil/buc. am luat eu azi de la Augsburg

vezi sa cumperi puffer-ele de cauciuc sa nu te trezesti in service fara ele, aparatorile de praf (cele de plastic) poti sa le folosesti de la cele vechi daca nu sunt sparte sau rupte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sachs pe fata 180RON bucata. Laurentiu mersi de detaliile de dincolo. Sper ca Sachs-ul la 180 sa fie cu puffer cu tot....

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat acum o luna toate 4 amortizoarele. Fata- Boge , spate tot boge ! Cele originale erau Sachs, si fata si spate.

De cateva zile observ la cauciucurile de pe spate o uzura pe margini sub forma de "solzi"?! Presiunea in pneuri este aceeasi . Nu stiu ce sa mai cred apropo de calitatea mult trambitata "BOGE" ? Un asa zis" mecanicos " mi-a sugerat ca este greseala de montaj in sensul ca surubul de jos al telescopului se strange cu masina pe roti !!?. Nu vad ce greseala de montaj poate sa fie odata ce operatiunea a fost facuta de un mecanic priceput cu experienta pe VAG. Flansele au fost inlocuite si ele .

P.S. - Calitate de "doi bani " ! Am cumparat altele Sachs si le montez maine . Sunt foarte curios cum vor lucra ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!