Jump to content

Kodiaq Style 1.4 TSI DSG


stryder

Postare recomandată

Sunt pentru jante de 18” + cauciucuri 225/40, la cauciucuri mai mari si diametrul rotii creste asa ca nu se mai potrivesc...

Link către comentariu
29 minutes ago, Marius82 said:

Ai pus si senzori de presiune la jantele de 17"?

Skoda foloseste senzorii de rotatie ai sistemului ABS.

Dupa ce am facut schimbul, doar am memorat noile valori in consola.

Link către comentariu

Multumesc pentru raspuns. Nu stiam ce sistem este folosit, TPMS direct (cel cu senzor in janta) sau TPMS indirect (cel cu senzorii de la ABS).

Link către comentariu
  • 1 month later...

@stryder 

Cutia ta DSG in cate rapoarte e ?

Avem o discutie pe threadul principal si pt ca tu si @tucson aveti cele doua motorizari pe benzina se poate face lumina imediat.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Felicitari. Sa o stapanesti sanatos, arata foarte bine, iar updat-urile facute sunt necesare. 

Acum o saptamana am dat si eu comanda de o Skoda Kodiaq 1.4 TSI DSG, am platit un avans, iar masina urmeaza sa vina in 15 - 20 de saptamani, pana vine am sa mai astept pareri si informatii cu ce te-ai mai innoit. :):):) . Drumuri bune si lipsite de evenimente.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Un mic update: 9000 km in 9 luni :) 

Cu exceptia problemei cu volanul, sunt multumit de masina. Am doar un mic greieras in portiera pasagerului, care se aude doar la denivelari mai serioase si total aleatoriu. In perioada asta nu s-a mai auzit nimic ( cateva saptamani) - sigur o imbinare mai proasta a unui plastic care se manifesta doar la variatii de temperatura. In orice caz, este ceva minor.

 Luni am programare la Brady pentru verificarea volanului, sper sa se rezolve pe garantie. Daca nu se rezolva sub nicio forma, ma gandesc serios sa-l schimb cu unul sport; chiar regret acum ca n-am bifat optinalul asta, era doar 100 euro. 

Undeva la finalul lunii voi face trecerea la rotile de vara, ocazie cu care ma voi programa si la o sesiune de detailing pentru intretinere. Voi pune tot atunci, in sfarsit, si folie pe faruri + proiectoare.

Cateva poze de azi.

2018_0317_12483400.jpg

2018_0317_12503100.jpg

2018_0317_12512100.jpg

2018_0317_12525000.jpg

2018_0317_12525800.jpg

2018_0317_12535700.jpg

2018_0317_12542300.jpg

2018_0317_12545700.jpg

2018_0317_12550200.jpg

Modificat de stryder
typo
Link către comentariu

Super prezentare. Volanul sport clasic nu are incalzire, in schimb cel de pe sportline am inteles ca da si are si piele perforata fiind mult mai prezentabil ?

Modificat de yanq
Link către comentariu

Multi km inainte si fara incidente.

Big like pentru poze :)

Ma gandesc, pe viitor, ar fi frumos sa adunam ursii si sa ii pozam.

Link către comentariu

@Marius82  poate ne sincronizam o data la intalnirea saptamanala si tragem niste cadre :) 

Mic update:  volanul se va schimba pe garantie conform evaluarii facute azi in service. Revin cu  update dupa schimb.

Am uitat in postul de mai sus sa specific ca am mai comandat niste prostioare pt. masina: cover din silicon pt. cheie(foarte misto) si grile pt. gurile de incalzire din spatele scaunelor.  Grilele n-au sosit inca, insa din feedbackul celor care si-au montat ar fi ok. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

vents.jpg

Link către comentariu

Sa speram ca reusim.

Misto grilele.

Protectia pentru cheie it's a must, deci de unde ai luat-o?

Link către comentariu

@Marius82 Amazon, insa vad ca nu mai trimit in Romania :( . Intre timp am mai comandat 3 bucati de pe Aliexpress, de AICI (varianta pe negru).

Daca nu vrei sa dai comanda doar pentru o bucata, iti pot da eu cand ajung.

Link către comentariu

Am intrat aici si vad ca trimit si in afara DE, poate vrea si @yanq si @tucson si punem de-o comanda :rolleyes:

Modificat de Marius82
Link către comentariu

Cele din silicon se scamosesc foarte usor dar da sunt utile :)

Link către comentariu
9 hours ago, Marius82 said:

Am intrat aici si vad ca trimit si in afara DE, poate vrea si @yanq si @tucson si punem de-o comanda :rolleyes:

Vreau si eu protectie de silicon...am scapat cheia de n ori pe jos, de multe ori impreuna cu telefonul caruia i-am pus o husa de silicon si chiar ma gandeam de unde sa iau pentru cheie...cand puneti comanda? Unde pot sa platesc?

tks.,

Mihai

Link către comentariu

Din ce'am vazut, cheile sunt aceleasi pe Vw, Skoda si Seat. Olx e solutia cea mai rapida ptr marfa din China, eu am luat asa si calitatea e ok (cred c'am dat in jur de 20ron/buc)

Link către comentariu

Nu se gasesc pe Olx pt. modelul Kessy.

Modificat de stryder
Link către comentariu

Neata...hai ca nu am scris (cred) pana acuma, asa ca in primul rand, sincere felictari pentru masinuta :)

In al doilea rand, o intrebare retorica....care este diferenta la cheie cu sau fara Kessy?

Nu de alta, insa eu am achizitionat Octavia '15 fara kessy, Ateca '17 cu kessy, si forma este leit la fel, husele se potrivesc de la una la alta.

Poate am omis eu ceva aspect, insa sunt mai mult decat bucuros, sa aflu diferentele.

 

le: gata, mersi, am observat, eu am inca optiunea pentru pliere, inseamna ca este cu totul alta forma a cheii, mersi :)

Modificat de ToniM
typos
Link către comentariu

@ToniM multumesc, asemenea! ;) 

Din ce am putut observa, diferenta consta in formatul fizic al telecomenzilor. 

Desi ambele au cheile incluse in interior si nu in afara (vezi poze), mecanismul de scoatere a cheii fizice in caz de urgenta difera la Kodiaq vs Ateca de ex; e vorba de acel buton din stanga sus care se apasa. De aici si forma husei.

Husa de Octavia fara Kessy ar trebui sa aiba o bucata decupata in lateral pt. a putea plia cheia ( vezi poza). Poate se potriveste la Kessy, insa ramane zona aia decupata care ar trebui sa fie acoperita.:P 

 

ateca.jpg

maxresdefault.jpg

Silicone-key-fob-case-cover-skin-shell-holder-WOLFSBURG-Emblem-for-Skoda-rapid-Octavia-Scout-Kodiaq.jpg_640x640q90.jpg

Link către comentariu

Gata, volan nou in the house :Driver:

Pe ninsoarea de azi am avut si prima eroare a  senzorului front assist-ului. A disparut dupa vreo 5 minute cand am ajuns in garaj, la caldurica. :D 

Btw, traiasca Nokianurile. Impecabile pe nebunia de afara.

2018_0323_10213800.jpg

20180323_082941.jpg

Modificat de stryder
Link către comentariu

Bine ca ai rezolvat! N-au acceptat sa le dai diferenta pentru unul de Sportline? ?

Link către comentariu

Nici nu am adus vorba. Am zis ca-l schimb cu unul sport doar daca nu rezolv pe garantie. In plus, mi s-a parut ciudat sa ma duc cu o problema la volan si sa-i rog sa-mi faca upgrade la unul sport, ar fi dat de banuit ca as fi avut ceva de aface cu uzura. 

Cred oricum ca nu ar fi mers pe acelasi principiu ca la configurarea masinii, sa dau 100 euro si sa primesc unul sport. Din ce am inteles, daca vrei upgrade platesti pretul intreg + manopera. ( 300 euro minim)

Sper ca cel pus initial pe masina a fost dintr-un lot cu probleme, o sa vad in timp cum se comporta cel nou.

Modificat de stryder
Link către comentariu

Macar o incalzire in el puteai cere :P

Sa-l invarti cu placere si fara neplaceri de acum incolo.

Link către comentariu

Imi poti spune cat timp a trecut de la comanda si cat a durat schimbarea volanului? Multumesc.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!