Jump to content

Kodiaq Style 1.4 TSI DSG


stryder

Postare recomandată

@razvan.ac vezi PM ;)  - nu deranjeaza; alternativ, poti opta pt. varianta mata (eu am pus 100% transparenta), dar care vine cu 95% transparenta + amprente :P

@75NOR deloc, smooth as butter. :)

@DOL, @SwatKat aveti PM

LE: PM pentru cine e interesat de folie, ca sa nu facem OT aici ;)

LE:2 @yanq poza promisa cu pedalele ; dupa cum se vede, gripul e bun, au ceva carnita :D

 

 

20170624_121947.jpg

Modificat de stryder
Link către comentariu

F bine arata. As dori si eu PM! Mersi

LE: Bolero si Amundsen parca au FIX aceleasi dimensiuni nu?

Modificat de SwatKat
Link către comentariu

Plasele din portbagaj sunt standard incluse sau e acea optiune cu Plasa despărțitoare?

Link către comentariu

Set plase in compartiment portbagaj este standard. 

Plasa despartitoare este asta

5957a3ef64008_maus(1).jpg.3062af1f5e90f7b4fab90c52226251e1.jpg

Link către comentariu

@stryder te rog cateva detalii despre "lanterna" din portbagaj... :) 

Cand e "in soclul ei", deci face doar functie de lumina suplimentara la deschiderea portbagajului, cum este lumina? Galbena sau LED White ? Eventual o poza, te rog :) 

Intreb pentru ca la Superb este cu 3 LED-uri foarte galbui cand are functia de iluminare portbagaj. Daca la tine e cu LED White, atunci imi comand una de Kodiak :) 

Link către comentariu

@75NOR lumina este LED White, am atasat cateva poze ( sper sa se inteleaga )

Si o poza cu un consum din weekend; am tras o fuga pana la mare si inapoi; 2 adulti + un copil si ceva bagaje; nedepasit 120km/h, masina fiind inca in rodaj.

La dus am avut 6.7 insa am uitat sa fac poza :)

 

 

20170703_131931.jpg

20170703_132020.jpg

20170703_132044.jpg

20170703_132120.jpg

20170703_132133.jpg

20170701_151742.jpg

Link către comentariu

@stryder: multumesc frumos, se confirma ceea ce banuiam :) 

La Superb lanterna e LED white doar cand o folosesti ca lanterna, deci "apesi butonul", in rest e LED galben :( 

Ramane sa merg intr-un showroom, sa vad daca lanterna de Kodiak se potriveste in soclul de la Superb :) si daca da, sa-mi comand una (ca sa nu se inteleaga ceva gresit :biggrin:)

P.S. Foarte bun consumul si media...

Link către comentariu

Am primit, in sfarsit, si covorasele all weather originale. Se potrivesc perfect, imi place ca sunt un fel de tavite care tin, teoretic, mai bine mizeria (vedem la toamna/iarna)

Urc si 2 poze cu animalu` dupa spalare si una cu un consum pe ultimul drum lung facut in weekend.

Urmeaza folia pe faruri/proiectoare si ma opresc aici cu "upgrade-urile"  :)

Azi am primit si CIV, urmeaza sa o inscriu saptamana asta/viitoare.

Am iesit si din rodaj, sunt undeva la 1800 km, totul perfect pana acum.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Link către comentariu

Nice, eu am luat covorasele all-weather, cu margine, de la dealer, la livrare.

Imi poti spune te rog aici sau printr-un PM cat costa folia pentru faruri si proiectoare?

Inca o rugaminte: spune-mi te rog,daca poti, care sunt dimensiunile pentru covorasul de cauciuc pentru tunelul median, as vrea si eu, iar cel pentru Rapid nu acopera complet (pe superskoda costa 14E transportul si 6E transferul bancar pentru 9E cat e covorasul asa-zis oem). 

Modificat de razvan.ac
bad info
Link către comentariu

Super super masina asta!!!

Si motorul...desi nu pot sa inteleg consumul asta atat de bun...:)

Link către comentariu

@razvan.ac la mine n-a avut dealer-ul pe stoc si mi-a dat unele de Superb 3. Masina a venit din fabrica cu niste covorase din material textil care nu imi plac :)

Folia pt. faruri este 200 lei iar pt. proiectoare 100. Cred ca o sa pun folie de protectie si in zona manerelor de usi ( scoicile :)) ) - vine undeva la 50-60 lei. La fosta masina (Octavia) tin minte ca in timp s-a zgariat zona respectiva.

Dimensiunile tunelului median sunt: L: 35cm, l:15 cm, Inaltime:15cm...la Kodiaq tunenul este destul de mare, nu cred ca poti sa-l adaptezi cumva pt. Octavia.

Am vazut ca OEM se gasesc pentru toate modelele mai putin O3. :\

ca alternative vezi ebay, amazon... ex: https://www.amazon.co.uk/Dinosaur-Floor-Mats-Skoda-Octavia/dp/B00O2P803S/ref=cm_cd_al_qh_dp_i)

@laur_vd azi am avut 12% in Bucuresti, intr-un trafic infernal, deci se poate si mai rau :)

Modificat de stryder
Link către comentariu

@laur_vd Motorul are tehnologia ACT, deci merge in 2 pistoane la sarcini reduse-medii pana la ~ 130km/h. De aici consumul ala.

Link către comentariu

Mda...oricum consumul si de 12 l in oras este super. Deci...benzina si km placuti !

Link către comentariu

Felicitari Stryder.

Sa te bucuri f mult de ea.

O astept si eu pe a mea... cred ca vine in 2 saptamani... cica fabrica a lucrat mai deloc... au fost concedii...

Oricum... are comanda de fabricatie

Pana una alta mi-a sosit superbul... dupa ce vine si kodiaq le urc pe site... ca flotilla... amandoua brown metalizat... amandoua interior bej :)

Modificat de loghy
Limba romana
Link către comentariu
  • 2 months later...

@Dingo68

Multumesc. Ti-a venit ursu` pana la urma? :)

Update la aproape 4 luni de cand am intrat in posesia masinii:

Am ajuns la 4300 km, pana acum nicio problema tehnica. Extrem de multumit de masina.
Am verificat si uleiul/antigelul pe la 3700 km - zero consum.

N-am avut deloc timp sa ajung pentru montajul foliei de protectie pt. faruri, insa cu prima ocazie ma "insinuez" la atelier. :)

Si pentru ca imi place sa tin masina cat mai curata, am mai comandat niste Skoda goodies, OEM binenteles ;) :

- 2 extra cosuri de gunoi - foarte practice, chiar ca simply clever. :)
- solutie pentru curatarea suprafetelor din piele + tratament piele, pentru volan/schimbator/cotiera/spate scaune.
- tava portbagaj dubla - aici am vrut neaparat sa am ceva cauciucat/plastic deoarece suprafata din material cu care e dotata din fabrica se murdareste repede.
- Set jante depozitare & transport roti.


Intre timp am comandat si rotile de iarna: jante Skoda Nanuq 17"(model dedicat Kodiaq) cu anvelope Nokian WR SUV 3 215/65R17 103H - astept livrarea.
Mai practic decat sa schimb mereu cauciucurile si e oricum o investitie pe termen lung.

Sunt curios cum vin pe masina, am observat ca in configuratorul din Romania inca n-au aparut.

Am descoperit saptamana trecuta si optiunea "Electronic voice amplification" care venise dezactivata din fabrica.
Interesant cum te intelegi cu pasagerii ( mai ales cu cei din spate) dupa activare :)

Poze cu masina cand e mai curata :D

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

0.jpg

Modificat de stryder
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

@andrei0241 o mica intarziere la montajul rotilor din cauza faptului ca anvelopele au venit cu DOT 2016. Le-am refuzat si astept sa vina cele cu DOT 2017, undeva la inceputul saptamanii viitoare.

Sper sa nu dea vreo ninsoare pana atunci, la ce vreme e afara :santa:

Modificat de stryder
Link către comentariu

Astazi am montat si rotile de iarna. Multumit de cum vin pe masina.

Cauciucurile sunt chiar silentionase, sa vedem si pe zapada cum se comporta :)

O bila neagra pentru husele de roti. Desi zic ca sunt pana la R18, am avut neplacuta surpiza sa constat ca nu pot sa imbrac complet roata ...am improvizat ceva pana la urma.

 

2017_1102_11015500.jpg

2017_1102_11022800.jpg

2017_1102_11024800.jpg

2017_1102_11031300.jpg

2017_1102_11032700.jpg

20171102_091301.jpg

20171102_091318.jpg

Link către comentariu

Pai nu e nimic gresit cu husele, sunt pentru diametru de 18, nu pentru jante de 18, nici nu ar avea cum, pe janta de 18 poti pune mule cauciucuri care sa modifice diametrul total .... Janta si cauciucul au mult mai mult de 18 in diametru impreuna.

Link către comentariu

Depinde ce intelegi prin "roti". Eu inteleg janta + anvelopa.

Din descrierere: Gama de modele Skoda, echipate cu roti mai mici sau egale de R18.

 

Link către comentariu

@vdragos Daca ar fi ca tine, nu ar incapea nici macar roti de 14.

On topic: eu le-as returna in locul tau, nu indeplinesc unicul rol pe care il au. 

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!