Jump to content

Aftermarket infotainment system upgrade


Vitezomanul
 Share

Postare recomandată

Mi-am comandat o unitate care va inlocui Bolero-ul MIB1 din China, via ebay.

Unitatea este aceasta: http://www.ebay.com/itm/262955352237?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Discutia a fost atinsa oarecum tangential si in topicul Sistemul Multimedia de pe Octavia 3, dar acolo discutiile sunt despre sistemele stock.

Mai are cineva ceva de genul montant pe masina? Ce probleme ati intampinat?

Ma intereseaza de asemenea sa montez niste tetiere cu ecrane pentru pasagerii din spate, si iar vine intrebarea: mai are cineva ceva de genul montat?

 

Modificat de Vitezomanul
wrong merge
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In loc de tetiere, nu mai bine iei niste suporti pentru tableta de pe aliexpress si ceva tablete ieftine ? Sunt mult mai flexibile (vis-a-vis de continut).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ce zici, dar ma intereseaza oarecum si felul in care arata, ca design, tot setup-ul. Si ar da mai bine cu tetiere cu ecrane integrate. Plus ca vreau sa se vada outputul din headunitul din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant, sa postezi niste poze si filmulete cand iti ajunge, unde il montezi?

oare iti preia toate functiile din can bus?

 

 nu zice nimic de mirroring, are si asa ceva oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preia toate functiile masinii. Am confirmat si reconfirmat lucrul acesta. O sa incerc sa vad daca ma descurc sa il montez singur, daca nu imi iese, gasesc eu un atelier de electrica auto sau poate apelez la cineva de pe aici de pe forum. Nu m-a interesat in mod deosebit mirroring-ul.

Am pus video-ul asta si pe threadul cu sisteme stock. Se vede clar in el ca preia toate setarile masinii si comenzile de pe volan:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vitezomanul nu arata rau deloc

ce nu am vazut...slot card gsm? sau sa ii poti atasat un stick gsm?

desi este pe o skoda...in filmulet, la partea unde arata urmatoarea revizie, apare volkswagen..?!?

butonul "back", cel din stanga, de pe margine...in mai multe randuri a mers mai greu (a trebuit sa apese de 2-3 ori), desi sunt fanul unui astfel de ice, fara butoane fizice...de la un moment dat, acel lag devine enervant, parerea mea :)

oricum, asteptam mai multe poze/filmulete dupa ce o montezi!

succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, arata bine, insa in film nu sunt testate toate functiile, poate reusesti sa faci un film cand il montezi, sunt curios cum se descurca pe net, si daca poti pune muzica de pe youtube eventual sa poti vizualiza videoclipurile sau  sa poti adauga Waze ca si program pt GPS.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea din filmulet are 1Gb ram, cel pe care l-am comandat eu are 2Gb. Din ce am inteles este mult mai "smooth" totul cand ai 2Gb ram. Eu in filmuletul de mai sus am vazut toate setarile pe care le am si eu disponibile pe Bolero, nu mi s-a parut ca lipseste vreo setare. 

Are usb unde se poate folosi un stick 3g :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Da, e in vama. O sa incerc sa ma duc zilele astea sa vad daca il pot ridica, ca sunt ceva probleme cu factura emisa de chinezi, neacceptata de romani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles, bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: am reusit sa iau unitatea de la vama. Am desfacut-o si ca prima impresie: pare foarte bine facuta, vine cu antena gps, microfon extern, antena wifi, cabluri, modul can bus, stick cu instructiuni si software aditional. Cand ajung acasa o sa fac poze detaliate si revin. Sa vad cum rezolv cu montajul, sa incerc sa vorbesc cu @Al Bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asteptam poze si impresii, bafta @Vitezomanul

 

care a fost pretul final...produs, taxe, vama, transport...etc.?

Modificat de Eskilsson
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1700 ron

LE: am atasat niste poze facute la birou cu tot continutul pachetului.

image1.JPG

image2.JPG

image3.JPG

image4.JPG

image5.JPG

Modificat de Vitezomanul
atasare foto.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super...astept poze si cu ea pe masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vineri o sa merg sa o montez. Asa ca pe weekend sper sa vin cu poze si feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cat au fost taxele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19% din valoarea declarata sau valoarea de pe factura/extras de cont/paypal unde se poate vedea pretul platit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat azi navigatia, se potriveste perfect in bord, insa momentan nu mai am acces la toate setarile masinii: lumini, stergatoare, service interval, etc; toate functiile ar trebui sa fie impartite intre 2 aplicatii, dar cumva acestea lipsesc cu desavarsire de pe unitatea montata. Inca nu stiu daca este o problema de incompatibilitate hardware sau o problema software. Exista montat si un Can decoder care aparent asigura functionarea normala a comenzilor de pe volan.

Din ce am testat pana acum, radioul se aude foarte bine, exista un microfon extern ce-a venit in pachet si pe care l-am montat si se aude perfect (cel putin asa am inteles de la persoana care m-a ajutat sa testez functia de handsfree), am testat si Apple air play si merge perfect (mirroring de pe telefon pe ecranul navigatiei), streamingul de muzica de pe telefon pe unitate prin A2DP merge perfect.

Daca rezolv intr-un fel sau altul cu cu setarile lipsa si afisarea distante indicata de senzorii de parcare, totul este perfect. O sa revin cu update si cu poze/video, mai pe seara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa rezolv problema cu setarile lipsa: trebuie sa mergi in Factory settings/Can bus si trebuie selectat un protocol de decodare cat mai apropiat de masina ta. In cele din urma am identificat unul si au aparut toate setarile, exact asa cum erau si pe bolero. Softul de navi implicit este Igo, dar se poate instala orice altceva fara nici o problema, ca la urma urmei este un Android.

Acum partea mai nasoala este ca am reusit cumva sa il aduc intr-o stare inutilizabila. Am avut niste "flicker"-eli ale displayului la intensitate luminoasa maxima si am dat un hard reset unitatii. In momentul asta nu a mai raspuns cum trebuie touchscreenul. Probabil ca daca ii instalez sistemul o sa fie totul ok, doar ca eu sunt utilizator de Iphone, a se citit comod, si ma astept sa functioneze totul "out of the box", drept pentru care ma gandesc foarte serios sa o fac retur si sa imi iau un Columbus MIB2.

Ca parti bune: se potriveste perfect in bord, culoarea butoanelor touch este configurabila, poti face stream muzicii si video-urilor din telefon, stie sa faca mirror link atat pentru iphone cat si pentru android, se poate lega cu un ELM327 astfel incat prin aplicatia Torque sa iti arate parametrii masinii in timp real, si asa cum au mai spus si alti colegi prin alte topic-uri, se poate instala Waze si cam orice soft ti-ar putea trece prin cap.
Las mai jos un video facut in dimineata asta, unde se observa ca nu raspunde touch-ul si o fotografie cu informatii despre sistemul de operare. Imi pare rau, dar nu am apucat, cand functiona, sa fac niste poze/video-uri.

 

 

IMG_2624.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul imi recomanda un fresh install al sistemului de operare, dar nu stiu in ce masura mai am chef si timp sa stau sa o bibilesc. Sunt sigur ca functioneaza dupa tot procesul, insa asa cum am zis...as fi preferat sa mearga out of the box (cred ca ne-a invatat gresit Apple)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate asa sunt eu...de aceea (in cazul in care ma hotarasc) o sa caut o solutie locala care sa se ocupe si de instalat :(

daca ma intrebi pe mine, producatorul tb sa faca produsul bun de la inceput, nu sa stai tu sa re-instalezi sistemul de operare...parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Utilizatorii de Android (fie ca sunt unitati de navi sau telefoane) sunt obisnuiti cu lucrurile astea. Solutia locala o sa fie cam cu 6-700 ron mai scumpa decat cea aleasa de mine. Altfel ar trebui sa mergi spre OEM ceea ce se traduce intr-un cost intre 4000 si 8500 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!