Jump to content

Probleme mari si enervante Octavia 2


raz.ro
 Share

Postare recomandată

da, cand incinzi volant asa se manifesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Oare asa ramane sau isi revine?

Momentan masina e in garaj, aseara am ajuns acasa. Azi la munca am mers fara masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu experienta asta, in urmatoarele conditii - masina plina, pasageri si bagaje + ambuteiaj + temperatura exterioara 35-40°C, insa zguduia doar la plecarea de pe loc. In rest nu se manifesta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Tocmai că mie nu îmi zguduie nimic, ambreiază/debreiază fără șocuri și pleacă fin de pe loc. Singura supărare ar fi acea pulsație a pedalei ambreiaj in picior.

Călcat in podea nu mai vibrează, din păcate călcat se aude un zgomot constant, nu puternic, dar constant.

Ceea ce îmi cam confirmă că volant masa dublă e pe ducă.

Nu sunt expert in mecanică, dar din cele auzite și citite, cam asta e...La doar 52 000 km. Nasol, garanția de 2 ani s-a cam dus demult...oare mai are rost să mă adresez reprezentanței locale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@octavia owner: pulsația pedalei de ambreiaj în astfel de condiții e normala oarecum. Eu am simptomele spuse de tine de pe la 60k km, iar acum am ~103500km și nu s-au mai accentuat, ambreiajul merge la fel, nu am trepidații la plecări (decât de câteva ori am avut trepidații în condițiile spuse mai sus de Makron, dar au fost cazuri izolate). Asa ca nu-ți face atâtea griji. Eu m-am obișnuit cu ideea..

Atâta timp cât funcționează cum trebuie nu e problemă

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, si mie imi merge cat se poate de "smooth", atata ca va trebui sa ma obisnuiesc cu acel tremurat in pedala....daca o mai tine asa o vreme, tot e bine.

Multumesc!

 

LE: tocmai am vorbit cu seful de service al reprezentantei locale, am fost asigurat ca 1.6TDI are volant simpla masa si ca probabil rulemntul de presiune a inceput sa-si faca de cap.

Am repetat intrebarea ca sa fiu sigur de ceea ce mi-a spus...stiam din auzite si citite ca orice TDI a grupului VAG are volant masa dubla.

 

Imi poate confrima/infirma cineva care are cunsotiintele tehnice necesare?

Multumesc.

Modificat de octavia owner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 tdi de 105 cp are volant cu masa dubla

Posibil cele de 90 cp sa fie masa simpla

Au avut probleme cu volant de la km putini astea de 1.6 tdi... e posibil sa existe ceva inlocuire cu masa simpla, dar de fabrica era masa dubla

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare chiar așa sa afirme cu tărie un șef de service de reprezentanță, fără să știe ce spune?

Nu știu ce să mai zic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu știam ca exista la 1.6tdi și cu masa dubla și simpla. După seria de șasiu poate verifica de care ai...dar pe octavia cele 1.6tdi 105cp si eu știam ca sunt tot cu masa dubla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din partbase rezulta ca s-au pus LUK/SACHS DMF228mm si SCHNELL 228mm SMF.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda Octavia II 2008 1.9 TDI BXE, 183000 km, toate reviziile facute la reprezentanta, cu doua zile inainte am verificat nivelul uleiului, al apei etc. Toate erau in parametri.

 

8gPdNcO.jpg?1

 

s-a rupt surubul de la biela ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e rau;pacatoase motoare si urata situatie


Dar,cei cu BXE care patiti asa ceva,le reparati sau le schimbati cu alt motor cu alt cod?Am vazut ca un 1.9 BJB sau BKCpleaca de pe la  6-700 EURO

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie chestia asta mi s-a intamplat acum vreo 5 zile. Am gasit un motor BXE second cu 500 de euro si astazi am facut prima proba cu masina. Totul pare sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti dai seama ca nu am de unde sa stiu :D Masina de pe care l-am luat era lovita in spate. E o loterie ...

Poate sa se intample acelasi lucru si cu asta peste o saptamana sau poate sa mai tina 200 de mii de km. Nimeni nu stie.

Modificat de wazzabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aia am intrebat de ce nu luati motor cu alt cod.Ce sa zic..sa ai noroc !

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e ceva în aer. E al doilea 1.9 BXE pe săptămâna trecută spart. Celalalt e tot aici pe forum, un Passat 1.9 BXE tot din 2008, și cu mai putini km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e uleiul pe care mi l-au pus. Credeti ca e ok ? Ar trebui sa imi fac griji ? Mie mi se pare foarte fluid, zici ca e apa. Au zis sa merg 2000 de km dupa care il schimb iar. Apoi schimburile de ulei sa le fac la ~ 7000 km.

 

E8GePRY.jpg?1

 

si inca o intrebare: dupa schimbarea asta de bloc motor ar trebui sa merg la RAR cumva pentru o noua identificare sau ceva de genul ?

Modificat de wazzabi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@wazzabi, la cati km ai facut schimburile de ulei si ce marca ai pus? si eu am ~180.000 km si incep sa am emotii  :pale:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimburile de ulei au fost facute o data pe an; niciodata nu am sarit de 15.000 km fara schimb. Din cate stiu au folosit numai castrol 5-40W dar nu arata bidonul ca asta; era verde, simplu. Asta banuiesc ca e o varianta imbunatatita sau ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel in bidon verde e Magnatec si e cam slab pentru PD

intrati pe aria tehnica si votati in sondajul despre motoare sparte BXE.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi foarte interesanta o analiza a motorului spart, la multe BXE s.a gripat biela pe arbore si s.a rupt de la lipsa ungere. Aici zici ca s.a rupt un surub de la capacul bielei... deci cuzinetii de biela nu s.au gripat pe arbore ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!