Jump to content

‘12 A5 Sportback


cogdao

Postare recomandată

Janta a fost salvata, nu este nevoie de revopsire sau refacere a zonei diamond cut.

e4aa8636dd03004ba058af96ebf9fa9c.jpg

 

Vopseaua a avut un pic de suferit, dar nu ma deranjeaza foarte tare, o las asa.

8fc25cac77f2a5eb0c25047e0941283e.jpg

 

Si o poza cu janta provizorie, are exact aceleasi specificatii ca cea lovita.

0e723869a5f4255bd4b4482ef32c7c97.jpg

Link către comentariu

Isi mentine parerea “prietenul” tau :))

Parte buna la indoitura a fostca nu s-a dus si pe oala jantei, doar buza a fost afectata. O alta parte buna a fost ca nu a crapat, nici la lovitura, nici la indreptat.

Link către comentariu

@ShadoWzZ fiecare cu "fanul" lui. Ai si tu un fel de private stalker. :)

 Sa vezi la mine pe topicu de vanzari. Zici ca e target practice. Downvote's peste tot. :)) 

In cazurile de genul vezi adevarata valoare si rezistenta a unei jante OEM.

Una AM se spargea cu usurinta.

 

Link către comentariu

@ShadoWzZ eu cred ca e unul dintre cei care cred ca o janta putin indoita trebuie aruncata si considerata “un pericol pentru siguranta masinii si a pasagerilor ei” altfel nu-mi explic... Oricum, necunoscutii dau downvote, jantele se indreapta :)) 

Link către comentariu

Ma gandeam zilele trecute la cele doua A5-uri interesante de pe aici (in fine unul e S, dar e la fel ca si "cantitate" de masina)

Asta de aici este alegerea rationala, masina faina to start with, motor cu performante cel putin decente, manuala, si cu un proprietar cu probleme psihice dpdv upgrade-uri :D  Cu costuri de mentenanta decente pentru acest gen de masina.

Cealalta este o masina dementa din fabrica, de vis pentru oricine - ca sa o conduci - insa destul de dificila si prohibitiva la costuri de intretinere - alegerea irationala, pe care o faci cu inima.

Daca as fi pus in fata unei alegeri de genul asta, considerand ca banii pentru achizitia initiala ar fi, ce as face... Si cred ca, pana la urma as merge pe ratiune. Nu=ti trebuie mai mult decat masina asta... doar sa fi avut si quattro :)

edit ca sa nu postez inca o data: @cogdao despre asta este vorba, sa ai unde folosi masina, si valorifica intregul potential - pus in balanta cu cheltuielile implicate si neplacerile de utilizare. Ca tot va vaitati amandoi de jante indoite/ crapate etc. :)

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

Wow, ce cuvinte frumoase! :)

Nu as fi zis ca cineva va alege masina mea in detrimentul S-ului. Nici macar eu nu as face-o, recunosc. Tanjesc dupa un S5 sportback facelift( asta e piticul nebun), dar imi dau palme si imi revin( piticul plictisitor, pardon, rational). Pentru ce folosesc eu masina, un S ar fi la fel de inutil ca un RS. Merg 16 km zilnic pana la job si inapoi, in afara ies de 2-3 ori pe an. As putea tot atat de bine sa imi iau un Lupo 3L, dar unde ar fi distractia?

Cine sufera, intelege...

 

LE: Editez si eu. 

Rational vorbind, as fi vrut 2.0 si quattro, dar nu a fost sa fie. Ma bucur ca am avut ce lucra la ea si am facut-o cum am vrut. Sa lipesc si pragurile si ma voi mai linisti...o perioada. Nu este, insa, o treaba de un singur om.

Link către comentariu

Da, in mod cert asa e. Am avut o situatie similara la Tiguan-jantele de iarna. Ideea era ca era indoita pe interior si indreptarea s-a facut la cald. Riscuri sunt si la rece si la cald. La rece sa plesneasca iar la cald sa se decaleasca materialul. Oricum, bine ca ai rezolvat-o. ?

Link către comentariu

Da, si eu ma bucur ca s-a rezolvat relativ usor. Aveam o solutie de backup, dar costa de 6 ori mai mult :)

Link către comentariu

Sa inteleg ca a fost apx.100 lei ?. La mine parca am dat 60 sau 80 nu mai stiu exact. Am vrut initial sa merg atunci la Autosoft dar era nebunie, asa ca am rezolvat-o la Best Tires. 

Link către comentariu

165 lei in total. Gasisem o janta in stare foarte buna la 200 si ceva de euro.

Link către comentariu

Inca nu stiu cu ce raman si sper din tot sufletul sa nu mai patesc ca inainte...

A fost prima data si sper si ultima.

Mi-au venit si prelungirile laterale spate ale plafonului, mai raman stalpii C de cautat.

Caut si capac fals pentru Mmi, daca are cineva sau a vazut pe undeva, please let me know.

 

2B64D432-1593-4DCE-854F-95166EDE9502.jpeg

2055CBE4-E076-4BBE-AF75-4D95FDE5764B.jpeg

Link către comentariu

stai oleaca... nu ai roata de rezerva? :(  in locul tau, cu talon asa mic nu as risca. Pentru ca un kit de pana te rezolva poate la un cui, insa la o janta fisurata sau indoita e degeaba... 

Link către comentariu
36 minutes ago, cogdao said:

Caut si capac fals pentru Mmi

Acolo nu vine Drive Select sau cum se numeste la Audi?! :P 

Link către comentariu

Am roata de rezerva slim.

Vine drive select, intradevar. Numai ca eu am ads cu 5 setari, iar butonul vine cu 4. Accesul din mmi se face cu o singura apasare de buton. Asa ca ar fi inutil, nu l-as pune.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ne pregatim de un drum la mare, daca tot a venit vremea frumoasa. 1930df4e62c38219fe9561255a404637.jpg

Link către comentariu

Temporare :))

si o poza cu un viitor fotomodel de succes :D

 

FF2D142F-0B51-442B-921B-0F37B2EA6F9B.jpeg

Link către comentariu

Ieri a fost o zi plina, am plecat de dimineata spre mare si ne-am intors seara tarziu, am fost in Vama Veche si Mamaia. Mult mai multa lume decat ma asteptam pentru inceputul lui mai. Vreme frumoasa, copiii au fost mega incantati. 

8a518ac9cfa58004785e7831bed07b18.jpg

82fe0f87ee904033662f698847c7b293.jpg

9bf62430e467b0605f3bd75fde916021.jpg

f940f03528596121a9ec70c212b6f34b.jpg

 

Link către comentariu

Wheel whore

ddab6e114d17c1522612fe82670eb1ce.jpg

d9743d25a03bfaa510a5e02afa7d2a10.jpg

7b42c2d6e2622ace2a5db35a29ec77e5.jpg

 

Am testat in ultima luna trei marci de anvelope diferite: Dunlop pe Rotor 19”, Conti pe 18” si acum Michelin. De departe cele mai silentioase si eficiente mi se par ultimele. Dunlop foarte zgomotoase, Conti medii ca si zgomot si eficienta. Michelin, nota 10 overall.

Link către comentariu

Ce model de la Michelin ? PS4?

 

Arata bine, sa ai drumuri bune fara peripeții.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!