Jump to content

‘12 A5 Sportback


cogdao

Postare recomandată

Salutare tuturor! Din nou...

Revin, dupa o pauza de 6 luni, timp in care am condus un Suv Toyota Rav 4. la draqgostea mea, Audi.
Dupa A4 B8 1.8 tfsi multitronic, de care am fost relativ multumit, singurele nemultumiri au fost consumul urban mare si stresul generat de fragilitatea cutiei, am ales A5, la care tanjeam de mult, tot benzinar, tot 1.8, de data asta manuala.

Am ramas cu fastback look-ul in gand de la "Eleonor" si am zis ca trebuie sa am una intr-o buna zi. Aveam de ales intre un pre-facelift dotat sau un facelift chel-line. Alegerea a fost usoara, avand in vedere pasiunea mea pentrun modificari.
Ca si feeling, cuplul mai mare cu 70 Nm pe noua generatie de 1.8 tfsi se simte, in viitor cred ca voi incerca o resoftare, am vazut cresteri frumoase de cuplu la majoritatea tunerilor consacrati.

Ce are:
- Bi-xenon
- Stopuri led
- Start-stop
- Senzori parcare
si atat

Ce nu are si va avea:
- S-line exterior si interior
- MMI Basic
- Comenzi volan
- Lumini usi si picioare
- Oglinda heliomata si HBA
- Oglinzi exterioare rabatabile electric
- Trimuri s-line sau carbon
- Capace oglinzi satinate
- Eibach Pro Kit
- Scaune s-line sau S5
- Alte pedale
- Climatronic bi-zonal
- Antifonare Aluband
- Charisma

Ce as vrea, dar va fi spre sfarsitul listei:
- Keyless entry/ go
- Sonorizare mai buna, posibil B&O

Masina am luat-o pe 6 martie, a venit cu anvelope noi de iarna Dunlop si jante oem 17".
Am pus, ca si jante de vara, Segment 20" si Continental 265/30/20, plus flanse pe spate de 20 mm..
Voi posta modificarile pe parcurs, am deja multe piese achizitionate care asteapta sa fie montate.

Spor!

IMG_2539.JPG

IMG_1946.JPG

146088185_3_1000x700_audi-a5-sportback-facelift-bi-xenon-audi_rev017.jpg

IMG_1945.JPG

FullSizeRender.jpg

IMG_2634.JPG

Link către comentariu

Felicitari ! Frumoasa tare si va deveni si dotata in curând... :)

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Ti-am vazut de ceva timp la status noua achizitie si tot asteptam prezentarea! :D 

Link către comentariu

Va multumesc!

Am vrut initial sa astept, sa fac un before and after, dar mai multi colegi mi-au zis ca trebuie prezentata, asa ca m-am conformat.

Link către comentariu

Bine ca te-ai conformat ca altfel era de rau :angry:

La A5 sportback mi-a placut tot timpul deschiderea si volumul din portbagaj, chiar pare mai mare, spre deosebire de A4 B8, nu ?

Link către comentariu

Portbagajul este identic ca si volum, ambele au 480 l, dar la A5 poti umbla si aseza lucrurile mai usor in el.

Pentru mine este compromisul ideal, nu ma atrage break-ul desi am 2 copii.

Modificat de cogdao
Link către comentariu
Dan Treisprezece

Daca a4 a iesit cum a iesit, sunt sigur ca asta are sa fie perfecta! Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

In sfarsit, ai o baza solida (inclusiv dpdv al aspectului) pe care poti sa te joci :D. Sa o stapaniti sanatosi si fara evenimente! 

Modificat de mike.
Link către comentariu

felicitari, frumoasa masina (mai ales cu jantele alea)

Link către comentariu

Va miltumesc!

Stau destul de prost cu timpul si cu finantele, dar o sa revin cu "forte" proaspete curand!

Link către comentariu

Cum se simte combinația motor-cutie comparat cu vechiul a4?

Link către comentariu

Motorul de pe A5 are cuplu cu 90 Nm mai mare, care se simt din plin. Clar masina este mai zvelta, dar parca prea silentioasa. Motorul este mult mai silentios decat cel din generatia anterioara, chiar si in wot este parca prea "cuminte". Posibil sa lucrez la asta in viitor, daca ma hotarasc sa o resoftez.

Dpdv al cutiei, multitronicul nu este pentru benzinare, nu te ajuta mai deloc daca ai talpa mai grea. Cu manuala, lucrurile stau mai bine, pot tine acceleratia mai sus cand vreau. Un s-tronic ar fi fost ideal, combinatia A5 sportback facelift 2.0 tfsi S-tronic m-ar incanta maxim. Poate urmatoarea...

Link către comentariu

Felicitări si la punga gras! Asta avand in vedere lista facuta pentru modificări. Te admir ca ai energie ca de fiecare data sa o iei de la capăt. Eu as cauta sa iau bani împrumut :) si sa cumpăr una dotată. Pr măsura ce as da banii înapoi, as consideră că bifez o opțională. ;)

Dar stiu...pasiunea...

Link către comentariu

Merci, Sebi!

Nu ma atrage in mod deosebita sa fie full masina, am avut Rav 4 care avea tot si nu am schimbat decat volanul la ea, cea mai plictisitoare masina. Cu asta, sper sa ma distrez :)

Link către comentariu

Foarte frumoasa masina, o sa urmaresc topicul cu mare placere :)

A5 acesta este mult mai frumos decat cel prefacelift, ai facut o alegere foarte buna din punctul meu de vedere. Felicitari si multi km fara probleme!

 

Link către comentariu

Sa incep sa tai de pe lista.

Plafonul negru s-line aproape complet. Imi lipsesc stalpii C, un maner si niste clipsuri mici. 

Chin mare sa il scot si sa il bag, am rabatat si scos tot de prin masina si tot l-am indoit un pic. 

b341fb62d819364032f0e9c46f5926a1.jpg0dd67f6b37db99ade10525cc3e3b6ca3.jpg811c063dcd114d45b0d8927511305f79.jpg

Link către comentariu

Clar, alta viata!

Modificarea nr. 2 - Trimuri carbon Rs5 ( si un pic din alta modificare, trecerea de la climatronic single zone la bi-zonal).

36c9c68e28ca82732b78a755ef56dba8.jpg

684a743aad6ab4ed06e19104b1cac0d2.jpg

3a7da27897243435ec2e29ebc40190fe.jpg

104d3fdf2efdd626c3d13e9b48d82c6d.jpg

db9c7c407ee440ca3771b2ba6e076879.jpg

0a99b38a7355036c6195d20543b22dce.jpg

950b6adcb57434ea8019a6a8fbadec40.jpg

 

Si iata ce am gasit pe mansonul schimbatorului, sub rama, spuma, tot...scrum de tigara. Ai zice ca olandezii nu sunt ca romani...

56f098b9d86fd51e7c8395ae579bd41d.jpg

Link către comentariu

Foarte frumoasa !

spor la modificari !

Link către comentariu

and... it has begun :)

cu olandezii ce te miri, doar se stie ca fumeaza :D

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!