Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

Incearca sa citesti topicul si nu cred ca ti-ar lua mai mult de 1 minut sa gasesti raspunsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Sper sa nu deranjez cu intrebarea dar imi poti spune te rog de unde ai luat cotiera pt golf? detin si eu un golf si as dori sa mi-l echipez cu o cotiera OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare...are cineva idee de cotierele pentru G5 si G5 Plus sunt identice? am rasfoit topicul, dar n-am gasit nimic (scuze daca exista ceva de genul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.....nu sunt la fel...difera consola centrala si cotiera la G5 Plus fata de G5 .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut tuturor...am avut si eu aceeasi problema cu cotiera adica nu aveam am dat comanda pe site-ul www.dez.ro si la suma de 400 ron mi-a venit in 24 h acasa originala ...am mai platit inca 50 ron montatul la un baietas de-al meu care lucreaza electrician la Peugeot.DEci toata afacerea m-a costat 450 ron anul trecut merita toti banii mai ales la drum lung parca nu-i gasesc loc mainii drepte nu-i asa fara cotiera.Si eu am intrebat la vw reprezentanta si mi-a spus 1400 ron +200 montajul deci????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Daca am climatic nu climatronic oare pot monta tubulatura pentru ventilatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca am climatic nu climatronic oare pot monta tubulatura pentru ventilatie?

Da, se poate monta doar cea desub consola (prelungirea cu suportul de pahare pana la cotiera).  Ca sa sufle aerul si prin aerisirile de la cotiera iti trebuie tubulatura din spatele schimbatorului de viteze si din spatele cdplayer-ului (adica de la aerisirile centrale) deoarece vechea tubulatura pentru climatic este inchisa din fabrica. Si eu sunt in aceeasi dilema ca si tine, practic insa, mai am sa montez tubulatura de sub consola si sa o leg la tubulatura gurilor centrale...si asta am observat.

Dilema mea este aceea daca as putea sa iau panoul de climatronic doar si sa il folosesc fara senzori pe instalatia de climatic...

Modificat de nucu_as
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La climatic nu e tras traseul de aer pana sub scrumiera, ca la climatronic? Eu la climatronic am scos doar dopul care acopera conducta de aer si am prelungit traseul pana in spate. 

 

Nu se poate pune panou de climatronic daca ai climatic. Climaticul vechi functioneaza cu parghii, iar climatronicul cu motorase/senzori. 

Se poate pune panoul nou de climatic, dar si asta are dezavantaje. Iti ramane directionat aerul doar intr-un sens, pentru ca e tot electronic si asta nou. 

Sunt cativa colegi care si-au pus panou de climatic model nou. 

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope, la mine tevile din spatele scrumierei sunt turnate din fabrica cu dop...deci ma apuc de traforaj zilele aste...

 

 

Multumesc pentru detaliile cu climaticul, deci panoul se potriveste dar nu o sa functioneze cum trebuie aeru, cred ca o sa ma linistesc cu achizitionarea lui, ma rezum doar la cotiera si la aerisirile ei, multumesc de info...

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel de climatronic nu se portriveste deloc. Doar putin cel de climatic nou,. 

 

Esti sigur ca sunt turnate? Si eu le-am scos greu ca erau mai mult in interior decat in afara din cate imi aduc aminte (prin 2009).

Sa faci o poza te rog sa vad si eu, daca poti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sunt turnate 100% la climatic, am si eu tot climatic si am montat cotiera vw pe vechea prelungire de consola, a mers ca unsa si are o functionalitate mai mult decat OK, dar ca sa am aer si in spate si eu o sa ma apuc de traforaj la aerisirea pana la scrumiera...ideea este ca iti trebuie timp si nervi pt nimicarnita asta...imi poate spune cineva cum arata panoul de climatic mai nou? si cat costa daca se potriveste pe golf 5?

Modificat de WVWZZZ
Nu mai da Quote la postul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am climatic si la mine nu a fost "turnat" nimic; erau doua capace care intra vreo 3 cm in tuburile de la clima, le-am scos si am pus tubul care vine pana la baza cotierei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
post-110578-0-25624900-1391326127_thumb.

As putea prinde aceasta cotiera la un golf 5 care a venit fara cotiera ? Modelul simplu.Astept un raspuns . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge fara probleme, insa, daca vrei si aer pe gurile de ventilatie , iti mai trebuie niste conducte de plastic.

Citeste topicul si ai sa gasesti explicatii si coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cotiera a venit fara tubulatura.Aveti idee unde as putea gasi sau eventual sa-mi dati niste coduri exacte ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ma poate ajuta cineva, eu am cotiera incompleta,nu am partea de "plasticaraie" de la frana de mana in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
tarpescu.vali

Salut,

Am inteles ca e diferita cotiera de Golf 5 fata de cea de Golf Plus, la sistemul de prindere, dar daca as schimba consola centrala cu totul, oare s-ar potrivi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am cautat prin toate paginile si nu am găsit codul la tubulatura dintre bord si cotiera. Pentru cei interesati de piesa codul este 5M0 819 633.

Am fost la Unix 70 lei originala adusa in 2 zile. Baftapost-50343-14031770192385_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste cotiera de jetta pe golf 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA!Tocmai am montat una de G5 pe o Jetta si totul s-a potrivit.

Modificat de lorin_b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti! imi puteti spune un pret corect si actualizat pentru o cotiera? As vrea sa montez si eu una pe golful meu. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

~ 400 ron in stare perfecta, cu tot cu tubulatura pentru aerul conditionat. Cam asta e pretul normal, unii vor mai mult.

 

 

Apropo am o propunere pt voi, am o cotiera de vw touran nu se potriveste pe golf5 si as vrea sa o adaptez (se poate prinde dar improvizat de consola centrala, si trebuie decupata in fata pe laterale sa fie prinsa de plasticul consolei centrale.

 

Stiu ca e o carpeala, momentan am pus-o la vanzare, dar daca nu reusesc sa o vand o pun pe masina. Am pus-o pe masina sa vad daca se potriveste si merge montata, dar repet trebuie improvizat putin la prindere ca in rest la frana de mana si ca pozitie se potriveste.

 

 Ar trebui taiata fix inainte de suportul de pahare, daca se baga cineva sa mi-o monteze contracost lasati mesaj privat:

 

cotiera-vw-touran-1t11t2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o jetta din 2008 si mi s-a spart grila de ventilatie care dirijeaza aerul aflata pe cotiera in spate. Imi poate spune (arata ) si mie cineva cum se desface (inlocuieste)? Cotiera mea este in spate si cu priza 12 V. Am mai gasit ceva pe forum dar tot nu ma descurc. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceau mai ai cumva poze ,manual pentru montarea cotierei de Golf 5? Te rog sa ma ajuti si pe mine cu ele pe adresa gabisavescu2003@yahoo.com    Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!