Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

Am gasit un pdf. pentru monaj, chiar este relativ usoara montarea.Cel mai dificil gasesc a fi comandarea ei prin ahw - shop.Nu inteleg nimic !Poate cineva sa ma ajute si pe mine sa plasez comanda?Am inteles ca se poate efectua pe e-bay prin pay pal?

Modificat de Asigurator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva poze cu o cotiera AM montata? rog sa posteze careva poze!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am primit-o ieri, 210 Euros cu tot cu transport din Germania in Franta. Ahv-shop s-a miscat incet, poate pt ca am platit prin transfer bancar, am pus un prieten care vorbeste germana sa sune si l-au cam purtat din birou in birou. Le-am facut o reclamatie in franceza prin e-mail si s-au trezit repede.

Cotiera am primit-o pe trei sferturi montata, nu cred ce am nevoie de mai mult de 15 min sa o pun sus. Duminica se face si pun poze.

Merci pt sfaturi, in special pt ahv-shop

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-40454-1243753038_thumb.jpg

cotiera care am montat-o pe un golf 5 din 2004 acum 1 an. am dat pe ea 300 ron, se potrivea perfect pe partea din spate unde sunt celel mai mari probleme de sustinere, prinzand-o cu 3 suruburi. timp de 1 an nu a fost nicio problema si am inteles ca noul propietar este in continuare multumit de ea. nu este la feld e lata ca cea originala dar...decat deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am promis, am incercat sa pun pozele, am vreo 5, dar nu reusesc, sunt in jpeg. Nu stiu cum sa fac, mi se spune ca depasesc spatiul.

Nu am instalat clima pe spate, a durat 20 de minute, din cauza pozitiilor precise de montare: daca nu o faci sa intre cum zic ei in manual, nu intra!

Salutare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce parere aveti de cotierele "Armster"?Am gasit pe site-uri cotiere de la acest producator care cica se potrivesc pe golf v.Ar fi doua modele pentru golf v din cate am dedus eu.Una ar fi asta: http://www.autoprimus.ro/Accesorii/Cotiera_VW_Golf_5/id-330ad66bc96dccf13d9c7bd106fac0a2.html.Au si un pdf cu montajul.a doua ar fi asta,care se monteaza in alt mod:cotiera.Are si asta instructiuni de montaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca de la inceput precizez ca acest post al meu nu se doreste a fi reclama ascunsa. Acest post nu are nici o legatura cu semnatura mea.

Eu nu pot deschide link-urile postate de colegul @danootz. Am idee despre ce model de cotiera este vorba. Oricum nici o cotiera AM nu se compara cu una OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt de aceeasi parere. o cotiera de golf 5 originala la reprezentanta ajunge 300 euro. la un centru de dezmembrari (anul trecut) o puteam obtine cu 100 euro. va recomand sa cautati desi sunt destul de rare (cel putin in partea moldovei unde am cautat eu)

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am cautat pe la la niste centre dezmembrari si nu am gasit ,, am gasit ceva la un centru dar era incomplecta si cerea 100 euro,,pana am gasit la ,,cily,,si nu vreau sa-l laud dar e super. pe e-bai este dar este multa bataie de cap sa trimiti bani nu sti limba,trebuie card,si alte cele.spunem ca e simplu dar timp pierdut mult studiu.nu vreau sa-l laud nul cunosc sunt la cateva sute de km de el ,dar are lucru bun.am luat si eu de la el si merita toti bani. este OEM.oricum nu fac reclama ,dar uni mai intreaba si vor sa stie daca se potriveste,se potriveste si merita toti bani.multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din discutiile avute cu mai multi colegi de pe forum am observat ca exista temerea ca nu se poate monta perfect o cotiera OEM pe masinile care nu au fost prevazute cu cotiera din fabrica . Pai intreb si eu: Daca este OEM cum sa nu se monteze perfect ?! Eu nu am montat nici una pana acum. Nu se monteaza batand din palme dar nu cred ca e foarte greu de montat.

@meandahalf a fost greu montajul? Din poze se vede ca ai pastrat consola dintre scaune pe care ai avut-o initial. Mai precizeaza te rog si ce suruburi ai folosit pentru fixarea cotierei. Eu cred ca se pot utiliza acelasi suruburi cu care era prins corpul din spate al consolei pe care ai avut-o tu initial. In cel mai rau caz se pun alte suruburi. Credeti ca asta ar fi vreo mare problema, niste suruburi?!

@sima a fost un norocos pentru ca a primit toate suruburile. Mai precizez ca in cazul lui @Sima nu a mai fost nevoie de nici o poza. I-am spus telefonic ca produsul este impecabil si i-am trimis-o. A avut incredere in ceea ce i-am spus si a avut de castigat. A fost foarte incantat cand a primit produsul, chiar daca l-a cam "ars" la bani firma de curierat. I-au cerut foarte mult pentru transport si ramburs.

Concluzia mea este ca o cotiera OEM se monteaza destul de usor si se potriveste perfect din toate punctele de vedere. Nici cele AM nu cred ca se monteaza prea greu , dar nu arata prea bine.

P.S @ dudu si @4abc Am intervenit pe acest topic pentru ca asa am considerat. Daca voi considerati ca numite post-uri (portiuni din posturi) ale mele sau ale altor colegii trebuie mutate in alte topic-uri, chiar va rog sa faceti acest lucru. Nu as vrea sa le stergeti, in rest procedati cum considerati voi ca este cel mai bine.

Multumesc pentru intelegere.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasit si montat cotiera OEM de la dezmembrari inainte avand una Armster ca a colegului de mai sus (gbrgeorge). 100 euro cotiera cu tot cu conducte aer si toate accesoriile acesteia mai putin priza din spate pentru tensiune 220. Aia nu au vrut sa mi-o dea ca e foarte scumpa dupa spusele lor. Montajul facut de mine. Ce-i drept ceva mai complicata partea cu instalarea conductelor de aer pentru ca a trebuit sa dau jos toata consola dintre scaune. In rest pentru partea din spate , foarte simpla operatia. Pentru partea spate sunt doar trei suruburi de desfacut acestea aflandu-se sub acele "tavite" de cauciuc iar pentru montarea cotierei e nevoie de patru suruburi pentru care gaurile in podeaua masinii sunt deja date si le veti gasi deja cu cleme de prindere pe ele. Imi pare rau ca nu am facut poze sa va arat cum sta treaba mai ales pentru partea de instalare a conductelor de aer. Incercati si cautati la dezmembrari si poate aveti noroc. 100 de euro chiar merita investiti in asa ceva. Daca sunt cereri din partea voastra pentru un DIY referitor la consola dintre scaune pentru montare conducte aer o voi demonta din nou pentru a face poze si explica tuturor ce anume trebuie facut.

Modificat de fnt_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

gbrgeorge - de unde ziceai ca ai "pescuit"cotiera ta?Mie personal imi place .....:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ doru.tanasoiu

Am ramas eu cu una la fel pentru ca am montat una OEM insa deocamdata sunt privat de dreptul de a posta anunturi vanzari deoarece sunt cat de cat nou pe acest forum. Rog moderatorii acestui forum sa stearga acest mesaj daca am gresit cu ceva. Vreau doar sa ajut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

fnt 80 - merci frumos de raspuns si vezi ca ai un pm:P.De asta suntem aici pe forum sa ne ajutam intre noi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@doru la fel cum iti recomanda si ceilalti colegi comanda-ti o cotiera OEM. Sfatul meu, mergeti in targurile de masini, samsarii sunt cam in pana de bani, idei etc si ptr 100 euro s-ar putea sa renunte la cotiera de pe masini. eu aproape ca negociasem cu unu' anul trecut sa mi-o dea cu 70 euro.

Am incercat sa gasesc site-ul unde mi-a comandat un prieten de-al meu cotiera si nu am gasit. oricum pretul era de 300 ron. pe mine ma deranja ca imi aluneca mana de pe ea si avea niste goluri in laterale de vreo 7-8 cm (daca nu exagerez)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sima Am rugamintea sa pui aici cateva poze sa vad si eu cum arata cotiera ta pe Golful tau care a apartinut unei Jetta din 2008. Nu stiu daca ti-am spus acest amanunt pana acum. Daca am ascuns acest detaliu, te rog sa nu ma acuzi ca nu am fost corect. :icon_thumright:

Mai fac si eu haz de necaz cum spune romanul din popor, pentru ca astazi mi-au fost provocati cativa nervi care s-au invartit in jurul termenului cotiera.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montarea a fost simpla, exista doar anumite pozitii in care cotiera pre asamblata intra in locul ei, mai mult timp iti ia sa-ti dai seama de acestea, suruburi am primit cu cotiera.

Cea veche se prinde in doar trei, asta noua in cinci. Din pacate soclul e prevazut cu 5 gauri dar al meu are doar 3 cleme. Am prins-o in doar trei suruburi in asteptare, tine bine dar cred ca din moment ce sunt prevazute 5, trebuie 5, o sa caut cleme si o sa le pun... Acum, dupa ce am demontat si remontat, chiar am chef sa refac operatia, atat de simplu mi se pare, deci nu ezitati.

In plus, isi merita cu prisosinta eforturile: pt mine ca sofer, confortul e net superior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi in pauza la munca in max 30 min am efectuat minunata operatiune de montare a unei cotiere.

Tot ce trebuie sa faci e sa desfaci vechea portiune de plastic, cea cu frana de mana ( eu nu am schimbat toata consola centrala dintre scaune, am patrat`o pe a mea cea veche pentru ca aveam cele 2 suporturi de pahare care imi sunt folositoare ) sa analizezi

vreo 5 min cotiera, sa vezi cum se desface cadrul de metal al acesteia si apoi te apuci de insurubat vreo 4 suruburi, in gaurile existente deja in podea. Dupa ce s-a fixat cadrul se incepe operatiunea de fixare al cadrului de plastic care il imbraca pe cel de metal, dupa ce toate clemele sunt prinse si exista linie sa zic asa intre bucata de plstic din fata si cea din spate - cea cu suportul de pahare atunci treaba e incheiata !

Atasez si 3 poze cu cotiera mea :)

post-34922-1244130208_thumb.jpg

post-34922-1244130222_thumb.jpg

post-34922-1244130404_thumb.jpg

Modificat de B32FDY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei din Cluj care sunt interesati de o cotiera, este una la dezmembrarile de pe strada Intre Lacuri. Am vazut-o ieri, 04.06.2009.

Sper ca nu am gresit ca am postat aici, am vrut doar sa ajut pe careva care are nevoie :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@adicuu Si ne poti spune si pretul? Eu intreb din curiozitate, dar pentru colegii care vor sa isi cumpere le-ar fi utila informatia.

@ B32FDY arata perfect, zici ca asa a fost masina din fabrica. Felicitari pentru montaj. :D

De unde ai luat-o? :(

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, arata foarte bina interiorul acum, sa nu mai vorbesc de confortul oferit - nu mai stau cu mana atarnata ;)

Acum sper sa nu se considere reclama ca spun de la cine am luat-o : Cilly2004 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am intrebat pretul pentru ea. Nu m-am uitat mai atent, dar mi se pare ca si partea centrala. Numarul de telefon de la dezmembrari este 0722 237951. Golful este acolo cam de o luna dar a vandut de pe el multe. M-am uitat si eu dupa ceva plastice de prin interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

B32FDY- se pare ca ai fost mai hotarat ca mine....:icon_cheesygrin:,cotiera urma sa ajunga la mine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!