Jump to content

Upgrade to Rapid ?!?


ShadoWzZ

Postare recomandată

Sincer nu stiu de ce nu merg corect la mine. Am renuntat pentru ca situatia ma depaseste si nu caut batai de cap. Daca reusesc sa le fac sa nu mai fluctueze in intensitate am sa le pun la loc, dar slabe sanse. Nimeni nu stie nimic si nimeni nu s-a lovit de situatie. Aia e.

Link către comentariu

Am activat CH/LH pe proiectoare cat si cornering-ul pe proiectoare. Se pare ca la MY2016 difera procedura de activare fata de Rapid-urile pre-FL. Am fost nevoit sa caut la Fabia pentru ca pentru Rapid nu pare sa fie multa dragoste :)

Link către comentariu

Salut @ShadoWzZ

Mai lasa masina sotiei in pace si las-o sa se bucure de ea, vad ca te dai cu masina ei prin oras :D.

Scuze pentru aseara ca nu prea ti-am raspuns si poate ti s-a parut ca eram de pe alta planeta, dar chiar am avut o zi plina si o seara numai pe fuga. Sa stii ca mi-au trebuit cred ca 5-10 minute sa imi dau seama cine esti, asta chiar daca mi-ai zis ca esti de pe forum.

Imi pare rau sa aud ca nu ti-a reusit retrofit-ul cu xenon la rapid. Si eu doream sa fac acest retrofit la octavie acum vreo 2 ani, dar dupa multe cautari pe forumuri m-am lasat pagubas, erau prea multe semne de intrebare. Pana atunci nu gasisem pe nimeni sa faca acest retrofit si toata lumea inca isi dadea cu presupusul.

O zi faina.

Link către comentariu

Ahahahha , da da .. te-am cam luat ca "din oala". O rezolv eu si cu farurile ... somehow ... someday ...

Link către comentariu

"Mai lasa masina sotiei in pace si las-o sa se bucure de ea, vad ca te dai cu masina ei prin oras" :)). La mine e pe dos, eu planuiesc chestii, ii fac intretinerea si doar ea o conduce :D.

Link către comentariu

Daca ai drum prin Bucuresti vreodata, poti pune farurile tale la mine pe masina sa vezi daca merg. Sau poti sa bagi interfata si sa copiezi ce vrei din bitisori ....

 

Link către comentariu

Salut si multumesc de intentie @dionescux. Sunt tentat sa iau farurile cu mine daca e sa ajung prin bucuresti dar sunt aproape convins ca totul se trage de la faptul ca eu am centrala electrica total diferita fata de ce este pe masina la tine...motiv pentru care si cornering si alte nebunii se activeaza in total alt mod, din adaptari fata de long coding cum e la tine.

Pot testa farurile la tine dar sunt ferm convins ca nu au nici o problema ele.

Sper totusi sa reusesc ceva dar intre timp le-am pus la vanzare.

2 hours ago, grp said:

"Mai lasa masina sotiei in pace si las-o sa se bucure de ea, vad ca te dai cu masina ei prin oras" :)). La mine e pe dos, eu planuiesc chestii, ii fac intretinerea si doar ea o conduce :D.

Am mers cu ea zilele astea pentru ca era absolut necesar sa fie skoda unde trebuia sa ajung.... ce-i drept e ca uneori nu merg cu zilele cu golful pentru ca imi e mult mai la indemana sa iau skoda :)

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Masina merge, dar cu farurile cu halogen. 

Astazi am facut 430km pana la Predeal si totul a mers brici. Merge bine rau masina si e foarte spatioasa. Si pentru ca nu ma las asa usor am sa incerc retrofit la farurile cu bixenon de pe facelift cat si la stopurile cu led tot de pe facelift. Nu m-ar deranja si un set de roti pe 17" si un soft dar mai vedem :) 

IMG_4148.JPG

IMG_4149.JPG

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Am vazut aseara un rapid fl cu stopuri led si merita toti banii. 

Sotia ce crede de toate planurile tale? :)) 

Link către comentariu

Dupa lupte seculare pentru informatii despre codarile pentru bixenon am dat peste ceva ce mi-am dat repede seama ca ar fi codarea pentru xenon simplu.

Hop .. stop joc cu bixenonul. Dupa ce am cautat sa fiu sigur ca exista si la mine posibilitatea de a face codarea respectiva am trecut la treaba cu re-montarea farurilor.

Long story short codarea a fost ce trebuia si totul merge perfect acum si avem xenon. 

Next phase ... stopurile led fl.

xenon1.jpg

xenon2.jpg

xenon3.jpg

xenon4.jpg

Link către comentariu

Care e codarea? Stiu ca ti-am dat setarile de pe centrala mea electrica, si nu s-a potrivit nimic. Am vazut ca ai intrebat si pe la englezi.

Link către comentariu

Am intrebat pe la englezi dar pe aia ii depaseste subiectul tare rau. Salvarea am gasit-o la fratii rusi. Oamenii sunt nebuni. Au pus pe rapid si optiuni care nu le ofera nici producatorul :))))) 

Link către comentariu

De la rusi vine ... salvarea :))

Nu sunt familiarizat cu Rapid, asa ca imi permit sa intreb: Xenon e doar ptr faza scurta? Spre grila din interior este bec de pozitie doar sau si ptr faza lunga, nu disting clar in poze? Pozitia aia ar merge inlocuita acum cu un led rece, face nota discordanta cu xenon'ul

Link către comentariu

La varianta asta de far doar faza scurta e xenon si faza lunga e cu dublu filament avand pe acelasi bec si drl si faza lunga. Ce vezi acolo aprinse sunt pozitiile. Farurile de facelift au drl led care este si semnalizare impreuna cu bixenon.

Link către comentariu

Farurile de facelift arata intr'un mare fel, chiar azi am vazut un Rapid albastru fl, insa cu siguranta farurile alea nu sunt usor de gasit.

Pacat ca au optat pentru dublu filament cu DRL si faza lunga, nu prea ai ce face in aceasta privinta, chiar daca or exista becuri cu led, pentru faza lunga nu cred ca se descurca prea grozav

Link către comentariu

Cred ca ar fi ok ca si performanta dar sunt convins ca as primi o eroare frumoasa de bec ars. Oricum nu planuiesc sa mai umblu acolo prea curand :) 

Link către comentariu

Ce anume ai folosit (daca se poate si un link de unde ai achizitionat materialul ... asa, bonus :D )? Aplicare e facila?

Link către comentariu

Nu stiu de unde a fost procurat pentru ca nu l-am procurat eu. E cauciuc tare care devine maleabil si se lipeste dupa ce il incalzesti cu un feon. Metoda de aicare e simpla si cred ca similara la toate :  degreaezi suprafata, incalzesti putin suprafata si materialul si apoi aplici si presezi.  Job done. Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu un link :(

Link către comentariu

Si tu cica vrei sa dai golful ca vrei ceva mai puternic, benzina... aiureli, tu te-ai indragostit de rapid si nu vrei sa recunosti :)) 

Link către comentariu

Pare material de Uzina:D , se foloseste la insonorizat Dacia:D ........pentru insonorizare, recomand Stp, raport calitate pret mai mult decat ok 

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!