Jump to content

Upgrade to Rapid ?!?


ShadoWzZ

Postare recomandată

Nu e rau deloc nici ce ai pus tu , isi face treaba ok , ce am recomandat eu se lipeste fara a fi nevoie de incalzit si are si o masa mai mare (ca pana la urma asta urmaresti , sa eviti sa intre in rezonantata tabla adaugandu-i masa) .

Pentru a face liniste total iti recomand si un burete ( nu orice burete, unu cu porii inchisi care nu se uda si e rezistent la foc ) , buretele iti va face si mai liniste in masina ! 

Link către comentariu

Singurul loc unde as mai pune burete ar fi pe aripile spate ... la usi nu mai umblu. As vrea sa insonorizez si peretele dinspre motor pentru ca se aude motorul de parca l-as tine in brate in accelerari mai nervoase. Stii ceva despre asta ?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

A mai venit ceva pentru rapidulescu ...

Capacele de prezoane sunt ... MEH..... ii insufla ceva de RS masinii :))))))))))))

Eleronul are pe exterior negru lucios deci nu trebuie vopsit ... doar lipit. Nu a venit cu banda dublu adeziva si oricum as prefera ceva mai solid .. un fel de silicon negru.

Iar pentru grila fata voi apela la infoliere in negru pentru partea cromata .. si cam atat.

capace_prezoane.jpg

eleron.jpg

grila.jpg

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Salut!

Felicitari pentru achizitie si pentru modificarile aduse.  

Am un rapid 2015 non FL cu nivel de echipare intermediar. Nu am reusit sa fac codarea pentru  CH/LH sau cornering. Am tot cautat pe forumurile rusesti, dar nu a fost de mare folos. 

Crezi ca ma poti ajuta in PM cu codarile folosite de tine ?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu

Faci multe lucruri folositoare la masina: xenon,  antifonare, etc. Felicitari. Trapa oare nu s-ar putea pune?

Cat despre grila cromata pe care o faci neagra, nu vad rostul. Daca era neagra de la inceput,  precis ai fi facut-o cromata.

Link către comentariu

E singurul lucru cromat de pe masina in afara de embleme si inscriptionare.

Am sa o fac neagra si daca nu imi place renunt la folia respectiva.

Problem solved, crisis avoided :))

Link către comentariu
54 minutes ago, Ebi said:

 Trapa oare nu s-ar putea pune?

Sigur ca s'ar putea monta si trapa, dar daca ranforsarile difera intre cele cu trapa/fara trapa, risti sa ai zgomote ciudate si chiar sa spargi trapa chiar si la o urcare pe bordura, e un risc inutil montarea unei trape ulterior

Link către comentariu

   Nu era caterinca.  Am avut in trecut o masina cu trapa si senzatia era de nedescris. Din sticla, nu din tabla. Vedeai semafoarele de sus prin ea  nu trebuia sa te apleci, era lumina, senzatia de mai mult spatiu,  la munte vedeai peisajul, cerul, ploaia, etc. De atunci am ramas cu nostalgia trapei si frustrarea ca nu mai am. Cam asa ceva: https://www.webasto.com/ro/piete-si-produse/autoturisme/trape-webasto-pentru-montaj-ulterior/

   Ca sa fim corecti, "capacele deprezoane" sunt de fapt capace de suruburi de roti. La alte masini rotile se prind cu piulite pentru ca sunt prezoane in butuc, la Skoda sunt doar suruburi.

Link către comentariu

E misto trapa, nimic de spus, dar nu e ca si cum ai face upgrade la sonorizare/ faruri sau alte chestii plug & play

Link către comentariu

Eu nu as taia plafonul masinii ca sa montez o trapa AM nici sa ma pici cu ceara.

Si asa sunt destule probleme cu inflitrari si chestii la sistemele de trapa oem, d'apai cu trape AM.

Am vazut la o masina mai veche un retrofit de genul asta dar a fost facut la modul in care a fost decapsat plafonul complet si a fost luat plafonul donor cu structura de rezistenta and stuff.

Nu credeam ca trebuie sa subliniez dar ... nu am sa pun trapa :)) Subiect inchis.

Link către comentariu

Te-ai bagat bine si cu asta la modificari :)) ii sta bine rau cu noile faruri si micul eleron :icon_thumright:

Link către comentariu

Multumesc baieti. Asta si cautam, discret dar de efect :)

Maine facem si grila dar cred ca abia peste 2 zile o sa am si cromul infoliat in negru lucios. 

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

fain fain, felicitari. Imi poti spune si mie de unde ai luat eleronul?
 

Link către comentariu

Salut. Am achizitionat de pe superskoda , aici este linkul.

Cred ca pentru octavia lip-ul e diferit si trebuie sa cauti la sectiunea octavia dar sigur gasesti ceva.

Link către comentariu

Au valvele montate, probabil nu's noi, ci in stare f buna. Sa le invarti cu placere!

Link către comentariu

Sh dar in stare f buna. 

Am pus si grila fata. Mai am de colantat cromul si termin maine afacerea asta.

IMG_4330.JPG

IMG_4331.JPG

IMG_4332.JPG

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!