Jump to content

T4 LWB camper wannabe


mad_kat

Postare recomandată

Ti-a iesit super plafonul, de unde ai luat materialul?

Am facut si eu plafonul la vechiul vento acum vreo 10 ani si prin portbagaj l-am scos ?

Link către comentariu

help - nu am cartea cu eticheta cu dotari, si nici nu o gasesc pe masina... cica ar fi undeva pe sub bord, dar nu m-am descurcat. Asa ca, ajutati-ma va rog cu un cod de culoare al dubei mele, vreau sa imi fac un spray pentru retusuri.

multumesc anticipat

Link către comentariu
On 9/22/2019 at 2:25 PM, mad_kat said:

de la cineva din bucuresti - iti dau nr pe privat daca ai nevoie :)

da-mi si mie.

in poze pare ca a iesit ok.

la Bora cred ca il poti scoate pe usa laterala daca demontezi scaunele.

prin portbagaj merge dar indoit. problema e cand il bagi pe cel nou

Link către comentariu

Incearca aici carinfo.kiev.ua/ eu asa l-am decodat la golf si este foarte detaliat , am aflat si cu ce roti de iarna a venit extra de la dealer ?

Sa-mi lasi un pm cu nr. te rog.

 

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu

Vezi ca sub tabloul de sigurante (asta de sub buzunarul din bord stanga) ai o eticheta cu mai multe :cod culoare,tip cutie,etc!

Apleaca-te si uita-te cumva de jos in sus!

Link către comentariu

da, am rezolvat cu un coleg pe aici - stiam de eticheta sub cutia de sigurante, insa nu am reusit sa ma contorsionizez suficient.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Nimic notabil, vara asta am tot mers cu bicicletele dupa mine, si am terminat lucrul la reparatiile casei de la tara - lucruri la care busul s-a dovedit extrem de util :)

Si a culminat cu un transport de mobila "in familie", care, cu montat cu tot mi-a mancat tot weekendul aproape. Insa tot am gasit un pic de vreme sa ii fac o binemeritata curatenie si "aducere la starea initiala"

IMG_2719_r.JPG

IMG_2723_r.JPG

Link către comentariu
  • 5 months later...

noua moda... #stamacasa...

marea lipsa a Volkswagen-elor din anii 2000 "este" suporturile de pahare. Am gasit acum cateva luni pe un site de accesorii de barci, aflat de pe un forum de rulotisti, niste suporturi pliabile destul de fain lucrate. Si am profitat de timpul asta irosit sa montez unul dintre ele. Nu este oem, dar este functional, si decent estetic.

pozitia am ales-o astfel incat, cu usa inchisa si suportul deschis se se poate deschide torpedoul; altfel ar fi fost fain peste "dopul" de macara geam.

cu aceasta ocazie am facut o inspectie a mecanismelor usii dreapta - se prezinta excelent pentru cei 20 de ani.

 

IMG-3708.JPG

IMG-3709.JPG

IMG-3707.JPG

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

hmm - link? nu am gasit nimic de VAG sa se potriveasca. Doar unele de T3 multivan insa extrem de greu de gasit in stare buna si cu preturi prohibitive

Link către comentariu

@dydu_kuf interesanta ideea - acum deja am mers pe calea asta...

in alta ordine de idei... asteptand vremuri mai bune, folosim holderul de pahare :D

 

IMG-3732.JPG

Link către comentariu

Ala e... suc de  mere sau de... Jack/palinca???

Mai este un suport care vine pe scaunul pasagerului, langa frana de mana, dar nu cred ca se potriveste la tine.

Link către comentariu

Da, este exact ce scrie pe pahar :)

@Muale - Multumesc mult!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Some say ca pe T4 nu se poate pune headunit 2din (in afara de unele selected few care au avut MFD din fabrica. Si chiar asa e - pentru ca, vedeti in poza, exista o fieratanie mare sub slotul 1din care ranforseaza carioseria, tine coloana de directie, cablajele, si alte maruntisuri inutile.

Si in #stam acasa ai timp sa iti zburde mintea - ce ma gandii aseara? sa punem RCN210, care nu este la fel de adanc pe toata inaltimea. Insa nici acela nu incapea - partea mai scurta avand 90mm, loc fiind doar de vreo 70. Desfac partea de jos si descopar ca nu e aproape nimic in interior jos, decat placa frontala. Purced la decupare, indoire, gauri noi de suruburi pentru capac spate - in final rezultand cu 60mm. Cuplat instalatia, mufa "de antena - merge totul bine si frumos, si iau dremmelul sa tai sertarasul de pe rama de la AC sa o pot monta sub 2din. Moment in care imi zic - de ce sa nu facem procesul reversibil - folosind o rama "netzeffekt" ramasa. Care a trebuit adaptata, pentru ca T4 nu e absolut identic  cu G4, in moduri enervant de subtile - cum ar fi dimensiunea butoanelor de AC si recirculare. Facut poll in gamilie daca ii scot tabla cu netzeffekt sa o las neagra - si m-am supus majoritatii.

Acum avem usb bluetooth sd si integrare foarte oem in bus. Se  aude cam ca pioneerul, face acelas lucru si BT in plus, si arata mult mai bine in bord. O sa am nevoie de pe 15 mai incolo.

Mai avem de montat rola centrala usa stanga - chestie extrem de rara si scumpa pe la noi - venita insa din china acum vreo cateva saptamani - cand noi inca nu purtam masti.

IMG-3806.JPG

IMG-3805.JPG

IMG-3807.JPG

IMG-3808.JPG

IMG-3810.JPG

Link către comentariu

Sa nu-mi zic ca ai luat RCN-ul de pe Golf...:))

Link către comentariu

Ba da :) D-asta am facut si "reversibil" procesul. Nu stiu ce o sa mai fac mai incolo, doar stiu ca duba va face mai multi km in viitorul apropiat.

Link către comentariu

Foarte frumos bricolat ! Ai întinerit-o cel puțin 5 ani cu modificarea asta ! :) 
Am și eu un prieten maniac asemenea ție și încearcă sa aducă pe drumul cel bun un T4 !

 

7F37A022-3732-4509-9659-A6514E1C4A76.thumb.jpeg.f7e0c88e168b3c51001bfc7c05c2c353.jpeg

Link către comentariu

Da, cumva bordul arata mai "actual" fara a-si pierde din originalitate.

Arata bine si busul prietenului tau - si se vede ca a intervenit fix in zonele cu probleme.

Busurile astea te fac cumva sa te atasezi de ele, chiar si T4, nu doar T1-T3.

Link către comentariu

Uneori mai punem busul la treaba - aproape un palet de dale de beton pentru amenajarea gradinii (deh, idei de izolare) - dupa socotelile mele vreo 900kg.

Asa arata incarcata cu aceasta greutate. ACV-ul n-a avut nici o greata, nu simti ca se opinteste, si nici servodirectia nu devine "de reno (pentru cunoscatori)" Nu planuiesc sa fac des sportul asta, insa e fain sa vezi ce poate.

IMG-3816.JPG

Link către comentariu

Florine, tu i-ai pus suspensie sport si ne pacalesti ! :))

 

Link către comentariu

sa stii ca ceva adevar spui - pe spate are, de cand am luat-o un soi de arcuri groase albastre. clar nu sunt cele stock - si e destul de rigida :)

nu sunt cele negre normale. 

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!