Jump to content

Ulei motor Fabia


gdm
 Share

Postare recomandată

,,Sa fie buna aia de 35 Ron?" : eu zic ca da....uleiul te-a costat undeva la 35 roni/litru, nu este bun? Daca achizitionai unul la 65-70 roni/litru cu ce era mai bun fata de asta de 35? da ok, o fi mai bun in fisa tehnica, il schimbai la 20.000 km, dar pe asta pe care il ai acum daca il vei schimba la 10-11.000 va fi o problema? eu zic ca nu...asa si cu garnitura, nu cred ca cea cu pretul de 130 roni este facuta din arborele de cauciuc, iar asta la 35 sa fie din trestie de zahar....eu asa vad problema, hotararea iti apartine.

,,vad ca se gasesc si cu suruburi" : nu cred ca necesita si inlocuirea suruburilor, daca pe traseu se va intampla ceva rau....imprevizibil, atunci da.

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu date.

Daca ieri mi-a aruncat doar din cateva drumuri de oras, mai turate pe alocuri, ei bine azi am ars-o pe autostrada vreo 20km cu vreo 3500-4000 in treapta a 5-a (viteza nu o zic:) ) si la destinatie am fost surpins sa vad ca nu aveam ulei pe surub :huh:

Desi eram croit sa scot putin surubul si sa bag niste cauciuc siliconic special ... am amanat iarasi.

LE: la 209.000km ar trebui sa o mai iert :)

post-17144-0-01384800-1351963641_thumb.j

post-17144-0-33294000-1351963641_thumb.j

post-17144-0-61091400-1351963641_thumb.j

post-17144-0-90871000-1351963641_thumb.j

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ei bine, a trecut o saptamana de cand nu a mai dat ulei pe acolo si parca nici pe dincolo (cum ziceam in postul de mai sus).

E ca si cum dupa schimbul de ulei, a mai dat afara ultimii stropi din cel vechi care nu s-a scurs, iar apoi si-a pus cel nou stapanirea.

Daca nu o sa mai dea, atunci e clar o problema calitativa la Castol Edge, care ridaca semne serioase de ingrijoarare.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ulei trebuie 1.4 16v din 2002 75cai 130000km combi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu initial ( acum 1 luna si ceva) am pus Castrol 10w40 la recomandarea unor "mecanici" si a baietiilor de la magazin (160.000 km skoda fabia 1,2 awy) dar acum cand am schimbat distributia mi s`a recomandat sa pun 5w40 , si am si pus..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se traduce mai exact "crankcase breather system" ? Am citit pe niste forumuri straine ca ar putea fi cauza consumului de ulei si trebuie curatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistem de colectare a gazelor din carter.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cantitate de ulei intar in 1.4 16v 2002 bby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal ca de la schimb la schimb sa ajunga uleiul pe minim?

Adica weekend`ul trecut am verificat la joja si era pe minim. uleiul are aprox 1 an si 1 luna si vreo 13.000km. Am mai complectat cu 100 ml(atata mai aveam in bidon). Nu am vazut sa fie scapari pe undeva, nici pe la spate, deci e normal ce se intampla? sau trebuie sa ma agit?

De asemenea ce parere aveti despre MOTUL 8100 X-CESS 5W-40 fata de Aral High Tronic 5w-40? Am vazut ca si motul respecta cele 2 specificatii vw, e doar putin mai scump decat aral..dar intrebarea: unde este produs motul?Iar cei care stiti citi fise tehnice ce parere aveti de agregatul asta Motul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu citesti mai sus. Chiar eu mi-am pus Motul si am si scris ceva despre el.

Fisele tehnice...le gasesti pe site-ul Motul si nu sunt chiar asa de tehnice incat sa nu intelegi despre ce e vorba.

Despre consumul de ulei...nu e chiar asa grav ce spui tu. Dar merita sa verifici mai bine, cu o lampa si prin locurile mai ascunse ochiului. Vezi mai sus ce am relatat eu, cu 1-2 pagini in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. imi cer scuze. Am "belit" ochii si am citit ce ai scris.

Pana la urma pe bidnoul tau de ulei ce scrie Made in France? Sincer imi e sa nu fie cum e si cu Castrolul...german, german dar produs in turky..

Aralul care l-am pus anu trecut scrie si pe cutie si avea si cod de bare de Germania.

In rest impresii despre Motul, cati km ai de la schimb? e intradevar mai silentios? Ce tip de motul ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da e absolut normal la un 1.9 Sdi consumul ala, ai totusi 13.000 de km si peste un an de exploatare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sudsemnatu sa inteleg ca si la tine e la fel?

DE MENTIONAT ca NU AM COMPLECTAT in cei 13.000 km decat cu maxim 200ml din care 100ml sapt trecuta.

Mam mai linistit putin, da ma gandeam ca daca nu intra in admisie, nu-l scoate pe undeva prin fata sau sa curga si nu era normal consumul asta atunci mai ramanea doar varianta ca nu ia placut tipul asta de ulei.

Sudsemnatu tu ce ulei ai in motor?...vad ca si tu esti SDI`-ist. :beer:

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 ml se pierd numai prin evaporare in timpul a 13.000 km sau 1 an...... nici nu e nevoie sa fie consumat de motor.

Cand consumul de ulei atinge 1 litru, atungi incepeti sa va ingrijorati .....

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai bun si care e diferenta de ulei de la maxim pe joja(4,2 sau 4,3 litri in motor) la minimul de pe joja(?? litri in motor?)adica cand uleiul e pe minim la joja cati litri mai ai in motor?

Modificat de B0gdy-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un sdi va consuma ulei ... stiu din exprienta :) atata timp cat il schimbi la timp si un numar de km respectabil motorul acesta va face 1 milion de km. Cu consumul de motorina cum stai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine papa la fel, stai linistit. Acum am Aral High Tronic 5w-40, new formula, la recomandarea Carminei. Am avut si Castrol si tot la fel de mult ii placea. Data viitoare incerc cu Mobil 1...

300 de ml la 13.000? e incredibil de putin...eu zic ca la 13.000 un SDI poate sa ia si 600 ml fara sa aiba vreo problema :) de la 1L in sus poti sa iti pui intrebari, dar nu neaparat e bai.

Eu am vazut motoare de benzina la Skoda care consumaru 2L la 2000-2500 de km..si mergeau cu ele asa de 50.000 de km :)

Consumul? Raspund si eu: depinde de vreme...mixt cam 5, in afara 4-4,5 si oras aglomerat 7. Cand e frig rau, pe distante scurte 8-9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa sa faci conule Sudsemnatule :lol:

Ala macar daca il va consuma macar esti linistit ca nu ti l-a recomandat nimeni...decizia a fost numai a ta, si nu si-a bagat nimeni ciocanitoarea :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sudsemnatu cum ai calculat tu 300ml?

Repet, stie cineva care e diferenta intre maximul si minimul de pe joja? In ml sau litri sau ce-or fi...

De Motul voi ce parere aveti? Unde se fabrica motulul asta?

p.s: Daca tot vorbim de ulei, e adevarat mitul cu uleiul 2T in motorina? Am citit si aici pe forum si unii zic chiar ca ar fi motorul mai silentios...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe bidonul meu scrie Franta. Motorul...e in regula. Nu stiu daca mai silentioz sau...dar parca e de bine. Si in plus mie nu imi mai da pe langa garnitura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt zeci de topic-uri pe tema asta cu 2T in motorina, eu deocamdata am ales sa nu fac miscarea asta. Prefer sa alimentez cu cea mai buna motorina de la Rompetrol, am sesizat si un plus de putere si motor mai silentios.

@Carmina; ai interpretat gresit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!