Jump to content

Ulei motor Fabia


gdm
 Share

Postare recomandată

Daca ma intrebi pe mine, mi se par la fel, nu am sesizat nici o diferenta de calitate.

Pretul este diferenta dintre ele, Castrol este ceva mai scump, sau cel putin eu asa am gasit, poate tu cumperi la alte preturi.

Cea mai buna oferta gasita pana acum a fost la Mobil Super 3000, 1000 ron bidonul de 4l, la un magazin de pe Sos. Giurgiului, intersectie cu Bacovia, cand vii dinspre City Mall si mergi spre Piata Progresul.

Rog a nu se considera reclama, nu am nici o legatura cu magazinul acesta de piese, pur si simplu este un pont.

La ultima revizie am preferat sa pun Castrol Magnatec si am dat 144 ron pe bidon de 4l de la Norauto, magazinul din Grand Arena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, te intrebam deoarece multi considera Mobil-ul mai bun decat Castrol-ul Magnatec.

Cam acelea sunt preturile +/-, dar mare grija la cele contrafacute, fara sigla RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele uleiuri mai sus mentionate sunt hidrocracate, nu full sintetice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista Magnatec 5w40 partial sintetic de care probabil zici tu dar exista si full sintetic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

magnatec 5w40 e full sintetic,doar 10w40 e semisintetic,si 15w40 mineral.

post-64586-0-79037600-1318594297_thumb.j

post-64586-0-96445400-1318594312_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol Magnatec Diesel 5w-40 care indeplineste aceleasi norme special si pentru DPF este partial sintetic.-> http://www.sculedescule.ro/products/Ulei-de-motor-Castrol-Magnatec-DSL-5w40-DPF-1L.html?utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionutz, am testat chiar cand am achizitionat masina, si alt brand de ulei, de care nu am fost multumita, dupa care am trecut pe acest ulei, care dupa parerea mea este cam peste toate brandurile existente pe piata noastra, si cu care masina se impaca f. bine, eu il folosesc vara-iarna, fara probleme, mai pe scurt, un ulei cu care n-am ganduri.

post-25544-0-09796200-1318605845_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea are aproape 200.000 Km si cam consuma ulei. La ultimul schimb am pus Mobil Super 3000 X1 full syntetic 5W-40. Nu este hidrocracat, nu scrie nici unde pe sticla HC cum am vazut la alte uleiuri chiar Mobil dar nu 3000 ci parca 1000. Sunt foarte multumit de el, consuma acest ulei foarte putin fata de altele si am mers ore intregi turat la 4300.

0W40 este un ulei super bun, dar nu pentru motoare uzate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimabile,

Hai sa nu dezinformam, poti sa dai o tura in targ la V. si vei vedea toate tipurile de uleiuri, contrafacute/necontrafacute, vechi si mai noi, ce arati tu sunt ultimele aparitii dar nu stii ce avem pe piata! Cati isi pun in masini uleiul partial sintetice sau de gogosi.

Weekend fain!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan ..intamplarea face sa lucrez in domeniul auto de circa 10-11....CASTROL a scos noul produs cu specificatii ale multor constructori auto ,ca sa castige piata pierduta in detrimentul altor producatori de uleiuri.

post-64586-0-46222000-1318657895_thumb.j

post-64586-0-67660100-1318657909_thumb.j

post-64586-0-94318500-1318657922_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, cele care le arati tu in poze sunt(poate) full sintetice conform etichetelor, dar variantele vechi erau cel mult semi-sintetice! Ce nu ma face sincer sa cred este ca nu prea are cum sa fie cinci euro un ulei full sintetic extra.

Consider ca cele full-sintetic sunt uleiurile castrol professional si edge-ul, 5w-40-ul ca asta este in discutie, ok?

De ce eu ca client as cumpara cele enumerate mai sus in detrimentul celor postate de mine si poate ne spui diferentele reale intre ele daca ai experienta in domeniu(mai putin ceea ce stie toata lumea, ca protejeaza mai bine motorul)?

post-25841-0-43558700-1318856674_thumb.j

post-25841-0-82250600-1318856732_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din partea mea puteti sa va contraziceti cat vreti voi pe tema asta, eu v-am spus ca ce am cumparat eu este full syntetic si este marca originala , nu am luat contrafacut si nici de calitate proasta pentru ca tin la masina mea si stiu ce cumpar si stiu si sa citesc o eticheta cand cumpar ceva.

Repet, Castrol Magnatec, varianta 5w40 - exista si full sintetic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ohne_zucker_06...nu se contrazice nimeni,din contra discutiile de ganul asta sunt productive...Ce inseamna marca originala? :lol: .Razvan..eu ma refer la uleiurile contemporane cu noi..ies din discutie uleiuri din anii 90.Nu am vazut in viata mea castrol ambalat in felul cu ai postat pozele.Poza 2..am vazut dar ambalajul este de 2 litri.Ce am vazut mai deosebit in schimb..ambalajul de castrol usa,care e foarte diferit de ceel european ..asiatic.Uleiul sintetic se pune in motoare care nu iti consuma ulei si sunt de generatie mai noua.Are proprietati mult mai bune fata de uleiul semisintetic si isi pastreaza calitatile si vara si iarna.Gama de varf..este uleiul 0w20 care are sistem de servisare foarte extins la opel spre exemplu se schimba la 40.000km.Asemeni toata gama de sintetice se pune in motorizari cu dpf sau sistem de injectie rampa comuna(ds) tdi,hdi,tdci..etc si pe care toti producatorii o recomanda.Sunt multi care baga semisintetice in astfel de motorizari si consecintele sunt...Semisintetic,este un ulei care se foloseste la motoare mai uzate si fata de uleiul sintetic are calitati mai proaste.Asemeni este mai gros si permite o presiune mai inalta in motoarele uzate.Intervalul de service este de maxim 10.000km.Mai e gama speciala de ulei 10w60 full sintetic Castrol si Mobil conceputa si dezvoltata pt motorizari speciale Bmw M tehnics,care este conceput sa ofere o ungere perfecta si fluiditate sporita.Folosirea altui ulei la astfel de motoare..moarte sigura a motorului.Asemeni Castrol produce SLX..destinat special pt reprezentante ,chiar sa incercat sa se scoata de pe piata accest ulei si o perioada nu sa mai livrat.Dar posibil dobitocii si-au dat seama ca au numai de pierdut.Aveti 2 monstre de Castrol..U.S.A si Powerflow 0w30 conceput pt bmw(accelasi ulei cu ambalaj diferit,e chestie de marketing ;) ).Mentionez ca SLX pt Bmw e venit pe relatia De si nu are traducere si toat ambalajul e in limba germana.Castrol impreuna cu Aral (si inca 2 marci)fac parte din concernul european British Petroleum.Mobil este parte a concernului american Exxon si spre deosebire de Castrol produce o gama speciala pt masini americane sau gama speciala FE pt Ford si Mazda.Castrol a inteles oportunitatea si a inceput sa produca ulei ,,special de ford,,cu sigla Ford pe el.Asemeni si uleiul Mobil pe relatia S.U.A..are ambalajul distinctiv fata de Mobilul european.

post-64586-0-78211100-1318950011_thumb.j

post-64586-0-96765300-1318950024_thumb.j

post-64586-0-42892400-1318950037_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum 2 sapt am folosit acel SLX Profesional , dar 5w-40, de care am fost multumit si care NU se mai produce , se gasesc 5w-30, 0w-30 , dar nu 5w-40. Am vrut sa trec pe edge , dar am schimbat marca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0w-30 il folosesc si eu, este un ulei foarte bun dar dupa mine nu merita pretul ridicat tinand cont ca nu prea putem respecta intervalele de service-long life in Romania!

Eu pana acum 2 sapt am folosit acel SLX Profesional , dar 5w-40, de care am fost multumit si care NU se mai produce , se gasesc 5w-30, 0w-30 , dar nu 5w-40. Am vrut sa trec pe edge , dar am schimbat marca

Se gaseste 5w-40 pe toate drumurile, le gasesti si in benzinarii din cauza aceasta am si discutat aici, 5w-40 este cel mai ,,popular''.

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan sunt de acord cu tine ca 5w40 se gaseste pe toate drumurile dar cred ca ar trebui sa te mai gandesti inainte sa spui acelasi lucru daca facem referire strict la Castrol SLX Professional; colegul are dreptate, nu prea se gasesti. Cauzele nu le stiu, la asta nu ma arunc sa vorbesc prostii, ca nu se mai fabrica, ca nu este cautat...sau altele.

Am si eu un vecin, care, nu stiu de ce, dar tine neaparat sa puna in masina lui (Golf 5 1.6 benzina) numai acest tip de ulei. Din cate stiu in nici o reprezentanta VW nu a mai gasit acest ulei dar face eforturi de fiecare data sa il gaseasca pe acesta atunci cand face revizia.

Eu gasisem pe okazii la cineva...asta pentru cei care inca il mai cauta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si spune-mi de ce ai vrea sa pui SLX Professional 5w-40 si nu Magnatec C3 Full Sintetic 5w-40 de care spuneai?

Eu v-am scris mai sus si am postat niste poze pe care le-am gasit la un simplu search in google-image.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan, cu toata stima, nu prea ne intelegem!

Nu am scris ca as vrea sa pun SLX, nu stiu unde ai citit tu asa ceva.

Daca citesti post-ul meu, ceva mai sus, vei vedea ca am folosit numai Mobil Super 3000 si Castrol Magnatec , ambele 5w40 si ambele full sintetic.

In legatura cu SLX doar am contrazis afirmatia ta ca "se gaseste pe toate drumurile" - pentru ca nu ai dreptate.

De vecinul meu cu G 5 spuneam ca vrea sa puna numai asa ceva, desi nu stiu explicatia lui, in fine, omul este mai fixist cand vine vorba de masina, este in stare sa plateasca 200 ron la un service bun pentru un schimb de ulei, ii este frica sa schimbe si o roata cu masina urcata pe cric, la el trebuie obligatoriu sa se faca schimbul pe elevator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-ma, cand am zis de ,, se gaseste pe toate drumurile'' m-am referit strict la castrol la mod general-5w-40, nu SLX-ul in mod expres, 5w-40-urile fiind uleiurile cele mai cautate la noi indiferent ca este benzina sau diesel.

SLX-ul il gasesti la service-uri si la unele magazine de piese auto!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cautat jumatate de oras acel SLX , in service-uri, in mag de piese auto..si nu am gasit, de la toti am primit acelasi raspuns(nu se mai produce) si nici macar pe comanda nu il aduc. La toate schimburile de ulei am folosit acel slx si imi papa cam 200-300 ml in 8000-10000 km ,exceptie facand singura data cand am folosit Magnatec-ul 5w-40 si a papat 1l in 8000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ceei care ati folosit slx 5w40..pt benzina..alternativa lui este castrol edge 5w40.E abia aparut de maxim 1.5 ani pe piatza. CASTROL SLX Professional 5W-40 a fost dezvoltat in parteneriat cu producatorii importanti de autovehicule pentru motoarele ce ruleaza in regim intens si cu admisie variabila. FolosVascozitate: SAE 5W-40 Performante: API SL/CF, ACEA A3/B3/B4 Aprobari: BMW LL98,VW 502.00/505.00,MB 229.3,Porscheirea acestui ulei duce la economie de combustibil si la durabilitatea deosebita al motorului

CASTROL EDGE 5W-40 Ulei cu tehnologie sintetica

Potrivit pentru motoarele pe benzina si diesel, atunci cand producatorul recomanda specificatiile API SM/CF; ACEA A3/B4, C3 sau altele anterioare. Formulat sa fie compatibil cu sistemele moderne de evacuare si catalizatorul cu 3 cai aprobat pentru o gama larga de vehicole.

Asta daca vreti un ulei mai calitativ decat MAGNATC.

post-64586-0-44803300-1319047237_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Watasi, du-te pe soseaua Bucium nr. 4 de la tine din oras, firma nu pot sa ti-o zic, ca nu vreau sa fac reclama, au si magazin online, au slx profesional 5w40, ptr. tine si toti care mai doresc. Eventual cumpara un butoi sa ai de rezerva.... :lol: . Te rog sa nu te superi, eu sunt asa un pic mai glumeata, sau sugubeata cum se zice pe la voi. :slap:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea nu a consumat nici pic de ulei intre schimburi atunci cand am folosit Magnatec. Ca medie pana acum, decand am masina, fac cam 20 000 km/an, deci 2 schimburi de ulei pe an, la interval de 10 000, desi am observat in cartea de service a masinii, ca in Germania schimburile s-au facut la 15 000 km de catre reprezentanta de acolo. Acum am in bord aproape 85 000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!