Jump to content

Vw golf 4


red_viper

Postare recomandată

Vineri am schimbat o bieletă antiruliu, s-a rupt pe un drum cu denivelări în coborâre. A început să bată de nu știam ce se întâmplă.  Fiind toate magazinele închise am găsit doar la dezmembrări și am luat una, nu cred că e o problemă. Am montat anvelopele de vară. Intercoolerul e spart în partea de jos exact în locul unde vine plasticul care dirijează aerul, a jucat probabil acolo și a făcut o fisură mică. Problema asta am mai intalnit-o la o bora, tot așa cu intercooler fisurat. Cred că nu au fost prinse bine plasticele alea. Nu cred că este o soluție să nu mai montez plasticul ăla! Oricum cred că scapă puțin pe acolo deoarece mașina merge bine, nu simt diferență. 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

E funcțional, becul se aprinde doar când e pe on. Revin cu o poză! Să văd acum și utilitatea, eu am vrut mai mult să fie acolo la număr!

Link către comentariu

vreau sa cred ca ai curatat acolo la cutia de conexiuni.

daca nu merge flash-ul ori ai montat ceva aiurea (greu de crezut ca mufa de la maneta e monobloc) ori e maneta cu probleme

Link către comentariu

Ieri a mers flash-ul pentru câteva momente așa că nu știu ce să zic de montaj, cred mai mult că are maneta o problemă. Am să o desfac să verific contactele pe acolo. Dacă nu reușesc cumpăr alta.

Link către comentariu

Asta e așa de control! Am pragurile ruginite, ce pot să le fac oare?

20180507_203022.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

În ultima perioadă nu am mai făcut nimic la mașină din lipsă de timp. Sper în concediu să mă ocup puțin de ea, în primul rând să scap de o scârțâială care apare la viraj dreapta undeva pe spate cred. Voi reveni cu detalii!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

De pe 6 intru în concediu și am ceva planuri de făcut pe la mașină. Am o listă lungă și adunate dau undeva la 4500 lei și cred că nu prea se merită . Am inclus aici distribuție, amortizoare, discuri, un rulment spate, reparat praguri, vopsit haion și capotă , schimbat parbriz, geometrie turbo. Cred că am să merg doar pe strictul necesar și mă orientez spre altă mașină tot din gamă. După 9 ani jumate cred că trebuie să fac pasul!

Link către comentariu

Am schimbat bucșe braț stânga dreapta, bucșe bară stabilizatoare, cap bară stanga, deblocat ghidaje etrier strânga spate. Atât am reușit.  Nu mai trăncăne nimic și nici nu mai vibrează la frânare, cel puțin nu așa tare. 

Link către comentariu

Și de ce ești așa încântat că ai revenit la Castrol????

Aveai alternative mult mai bune la aceeași bani...

Link către comentariu

Văd că nu mai țăcăne tacheții dimineața, cu motul țăcăneau. În fine, la 400k km chiar nu mai contează.

Am schimbat și o electrovalvă N239, bâlbâia la oprire și nu era bine.

În rest se prezintă bine. Nu găsesc spălător de far, toți dau doar cu bară, la dezmembrări mă refer. Trepidațiile la frânare se mai simt foarte puțin, erau amplificate de bucșele de la bascule, aia mică pe dreapta juca la mâna pur și simplu. Acum să văd cum fac să dispară de tot. 

20180818_170748.jpg

Link către comentariu

Pe eBay le găsești noi, la ~50ron,livrate acasa: https://m.ebay.com/itm/VW-GOLF-4-MK4-IV-97-03-HEADLAMP-LIGHT-WASHER-JET-CAP-COVER-NEW-1J0955109A/190943433011?epid=1588390246&hash=item2c751d9133:g:kMsAAOSwYRhal-IU

Din dezmembrări, cu livrare acasă, tot nu iesi mai ieftin de 40 RON. În loc de vopsea dai 5 lei la un atelier de colantari ptr un colt de folie alba și aia e... 

Link către comentariu

88ron  de la autok...daca vrei iti dau codul pe original si dai comanda vine gata de vopsit...zilele trecute am luat si eu un capacel tot pe partea dreapta :P

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu

Altă surpriză! Furtunaș egr rupt! Am tăiat, pus la loc și am zis să fac un BS 003, valoarea nu se schimba deloc, rămânea la 490 - 500. Am tras cu gura pe furtunas și nu mai ține deloc vacuum.

Am găsit un egr sh, 100 lei. Mâine fac o probă să văd care e treaba cu el, așa la prima verificare pare bun.

20180820_175355.jpg

Link către comentariu

Nu am reușit să schimb egr-ul dar cu furtunul suspendat la egr mașina merge mult mai bine. După ce-l schimb fac niște loguri să văd care e treaba!

Link către comentariu

Am schimbat egr-ul. Văd că lucrează dar nu-mi place cum face când opresc motorul.

Am curățat și galeria de admisie și am pus puțin silicon pe margine la capac.

 În seara asta s-a rupt cureaua de accesorii.

 

20180828_210100.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

Am reușit să schimb spălătorul de far pe partea dreaptă, trebuie să mai cumpăr și capacul. Am cumpărat și un rulment pe spate , trebuie schimbat și plăcuțe frână spate. Sper să reușesc în week-end.

De când am schimbat egr-ul am o lipsă de putere și din ce teste am făcut rezultă o recirculare mărită, cauză neidentificată momentan.

Și la timing ar fi ceva probleme, apare ușor devansată.

20181009_193958.jpg

Link către comentariu

Înlocuit rulment dreapta spate, plăcuțe frână, garnituri etrier. Tot se aude o falfaiala în mers. Discul era cam uzat dar nu am avut sâmbătă de unde să iau altul, mai merge ăsta. Plăcuțele slăbuțe!

Link către comentariu

Placutele alea sunt china...ciment curat si iarna raman fara margini apoi freaca discul doar 1 cm si asta pe mijloc.Sincer de aia 30 de lei mai bine luai un meniu si ramanea si de o bericica.Remsa sunt mai ieftine si calitate de spania undeva la 60 de lei setul.

Link către comentariu

Problemă.....roata rămâne blocată puțin și se încinge. Am desfăcut azi iar și am mai curățat etrierul. Plăcuța de pe exterior este uzată spre exteriorul discului, ca un trapez cu baza mica spre exterior, în secțiune. Cred că am greșit din start, trebuia să iau și discuri, plăcuțe ceva mai bune și poate reușeam. Văd cum se comportă  săptămâna asta și văd ce fac.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!