Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

Vezi ca sunt vreo 2 grupuri cu Passat b8 pe Facebook... Sunt băieți care contra unei sume modice te pot ajuta. Istoric și dotări de la VW... 

Asta ar fi unul, și mai e unul cu / parcă... SmartSelect_20230723_085759_Facebook.thumb.jpg.409a1fdd22720179b645a86862cb2e08.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OlyM

Pt creare topic nou nu știu sa te ajut. 
 

Cât privește decodarea după seria VIN poți incerca pe https://erwin.volkswagen.de/erwin/showHome.do

care este site-ul oficial vw. Trebuie sa îți faci cont și sa plătești un abonament care e minim 8€ o ora. Te sfătuiesc sa faci un tur al site-ului pt a nu pierde timpul o data ce ai făcut abonamentul. 
 

sau aici https://www.partslink24.com/partslink24/user/login.do

asta e un site de piese auto unde poți controla mai multe tipuri de mașini. 
Si aici trebuie sa faci cont și sa plătești abonament. Minim 24 h 13€ 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista deja topic.... 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce-mi amintesc in primul an de membership pe forum nu se pot creea topic-uri.

Eu m-as duce la VW, parca costa 100 lei ca sa iti dea toate informatiile legate de masina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era candva...plus drumul la reprezentanta....etc... cea mai simpla varianta e sa cauti pe unul care are acces...

Incearca la mateiandrei1890@yahoo.com era 70...tocmai am facut vreo 3 buc pentru prieteni... istoric si dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reprezentanta nu da istoricul. Cel putin varianta oficială asta e, și nu doar in România. Motivul GDPR. 

Daca Cunoști pe cineva sau gasesti pe cineva binevoitor, se poate. 
 

Sunt persoane ce au acces la server, ori lucrează in sistem, ori au cont geko și mai fac și ei un bănuț extra. Ca tot romanul. 
Eu cat timp am avut abbonament pe partslink24 am scos lista cu dotări gratis la cine a acut nevoie. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa nu te deranjezi sa faci un drum la reprezentanta cand iei o masina de cel putin 10K euro...

Chiar o sa intreb daca nu mai da reprezentanta istoricul contra cost, eu stiam ca se poate.

Legat strict de dotari, eu zic ca daca te uiti putin la masina la interior si exterior se vede cam tot ce are pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da numai dacă ești proprietar... Gdpr... Plus ca e mai mult de 100ron... 

Iar dotările nu le vezi din poze... Omul poate spune multe... Camere 360, blind assist tip navigație și multe altele... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://www.myvolkswagen.net/ro/ro/myvolkswagen.html

iti faci cont aici si iti apare lista

Echiparea selectată a autovehiculului dvs.
Anti-theft alarm system
1-color interior ambient lighting
MirrorLink
LED entry/warning lights in all doors
Anti-theft alarm system, backup horn, interior monitoring and towing protection
LED headlamps with dynamic cornering light and LED separate daytime running light
Panoramic tilt/slide sunroof
Decorative inserts in ornamental wood "Brilliant Pine" and "Piano Black"
Rear view camera system
Digital radio reception DAB+
Ambient lighting
Operating permit, alteration
Forward Collision Warning Front Assist, Autonomous Emergency Braking (for Adapt.Cruise Control ACC up to 160 km/h)
Model update, week 45
Omission of nameplates for model and engine designation on tailgate/trunk lid
Radio integrated into navigation system
Privacy glass for rear side windows and rear window, 65% light-absorbing
USB interface and AUX-IN jack
The Netherlands: Executive Plus forces ZNC,WD4,PTC,WLL,KA2
Diversity antenna
Decorative inserts "Piano Black" for center console
Navigation data for Europe on internal memory
Guide & Inform contract duration: 1 year
Navigation system "Discover Pro"
The Netherlands: Advance package forces PS4,4KF,6XW,PA5
Ext. mirrors, power-adjust., -folding and heated, auto-dimming on dr. side, with surround lighting
Headlamp washer system
Navigation system "Discover Pro"
Dynamic headlight range adjustment, withdynamic cornering light
Tilting and sliding panoramic sunroof
8 speakers
Multi-color Active Info Display, selection of different info profiles possible
Voice control
Adaptive Cruise Control ACC incl. speed limiter
Cell phone interface "Premium"
Vehicle class differentiation -3G0-
Volkswagen Car-Net
Decorative inserts in ornamental wood "Brilliant Pine" for dashboard and door trim panels
Adapt.Cruise Control ACC up to 160km/h and Forward Collision Warning Front Assist w/ Autonomous Emergency Braking
LED headlamps with cornering light and LED separate daytime running lamps

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc mult pentru informatii. Pana la urma nu am ma luat masina respectiva. 

Am scos un raport de carvertical, care mi-a evidentiat doua avarii (cel de la dealer imi spusese de doua, insa nu a zis ca ar fi fost ceva semnificativ), dintre care una de 14.000 RON, cu mentionarea afectarii unor elemente structurale ale caroseriei. In context, am renuntat, iar tot raul spre bine...am gasit o alta, foarte buna si bine intretinuta, cu istoric complet (avea omul facturile, iar reviziile apareau inclusiv pe car vertical, km. 91000). Iar asta are si stickerul respectiv.

 

In context, incepand de azi am intrat in randul posesorilor de VW Passat B8 (2018, 2.0 TDI, 150 cp).

 

Va multumesc din nou, iar de acum voi posta doar in topicurile specifice (sper sa nu fie legat de probleme tehnice :) ).

Modificat de OlyM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bănui că e cumpărată din România, la km ăștia... Un neamț nu ia diesel sa fac 15k(an...Pentru prețul corect se fac cărți cu facturi etc... Scoate istoric de VW dacă vrei sa fii sigur... Baftă și mulți km fără probleme... 

Apropo de daune... O simplă tamponare față la viteză mica s-a lăsat cu deviz la reprezentanța de 20k...deci 14k aia e jucărica... Daca era modificare structurală o dădea daună economica totală... 

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca spargi 2 faruri (LED High) de Passat b8 si le faci pe casco (cel putin 5-6k euro euro la reprezentanta) si apoi scoti car vertical nu iti mai cumpara nimeni masina :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Baieti, hai sa revenim On-Topic.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Are cineva idee daca se poate activa aprinderea avariilor la o franare brusca? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o vaga bănuială ca vine by default la unele echipări... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am testat anume, sa vad daca functioneaza, insa am fost nevoie sa franez de cateva ori mai brusc si n am observat sa se aprinda. Poate n a fost frana destul de brusca.

 

Stiti totusi codarea? Sa arunc un ochi daca o am activata :)

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, unele sunt codate pe lampile de frana, sa clipeasca la viteza autostrada si franare brusca ...altele, pe avarii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

La o scanare cu obdeleven, be blocul electronic central (09) imi apare eroarea U101400 (unitate de comanda codata incorect).

Aici stiu ca am intrat o singura data, acum ceva timp, cand incercam sa activez cornering pe proiectoarele de ceata (ulterior am revenit la setarile initiale).

Acum ceva timp am activat meniul off‐road, insa intrucat mi-a aparut aceasta eroare U101400, am crezut (in mod eronat) ca e de la asta, asa ca ziua urmatoare am revent la setarile initiale. Surprinzator, eroarea nu a mai aparut (desi era vorba de o interventie pe modulul 5f, nu pe 09, acolo unde dadea eroarea).

 

M-am tot uitat, insa nu reusesc sa imi dau seama de unde ar fi aceasta problema (si eroarea nici nu poate fi stearsa).

 

Ar mai fi un lucru...nu stiu daca are vreo legatura...o data la ceva vreme, pe acelasi modul 09 imi apare o eroare legata de servomotorul pt reglarea inaltimii farurilor (B1528F1). Aceasta se poate sterge, insa reapare dupa un numar de zile.

 

Aveti idee ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o scanare completa, sa te putem ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat acum un scan. Eroarea de care ziceam mai devreme, pe modulul 09.

 

Atasez scan de acum, precum si un scan si un backup din prima zi cand am pus obdeleven-ul pe masina (eu nu am reusit sa identific unde e problema).

 

09.09.2023, scan complet 17.03.txt

Scan complet 22.08.2023.txt Backup complet 22.08.2023.txt

Modificat de OlyM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitate de comandă codată incorect.

Revino la setarile de dinainte de cornering.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit, insa nu pare sa fie aia. Tinand cont ca am mai avut eroarea asta si a disparut fara vreo logica anume, ma gandesc si la posibilitatea sa fi fost de la inceput asa (de cand am luat masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fi gasit problema. Pe 09.09.2023, inainte sa incerc niste aplicatii, am dat un scan, in care imi aparea eroarea legata de servomotorul pt reglarea inaltimii farurilor (B1528F1), insa cea de codare incorecta nu aparea.

 

Am sters eroarea (B1528F1), dupa care am umblat la cateva aplicatii (printre care si activare anti-theft). Ulterior am dat iar scan si mi a aparut eroarea legata de codarea incorecta.

 

Am revenit cu toate la initial (sau cel putin asa am crezut). Uitandu-ma mai atent, am observat o diferenta. Mai exact, am incercat din aplicatii sa activez anti-theft (sistemul de avertizare pe claxon la deschiderea usilor sau porbagajului). Valoarea initiala era "null" (am schimbat-o in on), insa ulterior null nu mi-a mai aparut (aparea doar on sau off). Am crezut ca daca o dau pe off este acelasi lucru cu null (se pare ca nu).

Dupa ce am dat-o pe off am facut un nou scan, insa eroarea a ramas.

 

Cum fac sa revin la setarea de null, ca sa vad daca e de la asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate va lamuriti ca obd unșpe este o jucărie de tufut mașina.  Ca si vcds clona. 
In momentul când activezi cu un clik o funcție, se modifica mai multe codari sau adaptări uneori. Obd unșpe asta, dacă vrei sa refaci cum era inițial, nu știe sau nu vrea sa știe cum. 
Daca ai un backup al adaptărilor și al codarilor, încerci sa refaci manual cum era înainte să-ți tufa obd mașina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!