Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

Nu are treaba cu keyles-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, dar atunci cum as putea sa le cuplez? Am gasit ceva instructiuni pe vwvortex, dar din ce am citit nu cred ca se va aplica si la mine. Si da, nu mentioneaza strict ca ai nevoie de keyless entry. O sa incerc zilele astea si poate reusesc cu ghidul de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Pentru Travel Assist este nevoie doar de activare sau mai trebuie si alte componente ?

 

Masina are activat:

identificare semne rutiere

Lane assist

Pedestrian monitoring

 

PASSAT B8 2020 1.5TSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Ma poate ajuta cineva cu o codare la farurile LED Basic la passat B8 , si anume pe DRL sa se aprinda doar cele 2 LED-uri de sus ( exact cum am pus poza de pe TIguan) si fara banda led din josul farului? Si eventual sa pot seta intesitatea LED - urilor de sus.

Multumesc anticipat!

20200103_114621.jpg.f2f6758b602feea6a0c51483d01c4d01.jpg

Screenshot_20170426-165710.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postează un backup la adaptările din 09 central electric. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa activezi DRL la fel ca pe Tiguan. Tiguan are leduri drl in acel loc, passat nu are. La fel passat are drl si semnalizare pe banda led de jos, tiguan are doar semnalizare.

Nu tine de codare, e diferenta fizica.

 

tiguan

699826661_Capturadeecrandin2023-04-08la09_48_03.thumb.png.97728d2de806d77f5be9b4a90c95ba03.png 

 

passat

 

2061496906_Capturadeecrandin2023-04-08la09_46_16.thumb.png.8e16a81e79c515a36055fc399a6d6353.png

Modificat de OviVal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Iti mulțumesc pentru info.

O duminica placuta tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
catalinpopa1982

Salut, 

Am incercat sa activez Lane assist si HBA la un Passat B8 din 2019, insa dupa procedurile postate aici nu am reusit, desi la un Passat B8 din 2016 am reusit fara probleme.

Am mai citit ca la modelele dupa 2018 nu mai merg asa usor activarile diverselor functii. Are vreo legatura? Sau exista alte proceduri pentru codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are alta procedura, la 2019

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

Ma poate ajuta cineva cu procedura pentru activarea Lane assist si HBA la un Passat B8 din 2019?

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

Se poate activa sa apara pe mijloc la AID navigatia? Daca da, recomandari aveti?

IMG_7996.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca nu ai varianta cu navigatie, nu. Pune codul ceasurilor,  ca sa iti spunem exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are navigatie, MIB3, cea din poza

IMG_7997.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
1 hour ago, F l o r i n said:

Daca nu ai varianta cu navigatie, nu. Pune codul ceasurilor,  ca sa iti spunem exact.

Ceasurile....sunt cu si fara afisare navigatie

La cele cu, afiseaza default...nu afiseaza, decat daca cineva a debifat asta, din meniu. Asta poti cauta in meniul de setari, fara interfata....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

54 minute în urmă, F l o r i n a scris:

Ceasurile....sunt cu si fara afisare navigatie

La cele cu, afiseaza default...nu afiseaza, decat daca cineva a debifat asta, din meniu. Asta poti cauta in meniul de setari, fara interfata....

Nu are in meniu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, e adaptarea pusa pe net, din pacate nu pot atasa poza cu adaptarea aici ca e prea mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta e codarea

IMG_7998.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982
On 26.04.2023 at 8:51, catalinpopa1982 a scris:

Ma poate ajuta cineva cu procedura pentru activarea Lane assist si HBA la un Passat B8 din 2019?

Multumesc frumos!

 

Daca poate sa ma ajute cineva....

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

M-ar interesa daca se poate seta la un passat cu faruri led high, sa tina minte setarea de la DLA, adica sa nu se decupleze DLA cand scot contactul, gen ca la auto-hold. Stiu ca nu e mare lucru sa activezi din maneta, dar ma gandeam ca poate se poate activa gen "last state". Ca sa fie mai clar nu ma refer la comutatorul "auto" din stanga, ci la activarea luminilor dinamice, cu afisarea acelei iconite in bord ca DLA e activ.

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut optiunea in OBDeleven, deci se poate sigur. Daca nu stii pe nimeni cu OBD atunci incerci cu VAG COM, sigur exista tutorial pe net, spor la cautat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate... Sa se activeze by default pe lumini automate... Pare ca merge, nu am fost atent foarte mult dacă e tot timpul... M-i s-a părut ca într-o seara nu era activă... 

Nu știu cum se face, ca mi-a făcut cineva... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit un clip pe youtube legat de intrebarea mea.

 

 

L.E.

Am reusit .. pe 09 -> Fernlichtassistent Reset -> not active (ca sa nu se dezactiveze la oprirea contactului)
Totusi de avut in vedere ca de la blocul de lumini daca e scos de pe auto, si pus la loc, nu va tine minte starea care o avea pe auto, dar din moment ce la mine e tot timpul pe auto, e super ok.

 

 

Modificat de amoukl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare că ține minte și dacă e activ și dacă nu... Eu înțelesesem ca va fi tot timpul activ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la butonul asta ma refeream:

image.thumb.png.783f5639ea3e823554e7cc6a3efd96ec.png

 

daca il scoti de pe auto, si il pui la loc, nu ramine in bord activ, va trebui sa il reactivezi din maneta. Setarea era pt cand e activata din maneta si scoti contactul si pui la loc sa ramina cum a fost, adica activa in bord.

De fapt setarea de care ziceam mai sus, nu reseteaza starea DLA la scoaterea contactului, si exact asta urmaream.

 

Modificat de amoukl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!