Jump to content

Codari VCDS Passat B8


sln
 Share

Postare recomandată

e nevoie de camera A5?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, amoukl said:

eu la butonul asta ma refeream:

daca il scoti de pe auto, si il pui la loc, nu ramine in bord activ, va trebui sa il reactivezi din maneta. Setarea era pt cand e activata din maneta si scoti contactul si pui la loc sa ramina cum a fost, adica activa in bord.

De fapt setarea de care ziceam mai sus, nu reseteaza starea DLA la scoaterea contactului, si exact asta urmaream.

 

 

Pai asta am zis si eu...daca butonul e pe auto, tine minte cum ai lasat DLA-ul activ sau nu... La butonul magic nu umblu sta tot timpul pe auto...

Eu intelesesem ca sta tot timpul activ ...ca se activeaza automat indiferent cum il lasi la oprire...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Daca este cineva in Galati pentru o codare? Am montat camera marsarier high si nu ma descurc cu OBDeleven. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Ce setare sau pe ce canal mai exact trebuie sa umblu pentru a activa coborarea automata a geamului din dreapta fata? Coboara manual, daca tin apasa doar butonul de pe consola usii din stanga, in schimb, urca automat de pe aceeasi consola. Asa am luat masina si nu mi sa parut o prioritate, dar nu e ce trebuie. So.. gasesc prin voi calea/setarea in vcds sau obdeleven pt a activa coborarea automata a geamului dreapta fata? Celelalte merg normal. Se comporta asa cu ambele chei, fara erori adiacente. Multumesc frumos!

Modificat de andricei
Lipsa litere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai setarea de baza facuta corect sau buton cu probleme. Ai erori stocate pe acea usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin! Nu e nicio eroare pe usa respectiva. Ce presupune setarea de baza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contact pus, ții apăsat jos până la capăt și încă citeva secunde după ce a ajuns jos... La fel și pe ridicare...

Încearcă asta, sau buton defect. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos! Incerc astazi si revin cu rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

Salut,

Am incercat sa activez Lane Assist pe un Passat B8 din 2019, dar nu reusesc cu clona mea de VCDS sa activez HCA_On_State = "Menu" si HCA_Warning_Intensity = "Menu", intrucat mie imi apare doar Not activated sau Activated, nu si Menu, iar daca incerc sa le activez nu-mi salveaza modificarea. Evident ca imi da eroare cand vreau sa activez Lane Assist din unitatea media sau din meniul din bord.
Ati putea sa ma ajutati cu un sfat? Sa fie din cauza VCDS?

Daca este din cauza softului, poate cineva cu soft original din Arad sa ma ajute?
Am folosit pasii din tutorialul asta https://www.gizliozellikacma.com/en/how-to-code-lane-assist-for-vw-seat-skoda-lane-assist-coding-guide

Multumesc!

Modificat de catalinpopa1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982
On 28.06.2023 at 15:03, catalinpopa1982 a scris:

Salut,

Am incercat sa activez Lane Assist pe un Passat B8 din 2019, dar nu reusesc cu clona mea de VCDS sa activez HCA_On_State = "Menu" si HCA_Warning_Intensity = "Menu", intrucat mie imi apare doar Not activated sau Activated, nu si Menu, iar daca incerc sa le activez nu-mi salveaza modificarea. Evident ca imi da eroare cand vreau sa activez Lane Assist din unitatea media sau din meniul din bord.
Ati putea sa ma ajutati cu un sfat? Sa fie din cauza VCDS?

Daca este din cauza softului, poate cineva cu soft original din Arad sa ma ajute?
Am folosit pasii din tutorialul asta https://www.gizliozellikacma.com/en/how-to-code-lane-assist-for-vw-seat-skoda-lane-assist-coding-guide

Multumesc!

Am reusit sa-mi activez Lane Assist cu prima procedura de pe site-ul asta https://wiki.vcds.de/index.php/MQB_-_Spurhalteassistent/Spurverlassenwarnung
Nu aveam activat:

Control Unit: 44
Security Access: "19249"
Function: Long coding
Procedure: > Byte 03 > Bit 0 -> active

 

HCA_On_State = "Menu" si HCA_Warning_Intensity = "Menu" nu am mai incercat sa le activez intrucat am vazut ca functioneaza Lane Assist si fara ele. Singura problema e ca nu ma atentioneaza cand se decupleaza Lane Assist. Trebuia sa mai codez ceva?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a mai patit cineva ca la functia de Mirror Down, oglinda din dreapta sa nu revina la pozitia initiala (se duce la maxim in sus)? ce ar trebui sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat: 52 passenger door -> long coding -> byte 4, bit 1 checked (Mirror Memory Function active/installed)

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună dimineața, expun următoarea problemă în speranța unei soluții /ajutor de la meseriașii de pe aici, contracost, dacă se poate remote. 

Se da un B8 cu Discovery pro la care s-a schimbat ecranul varianta de 8 2019 și climatronic ul digital. S-au schimbat și ceasurile AID aftermarket, ce folosesc electronica de pe ceasurile vechi. 

Problema este ca VIM se poate activa, merge o zi, după care nu mai merge... 

Ceva idei, dacă a mai pățit cineva, soluție de rezolvare... Ce aș putea verifica... 

Mulțumiri anticipate... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

Au trecut 5 zile si meseriasii de pe aici se lasa asteptati... ca de obicei in ultimul timp (vezi si intrebarile mele la care am primit cel mult raspunsuri vagi).

Ca un sfat, din propria experienta, cauta un electronist in zona ta sau pe olx anunturi cu activari de diverse in grupul VAG, care sa fie la tine in zona. Evident ca te vor ajuta contracost. 

Daca nu iti ramane VIM activat s-ar putea sa aiba legatura cu Component Protection si cu interfata daca nu e originala. Am avut o problema de genul la activarea HBA pe un Passat B8 din 2016, respectiv nu-mi ramanea activ meniul din multimedia, desi functia mergea perfect. S-a rezolvat cu o interfata originala, intrucat cea folosita la activarea initiala era chinezeasca. Cel care m-a ajutat mi-a spus ca o posibila cauza ar fi putut fi Component Protection combinat cu interfata... ca e adevarat sau fals, nu pot sa demonstrez.

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
acum o oră, catalinpopa1982 a scris:

Au trecut 5 zile si meseriasii de pe aici se lasa asteptati... ca de obicei in ultimul timp ...

Catalin, sa stii ca este un forum si totul este benevol si in limita timpului diponibil.
Asa ca, ar fi fair-play sa nu fi ironic, sarcastic sau cum vrei sa-i spui si sa accepti situatia, pentru ca respectivii "meseriasi" nu solicita nicio taxa ca sa ai pretentii de raspuns sau rezolvare instantanee.

 

Multumesc pentru intelegere,

R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin după x zile... Prietenul meu se juca cu youtu.be pe mirrorlink... I-am făcut sa meargă asta în 2019... Asculta mixuri, și avea nevoie de vim sa scape de reclame :)

In ultima vreme m-am jucat cu alte vreo mașini la care am activat vim pt AA, sau simplu play video de pe card... 

Si am rămas setat pe vim... 

Am uitat complet ca exista și kkt mirrorlink în motion... 

Gasca care s-a jucat pe navigația omului când a schimbat display-ul a reușit sa strice asta... 

Acum ma chinui cu altă problemă... Oneplus 11 și Fermata... Am încercat cu aaad în toate felurile... Nu îmi apare în aa... Am sa încerc cu King installer... Unii zic ca este o problemă la Oneplus, OPPO... 

Cătălin, mersi pentru intervenție, sa știi ca băieții de pe aici chiar sunt ok... 

Dar e vara, posibil concediu, posibil serviciu etc... 

Sau pur și simplu nu au un răspuns... Am vorbit cu mai mulți, și nici unul nu s-a gândit la mirrorlink în motion... 

Eu am rezolvat din noroc, am dat cu sapa prin obd11 în istoric.... :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

N-am zis ca nu sunt ok, ci doar am observat ca de ceva vreme raspunsurile celor care au habar despre rezolvarea problemelor postate pe forum se cam lasa asteptate sau nu vin deloc, iar in unele cazuri am vazut raspunsuri destul de sumare si fara o rezolvare concreta, asa cum ai dat tu acum.

Nu sunt sarcastic, cum zicea dl. Razvan, ci doar am constatat unele lucruri pe care cred ca am voie sa le exprim intr-o lume libera pentru care unii si-au dat viata in '89. In plus, cred ca sunt un membru vechi al forumului si cred ca macar atat am dreptul sa-mi exprim o opinie fara ca vreun administrator sa intervina cu dojeneala, ca pe vremea cenzurii.

Nu contest ca este vara, lumea mai are si concediu, timp ocupat, etc., dar nici nu cred ca este normal sa postezi ceva si sa treaca luni intregi in care nimeni nu are timp macar 1 minut sa-ti spuna ceva sau iti dea un sfat. Sau poate nu inteleg eu conceptul de forum... poate nu despre asta este vorba pe un forum - sa gasesti solutii, idei, opinii.

In privat am observat si eu ca unii colegi raspund si ofera solutii gratuit... adica dl. Razvan sa stie ca nu mi-au fost ceruti bani daca am pus o intrebare, dar pe forum raman la opinia ca se cam asterne praful pe multe intrebari/situatii.

 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pt. postul anterior. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Forumul din păcate nu mai este ce a fost...ca și întâlnirile etc...

Tinerii din ziua de azi sunt pe Facebook... Lumea de pe aici o mare parte are alte preocupari... O parte din ei... S-au casatorit, unii au și copii ...alții și-au schimbat mașina/marca...

Au rămas relativ putini comparativ cu ce era acum 13 ani de exemplu...

Eu unul am rămas " fidea" mărcii, încă este o marca populara/vândută și mai găsești mecanici/documentatie/diagnoza/piese...calitatea s-a cam terminat...

Alții nu...

In fine suntem off-topic deja ...

Apropo ontopic....

Dacă cineva vrea third-party apps pe android auto (gen YouTube etc) pe Oneplus/Oppo/Realme nu merge by default cu AAAD, trebuie săpat pe gitub la Probleme și au un fix.... Sau cu king installer 1.2 care știe din prima ...Dar trebuie sa ai Fermata/Carplay etc trase deja pe telefon...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate, situatia e mai complicata la toata lumea. 

Majoritatea celor vechi inca ofera suport aici pe forum, dar in limita timpului. 

Toata lumea munceste mai mult, comparativ cu acum 10 ani. de aici rezulta si timp disponibil mai putin

Acum 10 ani si eu faceam acelasi lucru ca acum si aveam mai mult timp la dispozitie sa stau pe forum.

Si sa nu uitam, numar dublu de modele auto, numar dublu de posturi tehnice, etc... iar oamenii sunt aceiasi... 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinpopa1982 , ai 91 de postari in care majoritar ai cerut sfaturi

Adica e datoria unui forum sa ajute pe oricine la orice intrebare ?

De cand asta ?

Faptul ca exista useri care dau gratis sfaturi bune se confunda cu obligatia ca acestia sa raspunda la timp si la obiect tuturor , ca sa nu piarda domniile lor timpul

Timpul inseamna bani si e cel mai greu de facut rost

Este cel putin ciudat sa ceri altora sa piarda timpul pentru tine considerand ca asta e menirea forumului

Cand primesti informatii multumesti , cand nu primesti cauti in alta parte , nu acuzi

Gandeste-te de doua ori ce postezi inainte sa acuzi

Forumul e o baza de date cu informatii adunate in timp , nu este un program cu plata unde cineva iti da raspunsuri la probleme tehnice

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@catalinpopa1982, m-am uitat si eu din curiozitate sa vad ce postari ai. Esti pe forum din 2013 cu 91 de postari, nu am stat sa le analizez cate sunt sfaturi si cate sunt cereri de sfaturi. Eu din 2015 am peste 400 de postari, uita-te si tu in cate am cerut sfaturi si in cate am dat.

Unde am stiut sa dau un sfat si in limita timpului disponibil, am postat. 

Tu crezi ca lumea nu mai are altceva de facut decat sa raspunda pe forum?

Tu crezi ca cineva e obligat sa-ti raspunda doar pt simplu fapt ca esti membru al forumului?

Tu crezi ca daca cineva stia sa iti raspunda si vedea postarea, nu raspundea cu un sfat? Eu plec la munca la 5:30 dimineata si ma intorc uneori pe la 17-18,cu notificarile de pe mail ce mai aflu de postarile noi. 

 

Aici daca stii raspunzi, daca intrebi nu inseamna neaparat ca cineva e obligat sa raspunda.

 

O zi buna si mai multa intelegere

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/29/2023 at 3:37 PM, catalinpopa1982 said:

Am reusit sa-mi activez Lane Assist cu prima procedura de pe site-ul asta https://wiki.vcds.de/index.php/MQB_-_Spurhalteassistent/Spurverlassenwarnung
Nu aveam activat:

Control Unit: 44
Security Access: "19249"
Function: Long coding
Procedure: > Byte 03 > Bit 0 -> active

 

HCA_On_State = "Menu" si HCA_Warning_Intensity = "Menu" nu am mai incercat sa le activez intrucat am vazut ca functioneaza Lane Assist si fara ele. Singura problema e ca nu ma atentioneaza cand se decupleaza Lane Assist. Trebuia sa mai codez ceva?

 

S-ar putea sa fie nevoie si cele doua activate, chiar daca functioneaza si fara ele. Vezi si aici, poate te ajuta

https://www.stemei.de/pages/coding.php

LE: forumul, asa cum au mentionat si colegii, e o platforma in care contributiile tehnice sunt benevole, fara vreo obligatie contractuala.

Daca nu ai primit un raspuns punctual nu inseamna ca intrebarea ta e ignorata, ci poate ca nu se stie exact care e raspunsul sau solutia. 

Btw, vechimea pe forum nu influenteaza facilitarea / prioritatea unui raspuns, la fel, nici "libertatea" de exprimare-my2cents.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 16 ore, tavitara a scris:

Gandeste-te de doua ori ce postezi inainte sa acuzi

 

în urmă cu 14 ore, OviVal a scris:

O zi buna si mai multa intelegere

 

Baieti, calm ca e prea cald sa ne mai si iritam.

Cred ca a fost doar o neintelegere venita din, hai sa-i zicem, frustrarea de a nu putea remedia ceva. Depasim momentul si revenim la "Codari VCDS Passat B8", ok?

 

🍻

Hai sa avem o vara frumoasa, concedii placute si sa ne auzim/vedem cu bine!

 

R.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

 

Din pacate, nu stiu de ce, nu pot crea un topic nou, singura optiune fiind sa dau reply la un topic deja existent. In masura in care initiativa mea nu e considerata oportuna, rog sa ma indumati cum sa renunt la aceasta postare pentru a crea un topic nou.

In perioada imediat urmatoare intentionez sa cumpar un Passat b8, 2.0 tdi, 150 cp. Rugamintea este sa ma ajutati sa gasesc o modalitate de a identifica ce optiuni/dotari are masina mea, avand in vedere ca celebrul sticker din portbagaj nu mai este la locul lui. Exista vreo varianta de a identifica aceste dotari pe pe baza vin, in surse online, sau trebuie neaparat sa ajung la Volkswagen?

Am tot cautat pe aici pe forum, insa postarile de pana acum pe subiect fac referire fie la decodoare pentru informatiile de pe sticker-ul de optiuni, fie la decodoare vin care nu sunt complete sau de actualitate. L-am rugat si pe Andrei_221, intr-un alt post, sa ma ajute cu aceastaa informatie, insa fiind perioada de concedii, nu stiu daca imi va da raspunsul in timp util (luni sau marti trebuie sa fac actele).

Rog nu dati cu piatra. Orice informatie este binevenita.

 

Modificat de OlyM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!