Jump to content

Retrofit Golf 7: Montare comenzi / volan multifunctional


beowulf100
 Share

Postare recomandată

e si varianta cu cruise-control pe volan dar fara acc. asa am eu. unde e pictograma acc-ului la cele cu acc, al meu are scris CNL, si practic da cancel la cruise-control, il dezactiveaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca are can high nu mai trebuie schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Asa pare din Scan, High. E masina lu taicameu si aici pare mai complicat decat era cand am pus eu pe passat B6 CR volanul de B7.  De obicei, 95% din modelele CUP aveau comenzi pe volan, si probabil au montat acelasi CAN si pe asta. Pilot simplu si Maxi dot are, pe manete.  

O sa caut un volan cu volum pe stanga si meniu pe dreapta, e suficient pentru ce are el nevoie - am vazut ca e intre 300 si 400 RON.  Mai ramane cablajul pentru comenzi si  firul de la CAN daca am inteles bine. @spiderman07 imi poti zice ce cablaj ai luat ? Mersi

Modificat de raresh20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, a montat cineva pe golf 7 facelift volan multifunctional cu pilot automat (tempomat/cruise control), pe masina care vine din fabrica fara suport tempomat si cu volan simplu de cauciuc? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Alexandru Daniel

Salut! Am un Golf 7 cu DSG, dar nu am padele pe volan. Intentionez sa cumpar acelasi volan(multifunctional, cu comenzi acc) care are si padele. Va fi o operatiune plug and play sau implica si codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, merge direct, in cazul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexandru Daniel

Volanul nou e de pe un model mai recent si comenzile sunt putin altfel. Intentionez sa pun butoanele de pe volanul actual. Nu se schimba cu nimic situatia, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune poze macar (daca nu pui coduri)...nu se fac retrofituri dupa povesti. In teorie merg, dar poate comenzile tale nu au mufa lipita pe placa pt padele....si nu ai la ce le conecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/9/2020 at 12:05 PM, raresh20 said:

Salut, am si eu o intrebare.

Se da Golf 7 2015  1.6 tdi 110cai  E6 model cup.

Are volanul acesta de piele fara comenzi:

1882675928_volanA.thumb.jpg.c89af1ad598c581f6c26e2425fb18638.jpg

 

Are CAN-ul acesta:

can.thumb.jpg.7d82f30eaab9ffa8aa77110f9647b374.jpg

 

Intrebare:

Se poate pune vreunul dintre cele doua volane de mai jos, cat mai simplu? Din ce am Google-it, CAN-ul pare High - desi masina nu are comenzi pe volan. Airbagul pare ca merge. As fi multumit si daca merge volanul cu controlul volumului si al computerului de bord, asta ar fi mai folositor vs pilotul automat.  De asemenea, in caz ca merge, cum va ramane cu meniul computerului? Se muta pe volan, iar de pe manete devin doar de ornament? Nu as schimba si manetele. Masina are pilot simplu si computer de bord - ambele accesibile de pe manete. Mersi

Volan cu volum

870046083_volanb.jpg.3d5868dad2bf3aaa3265536f0d659fc0.jpg

 

Volan cu Pilot

1634919849_volanc.jpg.a58382fd34e30c9f7567e94fbcf6cb24.jpg

 

 

Salut, revin cu update si cu o intrebare.

Am achizitionat volan nou cu comenzi cu pilot ( fara ACC), gasit la super pret ( 250lei  fara airbag).  Am luat si cablaj care sa permita comenzi pe volan (  cod 5G0 971 584G). CAN-ul de pe masina era deja modelul HIGH, deci am scapat cu el.

Le-am instalat si din prima au mers luminile in volan, butonul de volum si butoanele de pe dreapta care controleaza computerul de bord. In schimb pilotul nu mai merge nici de la maneta, nici de la volan. Ca si functionalitate, butoanele merg si se vad in VCDS cand le apas, doar ca pilotul are o eroare acuma.  De asemeena, in bord se activeaza, dar dupa cateva secunde apare semnul exclamarii. Am si un autoscan full cu erorile, dar eroarea principala pe care o primesc e una cu Cruise Control Switch E45 si inca vreo 2 care cred ca sunt cele de conflict pentru ECU, ca vede ambele comenzi pentru Cruise ( volan si maneta).

Mai departe, inca nu i-am dat de cap. Am gasit codarea pilotului, cu lista de drop down - si acum e selectat pe maneta de semnalizare , iar ca optiuni mai sunt maneta separata (cum e pe passat b6) sau pe volan cu ACC.

Banuiesc ca trebuie anulate cumva comenzile de pe maneta, ca sa ramana cele de pe volan, dar nu stiu daca se paote face software ( cu VCDS) sau hardware doar. Bineinteles, mai e si varianta de grup de manete noua, fara butoanele extra, care acum exista pe volan, dar daca merge vreun hack sau codare, nu as schimba totul.

Vreo idee sau sfat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,.intra in conflic.temp volan cu cel de pe maneta, de aceea nu merge.

Din codare trebuie sa o faci, sa ii dai cc via volan

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n Mersi. Se poate modifica hardware maneta (cablurile din ea) ? Ca banuiesc ca soft nu prea.  Sa treaca perioada asta si incerc sa caut pe cineva in apropriere care se pricepe sa efectueze "operatia". 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O rezolvi din codare. Am facut mai.multe similare, la care am pus volan comenzi cu cc pe masina care avea pe maneta, etc

Screenshot_20200421-192205_Gallery.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

 

Imi puteți spune va rog un cod pentru piesa coloanei de volan Highline Can? 

Vă mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul dintre ele il ai in postul de mai sus, innpoza cu scan ul....5q0...T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare din nou. Imi puteți spune va rog ce intra in acele mufe din trimmer-ul volanului? Mulțumesc

0F760F98-6D36-49DF-B424-9AE20044C71B.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trim volan.

 

Padelele

 

Dar te rog, nu mai posta aici. In aria tehnica, Pm sau whatsapp......

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze Florin. Nu am stiut ca nu am voie sa postez aici . Voiam sa cumpar acest trim si nu stiam exact daca este exact ce imi trebuie mie. Si in mufa cea mica din dreapta, de langa cea de padele ce am aflat de la tine , ce ar trebui sa intre? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul pt volan multifuncțional,  de la spira la comenzi

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulțumesc pentru sfaturi, o sa fac o diagnoza sa vad tipul spirei.. Și revin

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Imi poate spune cineva cum pot face codarea sa pot muta comenzile de CC de pe maneta pe volan? Am pus comenzi pe volan, comenzile din dreapta merg fara probleme iar CC a intrat in avarie. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DrAc0  trebuie sa dezactivezi cruise din maneta si codezi cruise de pe volan in gateway, si sa pui cablaj corect la airbag

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
danny_boy242001
On 1/13/2020 at 4:12 PM, Iulian134 said:

Salut, sunt nou pe acest forum si nu am reusit sa gasesc o informatie sau sa inteleg eu daca informatia a fost data. Detin un Golf 7 din 2015 luna a 8-a(poate ajuta cu ceva si luna, nu stiu), si am urmatorul volan pe ea, cel de plastic si stock, fara comenzi, nimic pe el. Asa ca am decis sa fac un mic upgrade/retrofit si sa achizitonez un volan cu piele si comenzi pe volan. Ce as dorii sa va intreb si sa ma ajutati daca se poate. Daca aveti idee daca airbag-ul se potriveste, am citit si a zis cineva ca nu ar fi aceasi prindere desi nu cred ca o sa fie vreo problema. Si cealalta intrebare, unde imi recomandati sa merg sa il schimb si in acelasi timp sa ii activez si comenzile, cineva care se pricepe si care sa imi spuna exact ce fel de cabluri mai este nevoie sa cumpar. 

volan vechi.jpg

volan nou.jpg

Salut. Cum ai rezolvat problema cu retrofitul si unde anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare oameni buni,

 

As avea si eu nevoie de o informatie referitoare la un retrofit comenzi volan pentru un golf VII. Masina a fost cumparata deja cu respectivul volan upgradat (comenzi volan + padele), desi are doar cutie manuala. La o scanare cu VCDS am urmatoarele P/N-ere pentru modulul 16 (Steering wheel) + Modulul 19 (Can Gateway) :

 

 

Address 16: Steering wheel (J527)       Labels:. 5Q0-953-549.clb
   Part No SW: 5Q0 953 507 AC    HW: 5Q0 953 549 
   Component: Lenks. Modul  007 0070  
   Revision: --------    Serial number: 29081404401440
   Coding: 1400
   Shop #: WSC 00049 770 00106
   ASAM Dataset: EV_SMLSKLOMQB 009001
   ROD: EV_SMLSKLOMQB_009_VW37.rod
   VCID: 77FDCE55CE306B3E3A-8022

No ASAM data for: "EV_SMLSKLOMQB" (VW37) 
No fault code found.

 

 

Address 19: CAN Gateway (J533)       Labels:| 5Q0-907-530-V1.clb
   Part No SW: 5Q0 907 530 K    HW: 5Q0 907 530 D
   Component: GW MQB Low    123 1144  
   Revision: --------    Serial number: 0000601965
   Coding: 030000340B087300EF000448080F00010001000000000000000000000000
   Shop #: WSC 01357 011 00200
   ASAM Dataset: EV_GatewLear 009013
   ROD: EV_GatewLear_009.rod
   VCID: 3979086DB8A4BD4E0C-806C

   Alternator: 

   Battery Monitoring Control Module: 
   Subsystem 2 - Part No SW: 5Q0 915 181 C    HW: 5Q0 915 181 C
   Component: J367-BDMHella  H03 8042 
   Serial number: 9307230603          

No fault code found.

 

Din tot ceea ce am gasit pe net, se pare ca tot ce in modulul 16 e deja highline si suporta MFSW, iar modulul 19 (CAN) se pare ca e doar unul midline sau lowline (nu sunt sigur). Ma gandesc ca unul cu codul 5Q0 907 530 L e ceea ce mi-ar fi de folos pentru a avea si modulul CAN highline.

 

Intrebare : dupa inlocuirea modului CAN Gateway, la ce altceva mai trebuie sa fiu atent pentru a incheia acest topic si a avea minimul de comenzi volan functionale (comenzi telefon, comenzi radio CD, comenzi volum) ?

 

P.S. Atasat cateva poze cu volanul si manetele stanga/dreapta asa cum a fost masina achizitionata.

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inlocuit can cu unul highline,  cablaj volan, component protection la can, swap, codare.

Nu are treaba modulul 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
danny_boy242001

Salut. Care din cele 2 can gateway este compatibil cu golf 7 ?

can1.JPG

can.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!