Jump to content

Sfaturi achizitie jante


psebi
 Share

Postare recomandată

imi place ca majoritatea vb din auzite....am mers cu 17/18 pe drumurile din RO ani buni ....FARA PROBLEME ....nu va mai pronuntati fara sa cunoasteti ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poți merge cu ce jante vrei,nu mai generaliza ca nu sti ce jante avem pe masini,încearcă sa fi mai constructiv,suntem aici sa învățam uni de la alți si pe alti.

Iti dau doar doua exemple :

- Golf 7 1.5 TSI vine standard cu jante pe 16" 

-Golf 7 2.0 GTI vine standard cu jante pe 17"

Ma opresc aici,fiecare pune ce jante vrea pe mașina lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform aceluiasi principiu, explica-mi si mie cum 1.5 TSI are ca jante optionale sau la o varianta de echipare mai mare, jante pe 17?

Modificat de minu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stoc.vw.ro

Echipare de serie.

Golf 7 1.5 TSI Confortline 130/150 cp.manuala sau DSG vine din fabrica (standard) cu jante pe 16",optional poți comanda si 17".

Golf 7 1.0 TSI,Trendline,Confortline,Young,manuala sau DSG vine in standard cu jante pe 15",optional poți comanda si 16".

Cred ca m-am făcut înțeles cu  jantele pe 16" ,asta recomanda producatorul in echiparea de serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am postat si in topicul de Passat B8, dar acolo activitatea pare foarte scazuta, si am zis ca mai bine pun aici ( eventual cu scuzele de rigoare si cu rugamintea ca un moderator sa stearga eventual postul de acolo daca e cazul! multumesc )

Detin Passat Variant B8 BiTDI din 2015. Masina nu are roata de rezerva ( si nici compresor, kit pana, sau ce-o fi ) in schimb am cric, cheie roti, etc, si am si loc pentru o roata de rezerva normala ( nu ingusta ). Am probat cu roata unui coleg ( 215/60/16 ) si incape perfect.
Problema mea e ca am jante de aliaj 215/55/17 7Jx17 ET40 ( cel putin conform mentiunilor din COC, unde de ex nu sunt trecute si alte dimensiuni! ) si dupa cum ma uit la discurile si etrierii fata, nu sunt convins ca o jante de 16 ar incapea

Problema e ca jante de tabla ( da, d-alea negre urate, ca doar e pt rezerva si nu ma intereseaza cum arata, decat sa fie calitativa si rezistenta ) nu gasesc in dimensiunea respectiva.

Am gasit doar un singur model care e 6,5Jx17 ET41 tot pt 215/55/17 - https://www.emag.ro/janta-otel-alcar-hybridrad-vw-passat-skoda-superb-silver-6-5x17-5x112-et41-132801/pd/DHW86FBBM/?X-Search-Id=7074287b958671ffa262&X-Product-Id=32956542&X-Search-Page=1&X-Search-Position=0&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Avand in vedere ca voi schimba si anvelopele ( de la Continental Premium Contact 5 SelfSeal voi trece la Michelin PS4 ) una din anvelopele mai bune de pe masina as tine-o ca si rezerva, dar nu gasesc janta...

Cred ca pana la urma voi merge pe una de aliaj, indiferent de design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca vin si sarbatorile, si saptamana viitoare mai am niste drumuri de facut, am urgentat achizitia.

Pana la urma am luat o janta de aliaj ( un pic sub ca pret ca si cea de tabla! ), si era si pe stoc, ultima bucata, cu livrare a doua zi. Selectia s-a facut dupa tipul masinii, iar desi vad ca specificatiile difera un pic fata de ce cautam eu, este compatibila cu 215/55/17, ceea ce e ok.

Sincer chiar nu ma intereseaza design-ul, atata timp cat este "functionala". 

Clipboard01_janta17passat.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/21/2019 at 5:08 PM, wsw said:

producatorul in echiparea de serie

In echipare de serie, Trendline are 15, Confortline 16 si Highline 17

Deci fiind vorba strict de jante, masina le suporta lejer pe toate, e vorba doar de cost-saving

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutari! 
Dupa multiple cautari, am realizat ca sunt cam atehnic in ceea ce privesc jantele si criteriile folosite pentru a alege niste jante potrivite. 
Am un golf 7 si momentan am urmatoarele jante: 225/45 R17.

As vrea sa mai cumpar un set de jante si nu stiu daca o sa se potriveasca. 
In cartea masinii am urmatoarele dimensiuni: 195/65R15 91H/6JX15, se poate vedea si in pozele atasate. 
Am gasit pe cineva care are un set de jante 205/55/R16 si nu stiu daca o sa se potriveasca. 
Pot pune orice jante gasesc, de orice dimensiuni sau trebuie sa cumpar jante pe 15 cum scrie in carte? Jantele pe R16 se vor potrivi? 
Multumesc!

EC7C4C5B-81F3-43AD-9FBB-BA15A0B02C6F.png

D5094CE7-D609-4055-A6E3-8785CAC96001.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu cumperi un set identic de jante ? Vrei sa treci la o dimensiune mai mica ?

Evident, nu orice janta de 15/16/17 se va potrivi pentru masina ta.

Cea mai simpla solutie este sa mergi la orice reprezentanta VW/Skoda si vei gasi jantele originale. In plus, cam toti distribuitorii de jante/anvelope de la noi au pe site si un configurator usor de folosit: Auto-Soft, AutoBon, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Screenshotul pare din manualul masinii, uita-te mai bine in cartea de identitate a vehiculului, cel mai probabil iti accepta 195/65R15 si 205/55R16.

 

Am si eu o nelamurire, tot pe Golf 7, echiparea 1.2 TSI am momentan jante de 15, ma gandesc sa trec la unele de 17. Desi sunt acceptate de producator, am mai citit la diversi colegi de pe forum ca nu recomanda neaparat, mai ales ca masina a venit standard cu echipare pe 15, iar suspensiile evident nu sunt sport.

 

Ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunea de 17 nu are legatura cu suspensia sport /normala.

Masina a venit cu 15 din cauza motorizarii ,daca o sa pui 17  pe 1.2  cam  “ingenunchezi” motorul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Niken, screenshotul colegului @Emil123 este chiar din CIV, nu din manual. Asa arata CIV varianta mai noua.

@Emil123, verifica pe ultima pagina a CIV-ului, la observatii. Daca masina a venit cu 225/45/R17 din fabrica, atunci sigur vei regasi la observatii jantele 205/55/R16 si 225/45/R17. Daca este asa, atunci poti lua fara probleme jantele gasite pe R16 cu anvelope 205/55/R16.

@Niken, ref intrebarea ta, asa cum a zis si colegul de mai sus, jantele pe 17 vor chinui mai mult motorul, o data din cauza greutatii si apoi din cauza latimii mai mari a anvelopei. Vei simti imediat diferentele, dar pana la urma, baga sufera la frumusete :)) 

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ce spuneti, pana la urma cate nu facem pentru frumusete ?

Oricum as vrea sa pastrez jantele de 15 pentru iarna, insa pentru vara oscilam intre 205/55 R16 sau 205/50 R17. Cum nu am neaparat posibilitatea sa testez variantele astea in real life, incerc sa caut cat mai multe informatii pentru a nu face o alegere gresita. Nu ma intereseaza atat de mult performanta in sine, cat un pic de extra stabilitate (mai ales la drumuri lungi - Cheia, Moeciu, Valea Oltului) si desigur un aspect mai bun fata de "butucanoasele" roti de 15 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am un G6 2012 2.0 180CP cu 205/55/16 (jantele originale vw aliaj, clasice) si ma tot bate gandul sa trec la R17 sau chiar R18. ma uitam pe site (https://www.wheel-size.com/size/volkswagen/golf/2012/#trim-20tdi-usdm-140) si vad multe diferente. Nu ma pricep la care-i treaba cu J si ET si nu stiu exact ce ar fi mai ok sa caut. In CIV nu am R17. Am 185/70/15, 195/65/15, 205/60/15 si 205/55/16.  Un motiv principal pt care vreau R17/18 este ca pierd tractiune deseori cand calc mai serios pedala, (si in al doilea rand, recunosc, ptc arata mai bine) Ce ziceti ? :)

Mersi



AAAaaaaaa later edit: am mai citit putin la celelalte topic-uri (inclusiv cel de jante pe 18) si m-am razgandit :)) ma rezum la 17. Am editia bluemotion care din ce stiu (corectati-ma daca ma insel) are garda la sol mai joasa (am suspensii stock) si nu vreau sa ma trezesc ca imi atinge + faptul ca pe unde circul mai e piatra cubica, gropane, etc. deci ce dimensiuni sa caut pt 17 ?


image.thumb.png.5ebcc9d2136b82cd3c5b8c3216e72103.png

Modificat de LonestarX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Sterescugabriel

Salutare, se da urmatoarea problema

Masina va veni cu jante pe 18 dimensiune anvelopa 235/55/R18 la sfarsitul lunii Octombrie si am 2 variante, ori sa achizitionez 4 anvelope 235/55/R18 (pret aproximativ 3000 de lei) ori sa achizitionez anvelope + jante pe 17 ( marime 215/65/R17). Ca model/producator de jante nu stiu care jante sunt mai accesibile si nu as vrea sa pun tabla. Masina este un Audi Q3 MY21.

Bugetul este in jur de 4500 (jante + anvelope)

Astea ar fi variantele de jante.

215/65R17 99H   6.5Jx17 ET38 5x112 (tabla)

215/65R17 99V    7Jx17   ET40 5x112 (aliaj)

235/55R18 100V 7Jx18    ET43 5x112 (aliaj)

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @Sterescugabriel

Eu iti recomand OE. Daca mai poti creste putin bugetul poti merge pe urmatoarele variante sau altele care sa corespunda J-ului si ET-ului specificat (sau ET foarte apropiat de cel mentionat).

http://www.arenawheels.ro/jante-originale/jante_originale_audi_q3_8u_17_inch-92.html

http://www.arenawheels.ro/jante-originale/jante_originale_audi_q3_8u_17_inch_8u0601025p-150.html

Anvelopele din ce observ ajung tot in jur de 3000 lei pe 17 inch. 

Ca sa vezi diferenta (foarte mica) de ET de la 40 la 43, am facut pt tine comparatia aici, desi va fi insesizabil putin mai spre interior.

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=215-65-17X7ET40&wheel2=215-65-17X7ET43&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm&sr=0mm

Ti-as fi recomandat jante OE de pe noul Q3 dar cred ca depaseste cu mult bugetul fiind modele noi.

De ani de zile am folosit doar jante OE si n-am reusit sa sparg vreuna sau sa stramb foarte rau, sunt rezistente si se indreapta usor.. mergand in general pe 18'' si 19''. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

Multumesc @sNaKeyy

Jantele OE de pe noul Q3 pe 17 exista un singur model cu care vine echiparea Basic. Sincer am tot facut niste calcule si parca as iesi mai bine achizitionand anvelope pe 18 si facand switch-ul iarna - vara. Si pe viitor sa iau jante pe 19-20 pentru vara si jantele cu care a venit masina sa le pastrez pentru iarna.

Asta ar insemna la primul schimb de anvelope de vara (3-4 ani). Masina cred ca arata mai bine cu jante pe 19-20 dar nu stiu cum s-ar comporta pe drumurile din Romania. Masina va avea suspensie sport cu amortizoare reglabile.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 19 vara si 18 iarna. Pot sa-ti spun ca nu am nici o problema cu jantele pe 19 vara (255/40/r19) tinand cont ca balena are >2 tone, considerabil mai grea decat Q3, deci nu ar trebui sa iti faci griji dpmdv. Vei simti socurile din cauza talonului mic (40%) la canale/gropi dar daca nu esti foarte sensibil, nu te vor deranja prea tare. 

Singurul dezavantaj ar fi ca vei pune jante mai mari peste 3-4 ani :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, avand in vedere ca vine iarna ma tot uit sa vad ce jante sa iau pentru anvelopele de iarna. Am o skoda superb cu jante Stratos 7Jx17 si ma gandeam sa iau niste jante dar nu de tabla pentru iarna.

Problema este ca ma tot uit si nu imi dau seama care este alegerea optima, pe de o parte am gasit niste jante DEZENT TA silver 7/17 5x112 ET 40 ML 57.1 care sunt 581 de lei, un set de jante originale la dealer (tot Stratos) sunt 950 de lei si nu imi dau seama daca merita diferenta de pret sau daca pot fi probleme sa nu se potrivasca.

Merita banii pe cele de la dealer(aici le-am gasit ceva mai ieftine dar imi este neclar cat de sigur este http://www.arenawheels.ro/jante-originale/jante_noi_originale_skoda_superb_3_stratos_17_inch-204.html)? 

Alte variante unde as putea sa gasesc? Intentionez sa tin masina multicel pentru ca am luat-o recent de noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele Dezent de care zici mai sus, au specificatii la fel cu cele originale.

Jante OEM, de la dealer nu merita. Gasesti second hand, unele aproape noi, la preturi mai ok, pe site-urile de anunturi. Pretul pus de tine probabil e per bucata, nu tot setul.  Daca ai bani de dat merita diferenta de pret, daca nu nu :) Atat cat nu pui replici de jante chinezesti, nu o sa ai probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geopsi pe fosta masina am avut si eu tot jante Dezent ( nu mai tin minte ce model erau exact ) tot pe 17. Nu am avut nicio pb cu ele in 3 ani de zile. Din experienta personala, pot sa le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, da scuze de exprimare, pretul era pentru o janta. De bani, nu ma dau afara din casa, de asta si intreb cum este mai bine, parca nu as da aiurea banii pe cele originale daca au aceleasi specificatii cu cele de la dezent. In plus as prefera sa iau luna asta jantele si luna viitoare anvelopele.

Ma mai uitai si Dezent TA imi plac, incercai sa gasesc daca unele sunt mai usoare sau mai rezistente cat sa merite sa le cumpar, eventual sa dau diferenta de pret dar nu gasi.

La second ce am mai luat parca nu a fost ok si sincer nu as risca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vrut jante de tabla. Am cerut oferta la reprezentanta si mi-au dat cu jante alcar. Am luat seria din oferta lor si le-am cautat pe net. Concluzia: la 4 jante si 4 anvelope, acelasi tip cu ce primeam de la reprezentanta, am scutit 700 lei. Deci, nu recomand reprezentanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Polo 2020 cu jante de aliaj 5.5J×15 5×100, ET 40, 57.1 si cauciucuri de 185/65/R15. 

Pentru iarnă as pune aceeași dimensiune de cauciucuri, pe jante 6J×15, ET 38

Ar fi pb la acea diferență mică de lățime și ET?

Modificat de Pasatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!