Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

cristi511

Consum Ateca - Tsi

85 postări în acest subiect de discuţie

andrei0241

Cta - Buc cu ACC, 2 persoane, bagaj 20kg

IMG-20180207-_WA0000.jpg

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
andrei0241

Retur Otopeni - Cta, 2 persoane, 20kg bagaj, mers cu ACC cam 70% din drum, pe profil Normal

20180211_173105.jpg

• Upvote 2

Link către postare
andrei0241

Consum urban in Cta, S/S activ. Decent fata de 6.5% la Fiesta 1.4 tdci sau 14% la Forester, in conditii similare

20180213_153946.jpg

• Upvote 1

Link către postare
Sop

Mi se pare foarte bun consumul urban...in schimb cel extraurban, mai ales in regim de autostrada pare mare. Asta din ceea ce vad in postarile tale andrei.

• Downvote 1

Link către postare
cris2109

Eu deocamdata nu am reusit sa scot sub 10 in oras cu SS activ. Nu am facut decat 300km deocamdata. Poate mai scade dupa rodaj. In plus cred ca si presiunea de 2.2 din rotile de iarna e cam mica. Pe sticker imi scrie 2.5 dar si 2.2i ( cred ca pentru confort - n-am apucat sa citesc in carte )

Link către postare
andrei0241

@cris2109: Si eu aveam 2.0-2.2 presiunea in rotile de iarna (intr'adevar, presiunea recomandata ptr comfort), dar am refacut'o la 2.5 si nu imi zdrangane dintii la denivelari ;)

@Sop: consumul de autostrada (eu il consider normal ptr Ateca benzinara) a fost facut la viteze mai mari, orice depasire a vitezei de 110kmph incepe sa se resimta in consum. Celelalte consumuri de'aici ptr extraurban ar putea fi considerate mai elocvente ptr un mers normal, eu's de fel mai grabit

• Haha 1

Link către postare
cris2109

@andrei0241: ms de hint, o sa fac si eu presiunea 2.5 sa vad cum se simte si poate mai scade putin consumul pe urban. As fi sperat la un 9.

Consumul tau de autostrada nu ma surprinde fiindca am vazut media de viteza(i-ai dat talpa :D ). Din ce am mai vazut pe aici, daca o tii pe la 100-110, poti scoate un 7.

Ai folosit profilul economic? face vreo diferenta la consum ? Singura diferenta pe care am vazut-o pentru profilul economic, ca si comportament, e ca scoate cutia pe liber cand nu accelerezi, ceea ce nu cred ca reduce neaparat consumul.

Link către postare
andrei0241

Eu am mers numai pe Normal pana acum, Eco l'as scoate la vanzare, sincer, doar Sport o sa il incerc, dar nu e cazul inca.

La mine, fiind cutie manuala, Eco va avea efect doar asupra reactiei motorului.

Link către postare
cris2109

Consum de rodaj 1.4tsi DSG 4drive, extraurban, mers linistit, cam o treime cu ACC

IMG_20180217_202413.jpg

Link către postare
andrei0241

Azi a facut sotia o tura de extraurban (vreo 150km, cred) si, fara sa fi mers chiar linistit, m'am uitat ca a avut media de 6.9% (2 persoane), fara ACC (inca nu stie ezac sa'l foloseasca)

Offtopic: dupa ~1000km, schimbul de ulei e peste 28500km

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.