Jump to content

Sfaturi achizitie Kodiaq


rempha
 Share

Postare recomandată

Pai te duci si vezi ce obtii :) . Nu se poate sa nu primesti nimic totusi..

Daca bugetul va ramane o problema, sigur vei ajunge la Sportage. Desi daca ai nevoie de spatiu, nu are nimeni cum sa bata Kodiaq-ul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bondalicir:

Indexarea de pret de 2% este o realitate...bi-anuala. Se intampla in Aprilie si Octombrie, asa a fost si anul trecut, la fine de Octombrie au scumpit Superbul cu 2%

4% discount financiar poti obtine de la Porsche leasing, daca este promotia asta in vigoare si daca faci contract de leasing financiar prin ei. Asta presupune CASCO prin Porsche, care este ceva mai scump decat restul: de exemplu, la Superb am 4.5% cota anuala CASCO prin Porsche. Prin altii, aveam 3.6%-3.8% cota anuala CASCO

La leasing valoarea de CASCO este aceeasi in toti anii de contract, chiar daca masina se devalorizeaza, asta e catch-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee, cresterea preturilor se aplica si la contactele deja incheiate? sau doar pentru contractele care se incheie de luni incolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai incheiat contractul, pentru un pret, pretul ala ramane. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, 75NOR said:

Excelent, felicitari :icon_thumright:

Big like pe motorizare, abia astept impresiile tale - sper sa-i faci topic la aria "Masina mea"

Ce culoare si ce jante ai ales ? 

Tapiteria este piele + textil - ca in poze ? Sunt scaunele sport cumva ?

Posibil sa se reintroduca promotia cu 4% bonus financiar de la PLR ceea ce va conta la achizitie. 

Mulțumesc. Ii fac poze și topic, și mai povestesc.

Mi s-a părut foarte greu sa aleg culoarea, as fi ales albastru race dar nu exista. Am avut la O3 și mi-a plăcut. Iar opțiunile de culoare mi s-au părut toate proaste la Kodiaq.

Pana la urma am mers pe Lava Blue. Jante Elbrus - 18. Tapiserie doar piele, bej, normala - neperforata. Am avut alcantara bej la O3 si se curată greu.

Area view nu am pus. Am testat pe un GLE la munca in parcarea subterana, in semiîntuneric, si am atins zidul cu usa dreapta fata. In condiții extreme, in care chiar ai avea nevoie si te bazezi pe sistem, te păcălește. Am optat doar pentru parcare asistata, pentru ca vine cu senzori de parcare și pe aripi, laterali, care ajuta. Nu o sa o las însă sa parcheze singura :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tucson: felicitari pentru alegerea inspirata: Lava Blue + Piele Bej = o combinatie cool :cool:

M-a tentat si pe mine alcantara bej, dar nu am concretizat.

Parcarea asistata am bifat-o si eu exact pentru senzorii suplimentari de pe laterale, isi fac foarte bine treaba in a-ti arata obstacolele gen stalpisori, borduri, etc....

Si eu eram reticent sa o las sa parcheze singura, dar m-am jucat de cateva ori cu sistemul si sa stii ca e ok, se misca foarte bine. O sa vezi ce entuziasmata o sa fie copiloata ta de aceasta dotare :P 

Asteptare usoara, o sa vezi ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru cei care ati facut TD : ati testat cumva vre-un model care sa aibe si al treile rand de scaune ? daca da cum vi se par acele locuri ? banuiesc ca nu se pune problema sa stea 2 adulti , dar macar un adult mai mic si un copil pot sta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este unul cu trei randuri de scaune expus la Avia. Par meschine locurile alea, cred ca un adult ar fi pedepsit sa stea acolo, iar copiii sa fie foarte mici sa poata sta acolo la un drum mediu-lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Quino la lansarea din Brasov a fost prezent un Kodiak cu 7 locuri. Se jucau copiii in el, din ce am observat cei de aprox 10 ani aveau loc suficient acolo.

Nu gasesti un 7 locuri pentru TD ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update oferta Porsche Leasing:3% discount si doar pentru persoane fizice.!!! 

 

indica si sursa oficiala !

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm, am primit și eu "oferta" de leasing actualizata. Însă din păcate 3% se acorda numai la pachet cu Casco scump și cu franșiza. La 5 ani de leasing, acest Bonus și-l recuperează din diferența de plătit pentru Casco prin Porsche broker vs orice alt Casco de bun simt. 

Pentru Casco (tot scump) dar fără franșiza bonusul e 2%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie facuta o comparatie intre Casco de la Porsche si alte tipuri de Casco. O sa vezi ca sunt niste diferente, in special la valoarea asigurata anual.

De aici si diferenta de bani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/13/2017 at 1:25 PM, 75NOR said:

@Quino la lansarea din Brasov a fost prezent un Kodiak cu 7 locuri. Se jucau copiii in el, din ce am observat cei de aprox 10 ani aveau loc suficient acolo.

Nu gasesti un 7 locuri pentru TD ?

Cam la asta aveam in gand sa gasesc, o varsta relativa a unor copii ce incap acolo.. deci 10ani zici ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Quino: nu sunt expert pe subiect, dar as zice ca pentru <12 ani sunt incapatoare + ca vor fi cele mai vanate locuri de catre micii ocupanti, datorita factorului fun...

Cand eram copii nu vroiam sa stam in autobuz in ultimul rand de scaune ? :lol: Cam asa si cu Kodiak-ul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fot la TD .. impresionant ... si se pare ca m-a convins, am tras niste concluzii si acum ma joc cuconfiguratorul, pana la ora asta a iesit asta :

Kodiaq Style TDI 4x4 DSGMotorina / 2.0l / 110kW/ 150CP 

Tapiterie scaune Stofa Vopsea exterior Laser White Jante aliaj usor Triton

Airbag-uri laterale spate | Al treilea rand de locuri | Bare longitudinale portbagaj | Cheie suplimentara cu telecomanda | Duze stropitoare parbriz incalzite | Family PackMasute | rabatabile | Parbriz incalzit si senzor de ploaie | Pedalier sport | Plasa despartitoare portbagaj | Priza 230 V si USB | Roata de rezerva de dimensiuni reduse | Scaune fata / spate incalzite | SunSet | Volan incalzit multifunctional

conculuzie 35k

cam asta e suma la care ma gandesc, singurele optionale care mi-au placut si nu le-am pus sunt : Area View si pachet LED exterior (680E)  Crew Protect Assist (134) Incalzire stationara cu telecomanda (778e) Sound System Canton(322e) Tapiterie textil / piele (647e) si cam atat.

Am pragul psihologic de 35k... asta e  35.359 .. 

am vorbit cu dealer-ul iar intr-adevar timpul de asteptare este destul de mare ... ramane sa ma hotarasc, nu am discutat deloc despre eventualelel discounturi, poate imi da ceva ..

Faza nasoala e ca au scos culoarea rosie .. de tot si magnetic brown, care erau primele culori pe care le vroiam eu ... sa vad cu ce o sa le inlocuiasca.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Quino vrei sa treci de la benzina la motorina ? Cum ti s-a parut motorina la TD vs benzina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, 75NOR said:

 

Configuratia de diesel Kodiak e tot pe manual ? 

 

On 22.04.2017 at 11:17 PM, Quino said:

\Kodiaq Style TDI 4x4 DSGMotorina / 2.0l / 110kW/ 150CP 

uite aici !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, cascadoru said:

TDI 4x4 DSGMotorina / 2.0l / 110kW/ 150CP 

Scrie DSG Motorina. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca azi sunt cretin :) Ma scuzati, am dormit putin. Editez posturile si sterg OT-ul :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, 75NOR said:

@Quino vrei sa treci de la benzina la motorina ? Cum ti s-a parut motorina la TD vs benzina ?

Galagioasa, foarte galagioasa, nu am facut TD cu un tsi, caut , cam asta ma mentine sa dau comanda ... ma rog si niste discutii domestice :D legate de culoare si alte chezti zen,feng,shui si ... pana la urma cred ca am sa pun si restul de optionale de pe lista, mai putin incalzirea stationara, oricum sta in garaj iarna si imi este frica sa nu intre pomperii cu ranga in ea ... if you knw what i mean here.

Am sa las asta aici pentru cine e interesat .. e de pe skoda general doar 4x4 automat.

trendul este sa ai o masina cu emisie de co2 cat mai mica si pun astia stickere albtibilduri sau ti-o vopsesc toata in viitor daca poluezi,  se pare ca in situatia asta cel mai avantajos este si selectia mea... dar la fel de pe val este si trendul de a se renunta la diesel, eu nu mai inteleg nimic...

 

Capture.JPG

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Quino: hm, din pacate nu cred ca ai sa gasesti TSI la td in tara... dar merita sa intrebi/incerci.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina asta nu are și niște cleverpack urî? Nici o reducere nu apare in configurator. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea mai apar in configurator, ci in programul de configurare disponibil la dealer. La fel si la Superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am dat eu comanda pt. Kodiaq ( Martie) n-am vazut niciun cleverpack in programul de configurare de la dealer, discountul a fost dat direct de reprezentatul de vanzari.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!