Jump to content

Seat Ateca 2.0TDI DSG 190PS


ToniM

Postare recomandată

Moama cum pot arata jantele alea. Doar ca pe culoarea ta, in prezentari folosesc griul pentru jante, iar jantele pe negru pentru masini albe!

Link către comentariu

In momente din astea mi-as dori macar sa pot si eu un pic de photoshop, ca in paint nu imi prea dau seama....mda...este un subiect....care ma va manca in urmatoarele 4-6 saptamani sigur....

@sebip credema ca stiu codurile si pozele de lansare si accesoriile aproape pe de rost, ma refeream la varianta pe negru in locul celei postate de tine mai jos - eu personal am mai vazut in filmari varianta pe albastru si pe rosu, nicaieri nu am regasit varianta pe negru (filmare sau poze) , din acest motiv faceam referire la photoshop

Deci daca exista colegi cu astfel de skiluri, sa imi traga o editare din mouse la poza postata le dau o bere virtuala si un +1 la postare :))

 

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Felicitari si sa te bucuri de ea multi km, este o masina deosebita, intr-o configuratie "bogata" :) 

Link către comentariu

@CristiALF multumesc, astept si eu primele drumuri cu care ne incanti si tu, sa vad ce "poate" o garda un pic mai ridicata si un sistem cat de cat mai "potent" fata de fw ce am condus pe moment....

 

Pana una alta am comandat:

  • 575061201A, cuva portbagaj dublu fata
  • 575061500 041, presuri cauciuc
  • Lanturi antiderapante Konig/Thule-CL10
Link către comentariu

Cu siguranta masina poate suficient, fii fara grija. Iar sistemul de tractiune integrala este foarte bun, este suficient un drum pe orice suprafata acoperita de zapada pentru a constata siguranta si aderenta excelenta ce vin la pachet. Vei fi super multumit, o sa vezi :) , tu mai ai si o tona de cuplu la dispozitie.

Link către comentariu

@CristiALF sti cum e, pana nu o patesti sau traiesti, esti poate cateodata sceptic si curios :P Inca sper sa o pot bifa anul asta, insa nu intra timpul, e timp, o facem ardeleneste :)

 

Pana una alta...sa mai poluam un pic...

Vineri dupa scarbici am plecat cu sefa spre Valcea, nimica interesant, Acc Cluj-Sebes bara la bara, cred ca am avut maxim 2 depasiri doar sa imi schimb "curu" din fata...

Pe autostrada pana dupa Sibiu am mers 130 cruise, inca nu descoperisem marirea vitezei cu 1km/h din maneta, doar din 10 in 10, si ma dispera sa o prind eu din acceleratie/frana, deci lenea a castigat, si cum toti "stim" insa nu citim, nu oi fi fraier sa deschid manualul sa aflu :)

Am terminat ulterior valea oltului, parte cand am depasit din nou "cand mi-a venit randul" in spatele tirurilor, nu raliu, insa se misca in cu totul alta mancare de peste fata de octavia.

Am terminat in parcare...inca asteptam rodajul....

 

mwisQyn.jpg

u5EHowa.jpg

Sambata a fost doar un drum de Brezoi pentru un parastas, si ulterior drojdeala, deci masina a stat parcata.

Duminica, in schimb, am "bricolat" ceva la volan...si nu mi-a parut deloc rau de traseu....

Orf3SIU.png

Deparisirle s-au transformat din "chibzuință" in "surâs" , masina sta neasteptat de bine inclusiv la urcari/coborari in curbe "ac" - sa ne intelegem, pentru gabaritul eie :P

Astept cu drag terminarea rodajului, chiar si asa, sefa din dreapta a zis pe valea jiului ca parca parca :))

Cateva poze...de pe traseu adunate...pentru ca de ce nu :P

9i4j7m9.jpg

ZpvOHmW.jpg

uuKg4L8.jpg

nnLAsOO.jpg

xJwaMp7.jpg

 

Ah da...si pe tronsonul scurt de autostrada Simeria - Sebes , am invatat si cum se urca din km in km, si am facut cruise la 134 km/h :P

Pe moment inca ma incanta...avem doar 11xy km in bord de cand am ridicato, si urmeaza sa o parchez in garaj pana la revenirea eie, prima tura nu o putem purta cu noi in slovacia, insa sper sa imi iau revansa cu brio la schi-ul de luna viitoare din franta

Iar daca continua vremea insorita....promit sa revin saptamana asta cu 2-3 cadre sa "se vada" si masina :))

Inceput fain de saptamana popor!

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Bune pozele, am citit cu interes impresiile :) 

Cat faci rodaj ? Te rezumi la cei 1500km din carte, sau mergi pe 3000km ? 

Link către comentariu

Rodajul il voi considera bifat dupa drumul de Franta...deci voi intra in Germania ~2500km in bord....iar pe retur ar trebui sa fiu ~3700km, daca ma ajuta carosabilul poate ne putem juca, insa la intrare nu vreau sa o urc peste 170 in Germania, la intoarcere da :)

Daca nu ar fi un ~4000 km doar cu 130 km/h, 5000km+ in bord la reintrarea in tara, deci daca va fi nevoie pe DN, macar o sa pot trece pe S si urca un pic in ture daca este cazul la depasiri :D

 

@edi10000 sa sti ca si mercedes are mai multe tipuri de suspensii. Depinde ce cauti de la o masina, vezi topic unde mi-am exprimat parerile despre confort - ce versiune ai testat de erau troncanitoare suspensiile? - subiectiv pentru cineva care a trecut de pe punte spate, confortul este lux, si nu ma simt in barca in curbe, mie si sotiei ne place confortul cu setarea actuala, va ramane sa ma exprim si pe vara cu jantele de 19 concret....

 

@Eto vezi povestioara cu autostrada Simeria-Sebes, o descoperisem si eu duminica :D

 

PS: inca o chestie, am scapat de tronscanitul combustibilului care era la Octavia :))

 

Modificat de ToniM
le_ multe multe greseli
Link către comentariu

Nu te deranjeaza suspensiile? Mie mi s-au parut "troncanitoare" atunci cand treci peste denivelari, nu sunt "soft" si in acelasi timp "tari" asa cum gasesti la Mercedes de exemplu.

Link către comentariu

Ca sa schimbi din 1 in 1 tragi maneta spre tine. Dar merge doar in sus, adica 81,82,83 etc. In jos doar din 10 in 10 se poate.

Link către comentariu

In jos din 1 in 1 merge apasand butonul din capatul manetei de ACC daca imi aduc bine aminte. Mie mi-a luat ceva timp pana sa descopar in sus din 1 in 1 :)

Link către comentariu

Azi mi-am ridicat CIV si certificatul de conformitate, voi caută ceva birou , poate reușesc sa "predau" înmatricularea cuiva :)

Mi-au ajuns si covorașele cauciuc si dublu-fata cuva portbagaj, care țin sa Menționez ca este mult mai subțire ca la Octavia.

Si cam atâta...seara faina 

Masa mașinii: 1589 kg :(

 

 

Link către comentariu

Nu se mira, l-am intrebat ca info pentru cultura mea generala. :)

Faceam calcule iar datele concrete ajuta mai mult decat presupunerile. 

Tot astept reprizele alea :D .

Link către comentariu

Nu ma mir, era pur informational, eu ma asteptam sa sar de 1600 cu toate bifele puse pe acolo la configurare :))

Cat despre reprize, rabdare, inainte de rodaj doar pe D cu acceleratie 50% le pot face...si acolo e can-can cred :P

In rest imi plac presurile de cauciuc, chiar arata fain, am azi la pranz o programare la dentist, daca ramane senin revin poate cu 2-3 cadre ^^

Link către comentariu

pai daca nu te miri si te asteptai sa fie mai grea, inseamna ca ai folosit smile-ul gresit :P 

Hai cu pozele :) 

Link către comentariu

Va rog sa va rezumati la discutii despre masina lui ToniM.

Pentru comparatii cu alte modele si proceduri de inmatriculare exista tipicuri dedicate.

Link către comentariu

Dupa plimbari...am reusit la al 6lea (nu glumesc) birou sa gasesc pe cineva care sa nu imi dea termen de mijloc aprilie/martie....am lasat actele, vedem acuma cum se misca...

Si in rest ... 12xy km in bord...las cateva poze...cu mobilu...fara soare...fara ochi de fotograf

S5Iqmn0.jpg

VljAYQp.jpg

PyGTRVv.jpg

MMefXyY.jpg

e3rMyNE.jpg

tOQUGcL.jpg

kp4iToc.jpg

 

CI0hPcA.jpg

1OgES7a.jpg

 

LVXlA0v.jpg

Dsem5iR.jpg

0VJWPrX.jpg

UQt9JBG.jpg

TElbQMY.jpg

Xk2EPtG.jpg?1

frbmdPa.jpg

 

Inca imi sta pe cap cum arata cablul de alimentare pentru camera, voi cauta solutie sa il leg direct la o rezistenta/siguranta sa fie tot timpul alimentat, si mai pun un intrerupator pe traseu, vedem, o gandim.....

Link către comentariu

Moama chiar asa nebunie ii acuma la inmatriculari! Atunci chiar merita sa apelezi la o firma! Zgarciti cehii astia...puteau sa puna in portbagaj pe lateral niste "usite" cu care sa poti ascunde accesoriile de pe acolo! 

In rest pozele alea cu extriorul is chiar superbe!

 

Link către comentariu
1 hour ago, DOL said:

Am vazut-o astazi pe Calea Turzii. Arata foarte bine. 

Si eu tot acolo l-am vazut azi, pe la ora 13 :-))), urca Feleacul . Foarte frumoasa culoarea, deosebita chiar. ;-)

Link către comentariu

Spotted, azi dimineata la intersectia Calea Manastur cu Campului.

N-ai cum sa nu o observi. 

Foarte faina. Multi km fara pb!. 

Link către comentariu

Foarte frumoasa. Imi place mai mult cum arata in pozele tale decat in cele oficiale. Cum ti se pare Seat Sound?

Link către comentariu

@sebip pai cehii isi rezerva "simply clever" la marca proprie....Ateca-ul nu prea are multe pentru depozitare, Octavia, pe langa portbagajul "clever" si volumul ridicat, parerea mea, statea mai bine si in interior la capitolul "locuri-de&pentru-depozitare"

@DOL & @DDoc mersi mersi, ne plimbam pana la dealer dupa un rand de acte si sa fac pozele de mai sus in "pauza de masa" :D

@edi2009 pretul de lista ~39k €, cat despre volan incalzit, tin sa te anunt ca Seat Ateca nu are aceasta posibilitate - cel putin nu pe moment

@Xtremu cand nu am chef de centru si clinicilor, fac varianta dimineata ;) mersi

@Bebeee net superior cu cel de pe Elegance pe Octavia 8 difuzoare(nu Canton, acesta nu il stiu) insa inca nu am pus nimica pe SD sau sa "incerc" - de pe YouTube via Bluetooth m-a surprins placut, am resimtit bas-ul din spate cat si boxa centrala

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!