Jump to content

Seat Ateca 2.0TDI DSG 190PS


ToniM

Postare recomandată

@Bebeee mersi mult, mereu cand ajung prin Resita cam tot din "brisca" poposim, stiam din pacate ca Semenic este cam mort, insa ca si copil, tin minte ca era un peisaj, poate urc si eu o pajiste si trag ceva poze "off road" :))

Link către comentariu

Toni, daca ajungi in Resita iti recomand muzeul de locomotive cu abur, daca ai timp si esti pasionat.

Daca vrei sa faci ceva poze frumoase si vrei sa si innoptezi in zona, poti urca pana la Valiug, e o zona foarte frumoasa si sunt cateva pensiuni in zona destul de decente.

Link către comentariu

Tenesii de vara , poze profi.....multe unghiuri...totul curat....poate maine , azi nu ^^

O4buHQh.jpg

VYiEGrQ.jpg

As putea spune ca jantele de pe Ateca doar le-am infoliat in negru, si aia e :P ... bine...poate pus si ceva distantioare :)) 

Nu am ochi de fotograf, insa am incercat sa "capturez" diferentele

ddVj1PX.jpg

R5ZdmrY.jpg

Si...la final...aceleasi jante numai ca in loc de gri...negru :screwy:

m8BwRwa.jpg

Link către comentariu

Votez...portocaliu :) 

Hai ca arata foarte bine jantele, dau la fix pe masina vizual..

Sa le invarti bucuros :rolleyes:

Link către comentariu

Mersi, am primit un sfat bun care aplicat, este ce trebuie, acuma sa trecem vara...sa vina iarna...si vedem care din cele doua seturi de 18 vor pleca :))

E frumos, insa tot ma roade maxim 19 vara, si tind sa cred sa il bifez cu brio in 2018 :) (sper ^^)

Link către comentariu

Pai...vara asta cu 18 - ai jante noi. La vara pui 19 - ai jante noi. Si uite asa ai permanent "jucarii noi" si iti tii mintea ocupata cu proiecte d'astea faine...

Link către comentariu

Nu ne plictisim de acest capitol, doame feri :D

Imi sta mindea in garduri rau de tot, insa ma trage nasitul in jos, asa ca la mine....cel putin pana prin iulie...cred ca asta a fost la ea din pacate, nu cred ca apuc sa rup ceva mai repede...

Numai bine, pana atunci, poate mai apare una/alta sa am optiuni :))

Si acuma, ca ma uit in poza, chiar fain arata, mersi inca o data de pont ca model @75NOR , datorez cel putin o bere

Link către comentariu

Ei las', recuperam cand ai drum pe E60 si faci o pauza la Bv :rolleyes:

Ma tot uit la pozele tale cu cele OEM, ma crezi ca imi plac mai mult astea cu negru, decat cele cu gri ? 

Astea dau mai bine pe masina, in ideea in care oricum ai negru pe pasajele rotilor si pe bandourile usilor... Parerea mea :) 

Link către comentariu

Pana la sezonul următor :))

rLXfWz1.jpg

Nu îmi doresc sa fac roadtripul prin Semenic incaltat de vara -.-

Cine nu are de lucru, își face :P 

Insa prefer așa decât sa ma risc, măcar știu ca îmi plac jantele noi ^^

Link către comentariu

Cluj - Sebeș 5 Adulți, mers bara la bara cu acc-ul 6,3%

Ajuns la Resita cu următorul consum :) 

xFEi7ZZ.jpg

 

Anvelope iarna, profil individual - tot pe normal, motor pe sport

Mai multe detalii când sunt mai treaz :) 

Link către comentariu

Si continuam.....87xy km in bord....

O iesire Cluj-Resita-Semenic-Resita-Cluj in 5 adulti.

Remontarea pneurilor de iarna au fost necesare pentru anumite tronsoane pana am ajuns in statiunea Semenic...sau ma rog...ce a mai ramas din ea....e trist rau :(

st9JKVc.jpg

ftzUhox.jpg

tbroo2m.jpg

In rest am mai descoperit masina....dupa cum scriam mai sus, se poate merge si la consum, insa mai poti si zambi la cei 2-3 cai care ii ai sub capota.

"Serpentinele" pe ulima urcare spre Resita dispre Cluj am descoperit ce inseamna modul manual, si ce fac padelele de la volan, in cazul meu, un mare -> :cheers:

A doua zi am fost pana in statiunea semenic, unde am trecut prima oara din DMS pe Snow - masina accelereaza liniar iar corectiile care vin la 4drive (haldex) pe portiunile putin fortate acoperite cu fleasca, sunt foarte usor de digerat, si realizezi ca totusi, acolo ai un sistem care lucreaza pentru tine ca sofer astfel incat sa te poti deplasa, si la iesirea 1 data pe an spre munte/cabana, in siguranta si cu un mic zambet pe buze.

Am efectuat urcarea Resita - Semenic tot in 5 adulti, pe modul individual si pe manual, pana la prima remarca din dreapta: "Mie rau, las-o mai incet", dupa care am trecut din nou pe D.

mIoaPP3.jpg

Azi returul am trecut prin toate anotimpurile: la Resita ~8°C ploaie, ulterior soare, urmat de ploaie, urmat dupa Sarmizegetusa si dupa un tronson cu 0°C, totul alb si polei pe carosabil, urmat inainte de autostrada, de carosabil uscat si soare :)

Incep tot mai bine sa cunosc aceasta portocala, si sa ne obisnuim impreuna: in cazul meu, pe moment, a fost totusi o trece bine primita (de la 1.6tdi 105cp M la 2.0tdi 190cp dsg)

Am ajuns in Cluj cu gandul: faina masina, buna miscare cu pneurile de iarna si dorinta "eu cand ma pot juca cu ea din nou?!? " ;)

0oNuBrz.jpg

Daca luam masina pentru consum, sau de dragul achizitiei poate ma plangeam de acest factor consum, care la unii este transant....

oPxmuev.jpg

Eu personal am ajuns la concluzia ca este mai mult decat decent consumul la exploatare, respectiv....WTF ya yo cu rezervorul de 55 de litri, am automie de 6-700km doar :( Asta...ma doare...

 

Duminica faina popor,

ToniM

Link către comentariu

Foarte frumoase impresiile si masina arata extrem de bine :)

Eu cand aud din dreapta "mi-e rau, las-o mai incet" mai rau ma apuca piticii :D Nu ma pot abtine, respect pentru tine ca treci pe mod normal de condus. :))

Ai masina de 2 luni si ai km aproape cat mine in 7 luni, ai ales inteligent diesel-ul pentru nevoile tale. Consumul e foarte bun pentru 4x4 si 190cp :)

Sa va bucurati cat mai mult unul de altul!

Link către comentariu

@RzzV mersi mult :)

Da, pe moment ne place si ne "permitem" fiind doar 2 sa facem multe iesiri, si cat timp ctc-ul nu vrea sa aud de zboruri, tot pe masina vom fi in concedii/weekenduri :P

Consumul sa fie prima problema la masina, restul e can can :))

Link către comentariu

@ToniM: faina excursia, vad ca te-ai specializat pe road tripuri in 5 :P 

Cum e feedback-ul de pe bancheta ? 

Link către comentariu

@75NOR Pe bancheta am feedback-uri diferite: de la "e mai comod pe mijloc", la "mi-o amortit curu in spate de la curbe" , la "se poate merge chiar ok".

Benchmark-ul va fi weekendul urmator: Cluj - Step-Soci MD in 2 persoane, si retur in 5, din care cei trei care ii "preiau" au toti peste 1,80 si unul bate si kg usor 120-ul, deci revin pe acest aspect :))

Tinand cont ca voi merge in colo doar in 2 persoane -insa cu jetbag-, sper macar sa ma pot da fain - Inca ma gandesc daca are rost sa merg via Toplita-Tg Neamt sau merg direct pe Vatra Dornei - Gura Humorului - carosabil ireprosabil si cunoscut de mine, sa ma pot bucura de masina :P - diferenta de 6km conform gmaps deci nimica

Cred ca retur oricum fac Iasi si Tg Neamt-Toplita , ori fiind in 5 persoane imi va fi relativ egal "fun 2 drive", deci poate ma cadorisesc de carosabil la dus :D

Ah da....ia sa dau eu un telefon la vulcanizare, sa schimb din nou pneurile+jantele ^^ ( @cristi511 sa fi atent la ce model diferit va fi :beerchug: , groundbreaking diferenta intre jante)

Link către comentariu

Apropo, un aspect care am uitat si vreau sa il abordez legat de schimbatul rotilor: am observat ca la Ibiza nu am acel anti-furt respectiv la Ateca nu am acea clema de plastic pentru "dopurile" de la bolt-uri

 

Are cineva idee de coduri/unde se pot comanda? Am avut noroc ca se potrivesc anti-furtile intre ele, oricum vreau sa intreb maine si la service cand ajung, insa o intrebare in plus nu cred ca strica :)

 

Link către comentariu

Dacă ai drum prin centru da un semn de viata și îți dau eu o clema.

Link către comentariu

Deci distractia e in felul urmator: aparent nu se poate comanda doar 1 antifurt si esti obligat sa iei si cele 4 prezoane adiacente ca si set ~260ron+ distractia

In rest s-a schimbat pe garantia consola centrala dezlipita, va trebuie sa imi pun din nou husa pe iPhone sa incerc wireless chargiung-ul :)

Si ma pregatesc cred incet dar sigur de un detailing exterior si o ceara de protectie cat de cat sa ne protejam de viitoarele atacuri de insecte :))

Si confirm ca se incalzeste in masina acuma la 20°C+ cu soare si copertina trasa, te "loveste" cand intri in masina, nu imi dau seama exact cum ar fi fara folia de pe trapa.

Si m-am decis sa merg spre MD via Bistrita-Toplita, desi putin mai lung cunosc carosabilul si prefer doar retur sa il fac via Tg-Neamt - Borsec

TMC din pacate nu prea am ce sa fac, nu au ce sa faca la reprzentanta, imi va ramane cand plec spre Nova-Rock si ulterior Croatia sa vad daca cumva va intra ceva pe HU/AT, Germania pe moment nu se arata in zare :P

Link către comentariu

Una peste alta...cred ca saptamana viitoare o rasfat

Spoiler

1. tratament hidrofob ceramic in care este inclus nanao polish care elimina 90-95% din zgarieturi si holograme

                       -rezistent la UV

                       -nu atrage praful, mizeria, noroiul ( electrostatic fiind negativ)

                       -puternic efect hidrofob, astfel devine extrem de usor de eliminat resturile de mizerie si praf, printr-un simplu jet de apa

                       -aspect stralucitor

                       -se aplica in 2 straturi si are o garantie de doi(2) ani

Pana acuma aplicasem la Octavia de doua ori ca si pachet de protectie , insa acesta mi se pare ca dupa maxim 3 luni isi cam pierde din efect

Spoiler

PACHETUL PROTECTIE

Masina dvs are in permanenta nevoie de protectie impotriva factorilor nocivi din mediul inconjurator.Aceasta operatiune este obligatorie pentru ca vopseaua sa nu se deterioreze in timp.Ceara sau sealantul au effect hidrofob, momentan daca va uitati la masina dvs la spalare apa are tendinta sa se acumuleze sub forma de balta, facand dificila stergerea ei si implicit stergerea produce zgarieturi, efectul hidrofob al pachetului de protectie reduce cantitatea de apa de pe masina si implicit efortul la stergere astfel reducand de 10 ori riscul aparitiei zgarieturilor.Include spalarea, decontaminarea pentru indepartarea impuritatilor (bitum,rasina,particule metalice,etc) degresarea si aplicarea a doua straturi de protectie bazate pe sealant (polimer sintetic) sau ceara (produs pe baza de extract de carnauba).Acest tratament se reface la un interval de 3 sau 6 luni.

De asemenea vor fi tratate toate suprafetele masinii.(dressing pe cauciucuri, tratament hidrofob sticla, solutie pentru curatat cromul,etc)

Pretul intr-adevar la acest tratament hidrofob ceramic este ~5 ori mai scump decat cel din urma, sunt foarte curios de rezultatul final.

Daca tot vin temperaturile mai mari cat si numarul insectelor exponential, am zis sa incerc ceva mai "premium" -aparent-

Om trai, si om vedea exact ce rezultat va fi, sincer personal, sunt mega curios :)

Link către comentariu

Si am revenit....

Spoiler

Let's get the sensible stuff out first

Dus: 2 persoane, jetbag gol, portbagaj de 1 weekend, pneuri vara, 1 radar bifat :(

yhskhPY.jpg

Retur: 5 adulti, jetbag cu 5 sacose, portbagaj 95% plin cu rahaturi (de la vin, la miere, la carne, la etc etc etc)

IzEmcWS.jpg

Media a ajuns cum urmeaza, au mai fost intre 2 zile de plimbari in 5 persoane la vizitat

CNFLNiA.jpg

Am ajuns ~999x km in bord, sper sa nu uit macar la 10.000km sa trag o poza :))

Partea turistica:

Spoiler

Moldova este frumoasa. Insa parca nu asa de frumoasa cu atatea dealuri/munti etc ca si la noi. Insa verde. Si prin verde, ma refer ca campurile erau lucrate, erau multe animale pe campuri si copaci pe langa carosabil. Trebuie sa stii pe cineva care stie pe cineva sau sa intrebi din poarta in poarta sa ajungi la ceva de vizitat "non-main-steam". Preturile acceptabile insa seamana mult cu Romania anilor 90 - parere personala. As mai vizitao cu siguranta, insa probabil as citi un pic inainte, face ceva traseuri din timp si schimba bani probabil inainte sa am speranta ca pot plati cu cardul :P Vinuri bune, preturi bune, Moldova multumesc :) 

mOMADV6.jpg

ERm4eGo.jpg

lgCZbId.jpg

Fv3rGw4.jpg

 

WStxrkW.jpg

 

Si 3 cadre cu portocala

uOdQted.jpg

hh1XSMV.jpg

vyVxbtx.jpg

Lasand la o parte partea turistica, as trece din nou la motorizare: mi se pliaza personal foarte bine acest motoras in 4 cilindri cu al lui dsg. O data ce inveti cum sa convietuiesti cu el, te ajuta cu brio si iti este un camarad bun la drumuri lungi, iar cuplul si calutii iti fac viata mult mai usoara pentru acele moment cand "cari" de la persoane la bagaje :)

Si mi-am amintit cum este cand o navigatie da "Fail"...mai aveam ~10km pana la destinatie. Navi-ul de pe masina imi venea cu un drum la stanga, Waze-ul care mergea din cache imi dadea tot inainte. Fiind cu 2 km mai scurt navi-ul din bord am zis sa il urmez....a urmat 50 de minute de batut campul la propriu prin araturi, vin, padurici si iarba. Cu dashcam-ul am prins toata patania, insa fiind peste 50 minute Youtube inca lucreaza la prelucrare, asa ca daca sunt curiosi, poate revin cu filmarea "How NOT to drive through Moldova" :P Aici daca nu aveam garda la sol era clar ca ma intoarceam, respectiv daca nu cuplam modul "Offroad" as fi chinuit-o rau, oricum ma doare sufletul ce i-am facut, insa culmea, acest fashion-statement ma facut sa cred in el. Pot iesi clar la orice mild-off-road aka cutreierat padurici si drumuri forestiere fara sa am emotii la garda sau la tractiune.

Urmeaza cred 2 weeekend-uri in care voi sta prin Cluj, cu putin noroc cred ca o urc pe autostrada sa filmez 2-3 reprize la motorizare si cum se comporta in diferitele moduri ale DMS cat si ale cutiei.

Pana una alta, am fost sunat si vineri ca mi s-au vopsit aripioarele, in functie de vreme cred ca trec pe miercuri/joi sa le lipesc pe masina ;)

O saptamana lejera popor :beerchug:

 

Link către comentariu

Stau si ma gandesc....la ponderea drumurilor facute in 5 persoane din total drumurile tale, adica vreo 80% din extraurban :lol: cred ca ai fi fost un client bun pentru Kodiak 7 locuri :biggrin:

Anyway, faine pozele, nimic offroad dramatic in ele :) 

Link către comentariu

Nu am zis dramatic, doar ca nu era de Octavia :)

Am lasat sunetul original, cu "live" impresions din masina, ce lipseste a fost scos de youtube pt copyrights

Link către comentariu

Ce relaxare cu 4WD si garda la sol suficienta :)) am avut o experienta similara intr-o vara, vrind sa fentez coada dinspre statiuni catre Constanta si am luat-o de la Eforie la stinga catre Murfatlar peste cimp, pe un drum stiut numai de Garmin ... aveam un Tucson JM nou nout pe atunci. Satisfactie mare ... 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!