Jump to content

Seat Ateca 2.0TDI DSG 190PS


ToniM

Postare recomandată

Cred ca azi dimi pe la 6.30 te-am vazut prin Floresti. Tu erai ca aly Ateca nu mai este in cluj

Link către comentariu

Nope, nu eram eu.

A mai intrat unul la sotia de la unul din directorii de la Topcar/Compexit cred, tot portocaliu, aceeasi motorizare, tot cu trapa, insa cu pachet glossy, interior piele, si jante '19...Sau mai exista posibilitatea ca cineva sa il fi scos din garaj cand dormeam, sa fi dat o tura, si apoi sa il fi parcat iara :))

PS: mai este inca unul Gri inchis, unul Albastru si unul Alb pe Cluj, pe langa "dublura" portocalie, din ce stiu eu pe moment ;)

 

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu

Sa aveți un drum reușit si așteptăm impresiile după lungul road trip. 

Distracție faină ?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@ToniM: Bine te-ai intors :) 

Am citit tot jurnalul (si naduful tau) aferent, dar ma bucur ca ai avut un concediu ok - exceptand drumul. Pe viitor o sa apeciezi mai mult calatoriile in 2 in masina si convoiul de genul "ne vedem acolo". La mine functioneaza perfect treaba asta, e foarte greu sa te sincronizezi cu altii ca stil de mers si are potential de a fi foarte obositor (fizic si psihic)

Ref la jante: vezi ca au intrat in promo la Skoda Cassiopeia 18'' la 936Ron/bucata. Sunt 8J cu ET44. N-ar fi o varianta ok pentru anul asta ? Daca chiar nu-ti plac le poti vinde la anul, direct incaltate...

Te salut si ne auzim :P 

 

3V0071498B_8Z8.jpg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Bine-ai revenit pe meleagurile romanesti.

In Romania din pacate TMC nu exista, asa ca degeaba o sa bati drumul la dealer, cel putin din punctul meu de vedere. E ciudat totusi ce-ti afisa, posibil sa fie vreun bug. De curiozitate, pe forumurile din afara n-ai gasit nimic pe aceasta tema?

Aparent welcome to the club cu ACC-ul. Am patit-o si eu in weekend, numai ca al meu nu si-a mai revenit. O sa incerc azi sa-l curat sa vedem poate il readuc la viata. La fel de frustrat sunt si eu ca odata ce senzorul e down nu mai poti sa beneficiezi nici de CC clasic.

Pentru aventuri de genul ai facut alegerea cea mai buna in ceea ce priveste motorizarea. Cu 4 persoane in masina si bagajele despre care ai pomenit te "chinuiai" clar cu 1.4TSI sau cu dieselul de 150CP.

Modificat de a17
Link către comentariu

@a17 nu vorbesc despre Romania. L-am avut si pe Octavia, eu vorbesc clar de Austria/Germania/Elvetia, insa oricum am drum spre dealer si imi voi pierde timpul cu o banalitate de genul acesta....ma astept la "parametri in regula" :(

ACC-ul mie nu mi-a fost picat mai mult de 10 minute, enervant, dar nu sa moara asa ca la tine.

Ah....inca un feedback la o optiune: Lane Assist - te ajuta cu brio sa despachetezi un sandwich fara sa mananci si servetelul in care este invelit respectiv sa iti sufli nasul cu ambele maini la nevoie :))Insaa.....nu il recomand sa fie "incercat" la marcajele de pe unele din drumurile patriei, nici cu alte tari/carosabile nu mie jena, dar la noi e alt nivel :P

 

Link către comentariu
Laurentiu Risnetu

Salut Toni,

M-am delectat citindu-ti jurnalul - maxim. Eu m-am lecuit de concedii in "tandem" de prin 2008, iar anul acesta cand am incercat-o in 3, am renuntat la una dintre masini dupa primii 200 km.

Destul de frustranta problema ACC-ului, as zice. Asta in conditiile in care la Ateca, senzorul e mult mai sus decat la Octavia 3 NonFL. 

Poate mai studiati la dealer problema CC in varinta clasica, in cazul inc are cade senzorul.

Fumoase poze, frumos concediu (incearca sa vezi doar partea plina a paharului). 

Succes

Link către comentariu

Ideea e ca nu au unde sa reproduca problema. Fara repro cu loguri eventual nu stiu daca se poate face ceva. Nu cred ca se "prind" probleme de genul cu diagnoza pe CAN.

 

Link către comentariu

O intrebare nu strica deloc....

Si mi-am mai amintit ceva: un deliciu cum bat farurile, am fost foarte sceptic, mi se pareau mult mai ok pe Octavia cu Xenon-ul adaptiv, observasem de la prima seara cu Ateca in TD parca nu "erau acolo".....insa....dupa drumurile bifate in ultimul concediu....pot spune ca lateral bat mult mai ok, mult mai odihnitoare faza scurta, ori faza lunga deja bate "in copaci".... aici si senzorul de lumina ii mai orbeste pe colegii din trafic, comutand cateodata prea tarziu pentru gusturile mele, si am observat clar, ca la tiruri, trebuie sa trec eu pe faza scurta, cea lunga cred ca ii orbeste destul de bine la cele 2-3 flashuri luate instant pana sa imi dau seama de "problematica"

Om trai si om vedea :P

@Laurentiu Risnetu mersi mersi, si eu cu rabdarea de "ardelean" am rezistat ceva....insa sefa din dreapta....cu sange de oltean....era mai aprinsa pe subiect :P

 

Link către comentariu

Ciudata problema cu ACC - la Leon e jos in bara si cu toate astea nu am avut niciodata probleme cu el, inclusiv pe ninsoare. In rest, masina imi place mult, as face o colectie acasa, cu a ta, a lui @75NOR si inca vreo citeva. Pacat ca nu le pot urca la etajul 7 :))

Modificat de vdragos
Link către comentariu

Tirurile am remarcat si eu ca le mai orbeste, pe autostrada am vazut ca nu pot sa tin faza lunga pe auto pentru ca nu se vad farurile camioanelor ca sa dea faza scurta dar soferii sunt in cabina sus si sunt orbiti de faza lunga. In rest nu am primit niciodata nici un flash desi si mie mi se pare ca schimba mai tarziu decat as schimba eu. 

Modificat de cartman11
Link către comentariu

Azi plimbandu-ma spre casa am dat de fosta mea masina, am tras pe dreapta si am tras rapid 2 cadre :D

u47lFRA.jpg

oOVDmM3.jpg

Link către comentariu

Și ai scăpat fără sentimentele de vinovăție, nostalgie...

Link către comentariu

Sa stii ca in momentul in care am achizitionat Octavia si am "predat" Polo-ul a fost greu, acuma nu a fost chiar asa de "negru dracu", probabil ar fi fost altceva daca o vedeam pe "Huanita" :))

Si un rahatel de pe aliexpress, insa de o calitate neasteptata de buna - livrat cu laveta, 2 surubele de schimb si o surubelnita :P

J9x7gH6.jpg

spvX1Kt.jpg

nSBb0yr.jpg

8TA1WWs.jpg

hbcxoUt.jpg

G3FOalU.jpg

WU6HHqD.jpg

LRaSAGh.jpg

Link către comentariu

Ti-a dat ceva batai de cap de a trebuit sa apelezi la parasinus :P (evident o gluma sa destindem atmosfera).

Apreciez efortul de relatare in asa detaliu a experientelor avute cu masina in concediu. La cat de incarcat ai fost mai ales pe intoarcere cu 5 adulti in masina si bagaje full, cred ca 2.0TDI 190CP si-a spus cuvantul si a fost alegerea cea mai potrivita. Posibil ca spatiu sa fi fost ceva mai lejer cu un Kodiaq, dar a fost ceva neprevazut 5 la intoarcere. Asa cum ai planificat la dus, nici eu nu ma incumet 5 adulti la concedii de mii de km (maxim 4 pentru confortul fiecaruia).  Pe de alta parte pentru rarele ocazii cand ai nevoie de asa mult spatiu de bagaje ai jetbag, in rest spatiul din Ateca pare suficient in 90% din cazuri si nu-ti trebuie 33 cm in plus.

Am vazut ca te gandesti la roti pe 19" si inteleg ca Ateca are suspensie ceva mai tare. Cum ti s-a parut confortul cu rotile de iarna pe 18" si masina incarcata?

Link către comentariu

Masina o simt stabila unde este necesar, iar confortul este clar superior fata de Octavia 3 pe 17 (punte spate rigida, nu independenta).

Cand am efectuat TD in toamna 2016 cu Ateca, venea cu jantele de 19 si pneuri vara, si tot mi sa parut net superior fata de Octavia de atunci.

Subiectiv vorbind, mie mi se par "baloane" acestea pe 18, insa fiecare avem gusturile si parerile noastre, iar acestea difera :)

Din motive financiare este insa posibil sa urc gumele de la livrarea masinii pe inca un set de 18, si sa merg asa acest sezon, si sa fac trecerea doar la anul, insa "time will tell" ^^

Tot subiectiv, am prezentat in topicul de versus diferentele care le-am observat legat de confort etc. si setarea suspensiilor in aceasta "clasa" de masini care le-am avut eu la TD (modelele aferente din topic, nu toate modelele desigur), la urma urmei, exista masini si alegeri pentru oricine, decis sa fie...si desigur...sa existe si buget :D

Da, Ateca este mult mai mica decat Kodiaq la volum, este mai mica si decat Tiguan, insa a fost alegerea care ne-a suras si miei si sefei.

Concediul in 4 adulti a fost o exceptie as spune, in principiu doar in 2 persoane ne aventuram "in afara granitelor" :P

Si avand Skoda inainte, Kodiaq ar fi fost in calcul doar daca se marea familia considerent peste noapte, ori pana una alta, pe moment ne descurcam cu brio cu Ateca si Ibiza

PS: sa nu mai vorbim de lungimea masinilor, care Octavia ma scotea din cand in cand din sarite pentru gasirea unui loc sa ma "strecor", ori cu Ateca si area view, parcam ca la GTA 2 :))

 

Link către comentariu

Pana la urma pe Ateca nu s-au pus telescoape active? Intreb ca nu mai stiu. Insa subscriu ca si la leonul meu cu tren de rulare identica ca si la O3 cu punte spate rigida, masina este rigida in ultimul hal, cred cu orice marime ii pui pe ea...eu la iarna am 205/55 R16 si tot simti ca se rupe in spate daca dai peste denivelari, cu 225/45 R17 nici nu mai comentez... Iar cand am facut Test Drive cu Ateca care era cam ca si a ta, si da avea roti de 19( cred ca si tu tot pe masina respectiva ai facut TD) absorbea mai bine denivelarile. Eu consider ca pentru Ateca cu DSG si 4X4 este un must have aceasta motorizare,mai ales daca mai ai si drumuri din astea (de fapt nu mi s-a parut mai fasneata ca leonul meu cu motorul de 150CP dar cu un minus de circa 250 kg) . Arata superb masina ta, sa sti ca la reprezentanta este una aproape identica cu a ta( cu numere rosii inca si lovita deja :( ) 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu

Aoleu, a reusit deja performanta? :))

Din cate stiu, este a sotiei de la unul din directori, ea are pachet glossy black, jantele pe 19 si interiorul de piele

Daca a fost cel argintiu, inseamna ca aceasi masina am avuto la TD :)

Link către comentariu

Dap, sters bine de tot pe bara fata din partea soferului, destul de urat :))) . Exact este ala cu glossy black :)

Da, a fost argintiu :) . 

Link către comentariu

Oricum am fost cu masina mea pana acolo cand i-a ajuns a eie, sa vada interiorul, ca aparent nu ii place cel de piele si va intra la vanzare :))

Am si eu miercuri o programare la service, is curios daca o prind si eu live, sunt curios la detaliile la acel glossy grill sa il vad si eu live :P

As afirma ca lipsa senzorilor fata si-au spus cuvantul ^^

Link către comentariu

:mop:

68xy km...

Completat AD Blue la Dealer - ~35 ron 5 L, cam tot acolo si manopera ~77,77 ron parca total :))

Senzor ACC - se vede in logurile masinii erorile aparute, insa tinand cont ca au fost sporadice si doar pe ploaie, s-au sters cu mesajul: folositi cat mai des, sa vedem daca mai apare

Cauciuc consola central incarcare inductie dezlipit - constatat, s-a comandat ceva, aparent nu se lipeste, voi fi anuntat cand ajunge piesa, nici ei nu stiau ce este in spatele comenzii fiind prima data cand comanda piesa

Lipsa semnal TMC .... aici "probabil nu au fost mesaje" ..... raspund "intra tp peste media/radio si ma anunta ca este pe tronson, stateam in trafic fara sa fiu rerutat dinamic" .... mda.....radio silence....nu imi ramane nimica de facut decat sa vad la urmatorul drum prin Europa cum se va comporta....

Si in rest.....e greu tare cu finantele....cine m-a pus sa zic da la 2 nasii in aceasi vara, cred ca imi daduse mult ...da muuuuult alcool inainte....incercam sa strecuram totusi inca un set de 18 in buget sa nu am macar un singur set pentru ambele pneuri.... e trist :(

In alta ordine de idei.....weekendul acesta facem un city break in 4 pana la Timisoara, next week Bucuresti la un bachelor party, drum de Cluj-Buc-Cluj in sofer + 2 dudes....sunt ca un copil mic care se poate juca cu jucaria fara supravegherea parintilor, astept acel drum cu drag...sa vedem totusi cum se misca accesoriu asta de fashion :P

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!