Jump to content

Seat Ateca 2.0TDI DSG 190PS


ToniM

Postare recomandată

True story, garda la sol este de vis :D

Link către comentariu
12 minutes ago, ToniM said:

Nu am zis dramatic, doar ca nu era de Octavia :)

Am lasat sunetul original, cu "live" impresions din masina, ce lipseste a fost scos de youtube pt copyrights

Bai nene, unde te-ai bagat... :na: 

Sleaurile alea de la min 29 au fost ceva de vis... :) 

La ora aia nu v-a oprit niciun "organ" de control ca sa va intrebe daca umblati dupa "qui*da" ? :) Ori asta ori contrabandisti :) 

Imi retrag misto-ul, chiar a fost off road dramatic pentru masinuta ta :) 

Link către comentariu

Deci sa inteleg ca Navi-ul din bord avea respectivele drumuri? Vai viata mea...

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Exact.

Aveam waze-ul care avea in chache drumul si nu ma ducea pe deal- dupa granita cu MD fara date, si navi...care ma....purtat sa zic asa...la cutreierat campii...am batut coasa in miezu noptii

Acuma nu a fost chiar dramatic, insa nici placut....nu se prea vede din filmare insa a fost placute anumite unghiuri...neplacute anumite santuri...si ma zgaria sufletul cand auzeam crengile pe masina...insa a doua zi, la inspectie, am scapat cu bine :)

Modificat de ToniM
le
Link către comentariu

Ce ai facut cu ea e un offroad destul de serios pentru nivelul de offroad care poate fi facut cu o masina ca a ta. Cel mai teama pe acolo mi-ar fi fost de înțepat vreo anvelopă. Am pățit o data ceva de genul si in mijlocul coclaurilor a trebuit să schimb o roata, iar cricul nu prea voia sa stea drept, fiind numai șanțuri :))

Oricum, merita experienta,  dar era de preferat sa fie facuta ziua, si nu cu masina plină :D

Link către comentariu

Da, era de preferat ziua, insa masina nu o consider plina la 2 persoane si bagajele de 1 weekend, a fost spre finalul drumului de tur, mai aveam ~8km pana la destinatie :))

Asa e daca nu mai tinem harti in masini si ne luam doar dupa navi, importat e sa iesim cu basmaua curata, restul sunt povesti bune la un pahar cu prietenii ;)

Link către comentariu

Chiar daca masina a trecut cu bine pe "drumul" respectiv, eu nu m'as fi incumetat, cu siguranta intorceam, mai ales ca era noapte bine, iar o eventuala pana era fix ce lipsea :D

Link către comentariu

Ii de vis traseul ala: noapte + Rep. Moldova! :D

Link către comentariu

Pana la pana, era mai simplu si mai plauzibil sa o suspende pe brate prin sleaurile alea...si era rezolvata treaba. Posetele in cap de la pasagere ar fi fost "priceless" :na:la faza aia.

@ToniM: pentru ca esti aventurier, iti voi "tine teoria" pe care "o meriti:  :) 

1. prima regula a offroad-ului: nu pleci 1 singura masina pe coclauri. Daca situatia se nasoleste brusc si esti cu doar 1 masina, te intorci, nu te aventurezi. 

2. nu faci off road "cu mana in buzunar": o lopata metalica din aceea pliabila, un topor si o franghie/coarda de remorcare musai la tine. Zi-le "kit de supravietuire" 

3. daca esti "pasare de noapte" arunca in portbagaj o lanterna mai solida. Iti vei multumi mai apoi :) 

Mai sunt si altele, dar ma rezum doar la astea, pentru ca ai Ateca, nu Patrol :na: 

4 minutes ago, sebip said:

Ii de vis traseul ala: noapte + Rep. Moldova! :D

Ca in comediile alea tampite, cu aia de umbla dupa off-road prin Mexic, ii vedeai dimineata la sosea si fara masina si in "fundu' gol" :biggrin:

Link către comentariu

Din papucii mei ca si pagubit @75NOR #dreptul_la_replica:

1. Daca stiam ce ma asteapta, era clar ca continuam dupa waze si nu dupa cum ma dus navi-ul din bord

2. Daca se inrautatea, sunam la cine trebuia sa ajung, fiind distanta de sub 10km, daca era mai departe era clar ca faceam stanga imprejur

3. Cu lanterna este my bad, aveam in portbagaj insa lenea e coana mare :P

Am vrut sa dovedesc ca is sofer? - NU

Am vrut sa dovesdesc ce poate Ateca? - NU

M-am bazat pe navigatia din bord? - DA

Restul e istorie :Driver:

Am invatat una si buna: cand drumul da tarcoale si e necunoscut, facem stanga imprejur.

Daca e de plecat, sau este drum mai nasol, stiu ca am garda si in modul off-road ea urca frumos si trece peste santuri "low-spre-mid-range".

In rest masina oricum este mainly driven oras / drum lung, nu este destinata si nici nu am dorinte de Patrol :)

 

Ah...si ce am imvatat: cand fac cate o boacana postez filmul din dashcam care aparent atrage multe reply-uri :))

Link către comentariu

Bune sfaturile lui @75NOR, se vede ca a facut offroad cu Land Cruiser cândva :))

Gata, să nu mai poluam topicul omului, zic :D  Sunt sigur că nu a avut niciun gand când a plecat de acasa sa faca offroad.

Apropo de video cu camera din masina, mai devreme am surprins pe camera din masina pe la Victoriei (Bucuresti) o domnisoara intr-o rochiță lejeră, care si-o ridicase din greseala cred cu geanta si mergea cu fundul gol pe strada, toti se uitau după ea, până când a realizat după vreun minut de ce baleau toti si si-a lasat rochița in jos. Cred ca asta ar atrage toti comentatorii la mine si rămâi fără:))

Modificat de RzzV
Link către comentariu

Dar te-ai bagat la off-road binisor, nu gluma ! 

Link către comentariu

Bibelourile se tin pe rafturi in biblioteca iar masina asta nu e un bibelou. :)

Foarte bine ai facut ca ai mers pe acolo ca doar nu ti-au cazut prezoanele de la noile si foarte diferitele roti de vara :P .

 

Link către comentariu

Totul e bine cand se termina cu bine, o experienta de povestit si in definitiv fiind totusi aproape de destinatie nu era o tragedie daca era sa fie (doamne fereste) vreun ghinion.

Noaptea a adaugat la dramatismul..voiam sa zic drumului, dar ce e acolo numai drum nu e. Hartile navigatiei sunt la zi? :))
Mai bine cu 18" vs 19" daca te mai scoate navigatia la putin offroad.
 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Ieri am trecut de 10k...

nmosno6.jpg

si un mic preview, încă e in garaj la uscat, ma încânta ca nu limitează deloc vizibilitatea si continua linia laterala ;) 

pBtvhaa.jpg

YrkIJxG.jpg

WADVIGq.jpg

Link către comentariu

Și eleronul rămâne în culoarea originala?

Link către comentariu

Da, nu vreau sa ii schimb culoarea pe moment, am ales negru lucios pentru aripioare, time will tell daca se mai modifica sau raman asa :)

Link către comentariu

@ToniM: Buna alegere pentru culoarea aripioarelor, chiar cred ca o sa adauge o tusa foarte ok pe design...

O poza cu spatele complet ar fi binevenita :) 

Link către comentariu

Hai scoate masina din garaj si fa-i o poza la partea dorsala! :)

Link către comentariu

Masina e parcata, eu sunt in birou...ies pe la pranz pana acolo...hoooo ^^

Link către comentariu

Hai hai, fa poza aia si nu mai comenta, nu vezi ca cere lumea ?! :)) 

 

Link către comentariu

O varianta ar fi de colantat partea inferioara a spoilerului/eleron glossy black ca sa arat unitar cu aripioarele.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@The_Ego idei sunt multe, timp, bani si imaginatie sa avem doar :) Pe moment insa va ramane asa spatele, din ce am observat eu la CX-3 / GTD / A Class toate sunt cu eleronul in culoarea caroseriei, inclusiv partea inferioara, time will tell ;)

@CristiALF@sebip@75NOR si @cristi511 am pus inainte ta :)), deci ciuda, sau din alea....

IpEgw1W.jpg

fn9X8CH.jpg

sFB6U1a.jpg

MswdoKU.jpg

j9oYQtF.jpg

 

Nimica special de altfel, mie imi place, pe moment ramane pe masina lipit si asa "colorat". Luni voi mai trece pana la vopsitor pentru "mici ajustari" aka sa curatam frumos marginea lor cat si luneta, acolo unde a iesit din "adeziv" pe langa sau se vede "urat", nu am vrut sa o bifez inainte sa fiu sigur ca "sta bine" :P

Hai weekend fain, cu putin noroc poate trag si o fuga pe autostrada sambata/duminica, singur in masina, pneuri vara....pt ceva "reprize" cu troaca

Link către comentariu

@ToniM: arata bine, like ! +1 la pastrat eleronul asa cum e.

Apropos: scapa de suportul de numar spate, va fi mai clean spatele masinii :) 

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!