Jump to content

kilometraj


cipos
 Share

Postare recomandată

in urma unei scanari la masina lui clasicul am intalnit o problema, adica in bord avea vreo 80 000 parca si in measuring bloks in grupul 2 la instrumente avea vreo 600 000

de ce apare aceasta diferenta, care kilometraj trebuie crezut?

Modificat de cipos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios si interesant

Cauta-ma sa vad si eu minunea

Se rezolva diferenta fara probleme

in urma unei scanari la masina lui clasicul am intalnit o problema, adica in bord avea vreo 80 000 parca si in measuring bloks in grupul 2 la instrumente avea vreo 600 000

de ce apare aceasta diferenta, care kilometraj trebuie crezut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce rezolvati, o sa va rog sa postati si pe forum cauza si, mai ales rezolvarea.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curios si interesant

Cauta-ma sa vad si eu minunea

Se rezolva diferenta fara probleme

in ce sens se rezolva? se face vreo adaptare cu vagul?

dar curios e de ce a dat o diferenta asa mare de km, acuma care e cel bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil e o alta unitate de masura a valorii afisate de vag-com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in afara de asta am mai sesizat o problema inca de la inceput: nu pot da la zero kilometrajul partial. butonul pare sa mearga bine numai ca o fi intrerupt sau scos (intentionat) vreun fir. masina e sh.

e oare vreo lagatura cu diferenta aia curioasa. o fi schimbat proprietarul ceva la ea? are lucruri ascunse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Dar si 600.000 de km chiar nu putea avea, ce naiba a mers cu ea in jurul lumii? :) I-o fi schimbat proprietarul instrumentarul de bord? Mie mi-a zis omul meu cu VAGCOM (nu dau nume, e membru pe forum) ca a gasit un Audi la care fusesera sterse ultimele patru carctere din VIN cu VAGCOM. Deci e Zona Crepusuclara rau :) :D

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VA ROG sa imi raspundeti si la intrebarea cu contorul partial care nu merge, de mai sus. merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu stiu daca iti poate rasopunde cineva la aceasta intrebare.Eu daca as fi in locul tau as da bordul/ceasurile jos si m-as uita acolo cum stau lucrurile.Repet:asta as face eu,altcineva poate ar zice ca-s nebun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

in seara asta am avut parte de aceeasi citire, pe bord are ~71000 iar in grupul 002 din 17 - Instruments are ceva in jur de 655000. Ati gasit careva vreo explicatie? E un polo 6N din 2000. S-a facut amicu verde la fatza cind a citit pe monitor :P

Modificat de Gabriel DIACONU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linisiti ca nu e problema, de vina e bordul , care 100% ii trw. E o eroare in el sau nu stie vag-com sa interpreteze ce ii spune bordul. Parerea mea sa nu ii dai importanta, pana merge da-i pace cand incep figurile atunci da. Am reparat o data unu(exact ca si asta al tau) la care reveneau km dupa ce era luata borna jos(oricat facea daca lua borna jos sareau ianpoi la 93460 :lol: ). L-am pus la 0 si l-am adaptat cu vag-com, si dupa adaptare tot asa aparea 655350km.

:P Asa le trebuie , daca cumpara piese facute de englezi, italieni si mai rau frantuji... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu afisatul km in vag-com 17-002 ultima cifra difera fata de bord,e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da .. mai exista decalaje .. e normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu corespund chiar la cifre exacte cele 2 kilometraje pot exista diferente si de zeci de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine difera kilometrajul cam cu 2-3 km fata de ce arata in bord !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu stiu daca ati vazut in vag com in sectiunea aplicatii, scrie acolo ca exista un decalaj de 5% in citirea de km, deci nu va afiseaza exact, eu de cate ori am scanat (skoda,vw-uri) imi afisa de obicei mai multi km pe bord decat in vag com :)

Modificat de Kicker
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O veste proasta,daca km din bord nu corespunde cu cel din vag-com,inseamna ca s-a umblat la km reali si cel mai sigur s-au dat inapoi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robb, cred ca nu ne-ai dat o veste asa proasta, si nici noua. Variantele mai noi de VagCom citesc kilometri stocati in ECU la unele motoare EDC 15. Producatorul softului spune de la inceput ca nu inseamna ca daca VagCom nu poate citi kilometri s-a umblat la kilometraj.

vagcomgd2.th.jpgthpix.gif

Aici insa era vorba de neconcordanta la ultima cifra de pe kilometraj. La diagnoze programul afisaza si numarul de kilometri (cel de pe kilometraj). Asa este, VagCom-ul rotunjeste in jos, si nu e o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut si eu o problema similara. Un tip mi-a scanat cb si mi-a zis ca masina are 189000 km.In bord masina avea 116000. Stand de vorba cu el am realizat ca omul nu stia ca motorul meu e diesel si nu benzinar si nu ma credea nici in ruptul capului ca are 3 pistoane. Dupa vreo 100 de km de la test s-a blocat cb si tot ce inseamna senzori si instrumente de bord. Am fost la buc mi s-a facut o resetare a cb si totul a fost ok. Din nou in tm merg la un service autorizat VW pt a face teste si surpriza km din bord erau si pe foaia de la tester.Asa ca stati linistiti ca mai pot aparea erori in soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine a aratat exact numarul de km de pe bord. Nu stiu ce versiune de VAG-COM avea baiatul care mi-a scanat si nu mai retin nici in ce panel al programului a intrat. Am retinut doar ca Vag-ul arata in zeci de km cat este pe bord (adica cat aveai pe bord/10). Asa scria in dreptul casutei unde arata km: ca e in zeci de km.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Buna..Ma ajuta cineva cu o problema in legatura cu ceasurile de bord.Problema a venit de la montarea folie plasma si tinind cont ca aceasta lucreaza la o tensiune mare(undeva la 100V)fara sa vad sa rupt 1 fir si a facut 1 scurt circuit pe placa de baza,,ceasurile erau VDO pe 1 Polo clasic din 96.Am cumparat altele dar astea sint Motometer si are ci 58000km in + fata de cei reali,,,ce fel de versiune de la vag Komander ar trebui sa folosesc sa comunice cu ceasurile sa pot pune km innapoi cum au fost pe vechiul ceas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!