Jump to content

Golf 6 - Dixie


Omegaa

Postare recomandată

Salutare, dupa cateva luni mi-am facut curaj si am decis sa fac si eu o prezentare a masinii. E in posesia mea de aproape 4 luni, luata cu 115.000, in prezent aproape 120.000, an de fabricatie aprilie 2012. Cateva detalii:

  • motor 1.6 tdi 90 cp
  • computer de bord maxi dot
  • dubluclimatronic
  • rcd 330 plus
  • oglinzi electrice si incalzite
  • jante aliaj 16
  • esp
  • geamuri electice fata si spate
  • interior textil crem

Planuri de viitor... sunt multe, dar cel mai mult as vrea sa iau niste boxe pe spate, faruri si stopuri cu led si un eleron. Momentan am schimbat rcd 300 cu care a venit cu 330 plus. Initial visam la kit rline, volan gti dar m-am gandit mai bine si nu cred ca merita o investitie asa mare -_-.

uPMIzfa.jpg

ZgUJwEq.jpg

1EAC5i4.jpg

uObagFy.jpg

orQLUUn.jpg

 

Modificat de Omegaa
Link către comentariu

Da, cam misto masina :) ce e acolo jos sub climatronic, un parrot? Frumos

Sa te plimbe sanatos!

Later edit: nu stiu cati ani ai dar imi pari tinar; asa ca sfatul meu e sa lasi volanul gti si sa te bucuri de libertate de banii aia

Modificat de laduncaag
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Arata foarte bine! E foarte interesant rcd-ul ala, daca se si comporta ca cele de pe golf 7 inseamna ca va fi foarte cautat. 

Eu as face o resoftare la motor, un stage 1 simplu, mai ales ca motorul tau e cel de 105 cai limitat doar din soft.

Link către comentariu

@_R_A_D_U, multumesc!

@laduncaag, da, e un parrot pe care nu-l mai folosesc pentru ca rcd-ul are bt integrat si imi e mai usor de folosit. Si da, am 20 de ani :).

@mihai.onu94, in 2018 am in plan o resoftare, nu ma grabesc pentru ca merg zi de zi doar in oras cu ea.

Link către comentariu

Frumoasa masina! S-o stapanesti sanatos! Totusi cum spunea cineva mai sus cred ca esti destul de tanar si am aceeasi parere.. mai bine iti tii banii, masina este buna din cate spui, nu necesita nici o investitie .. daca vrei sa agati gagicute, e buna si in starea asta :biggrin: !

Link către comentariu

Felicitari pentru masina !  Frumos interior ! 

Cum te intelegi cu RCD 330 Plus ?  Mirrorlink doar prin USB frontal este?   Si pe mine ma bate gandul sa schimb unitatea mea. 

Link către comentariu

Da, e doar prin usb. La mine pe un xperia z3+ merge cand vrea. Dupa mine singura utilitate la mirrorlink pe rcdul asta era sa pui hartile pe display, dar deocamdata in mers ecranul se opreste, sper sa se gaseasca o solutie de a scoate limitarea asta.

Link către comentariu

M-am exprimat eu gresit, el merge doar ca apare o avertizare cum ca trebuie sa fii atent la drum bla bla bla si nu te lasa sa mai folosesti ecranul.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Intre timp am mai adunat inca 6000km in bord, iar in 5 luni am ajuns la urmatoarele concluzii:

- consum octombrie-decembrie (in jur de 1000 km lunar): 7,8-7,9

- consum decembrie-februarie (in jur de 1000 km lunar): 8,1-8,2, zi de zi, 80-90% din timp bara la bara, in ambele situatii

- drum Bucuresti-Pitesti-Brasov: 6,1 dus, 4,8 intors, media 5,5, la dus mers 120km jumatate de autostrada, restul cu 100, la intoarcere 100 si cateva depasiri de coloane de tiruri mai in forta pe autostrada

- consum la 100km/h 4,8%, 120km/h 7%, 139km/h 7,5

 

 

 

Link către comentariu

Sa faci si un consum clasic, la pompa, la plin... sa vezi daca iti indica in mod corect consumul... Iti spun asta din proprie experienta ca nu era real consumul din BC si a trebui sa-l rectific la 110% din VCDS

Link către comentariu

La urmatoarea alimentare o sa-i fac. Cu toate astea e un consum bun zic eu si cu cei 10% adaugati. Ce mi-as fi dorit era un consum mai mic pe autostrada :(

Link către comentariu
  • 2 months later...

Dupa iarna trecuta se pare ca am indoit jantele, simteam si in volan si se pare ca au mai fost indreptate inainte. Dupa o saptamana dupa ce le-am indreptat a inceput sa traga dreapta si deja ma calca pe nervi, o sa ma duc sa le echilibrez si o sa ma duc si la geometrie, vreau doar sa scap de problema. Alte probleme n-am avut, poate doar km care se aduna, in jur de 8000 din noiembrie -_-

Link către comentariu
  • 2 months later...

Update: acum două săptămâni m-a lăsat bateria din fabrica (după 5 ani si 4 luni) și am luat o Varta silver dinamic 77 ah. Astăzi am activat doua funcții și anume staging și refuel in cb. Ne apropiem de 127 mii, urmează revizia intr-o luna și schimbarea ambreiajului cât de curând .

J0EcElw.jpg

 

Modificat de Omegaa
Link către comentariu
  • 2 months later...

128.924, ~13000 de acum un an. Am făcut revizia, 575 lei. Nicio problema pana acum, deși injectorul 3 e obosit.

Am activat tpms indirect și am dat comanda de o camera de marșarier am de la frații chinezi.

 

Modificat de Omegaa
Link către comentariu
  • 1 month later...

~130200. La primavara trebuie sa schimb bieletele antirului, au puțin joc și am montat camera de marsarier. Știe cineva unde găsesc Cleme de metal in forma de romb? Am pierdut una de la prag11mcd2g.jpg

Modificat de Omegaa
Link către comentariu
  • 3 months later...

~133000. Am montat footwell lights, am schimbat distribuția la 132000, iar în aprilie urmează ambreiajul. ERfBOjD_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fZqiBN2t_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fsLlBl6D_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&f

Link către comentariu
  • 1 month later...

~135100 - schimbat kit ambreiaj luk si volant oem, discuri si placute spate ate si bielete antiruliu lemforder. Am montat un senzor de lumina aftermarket cu coming si leaving home si am pus leduri la lampile de la nr de inmatriculare.

xXC2v3S6pva_UlKxoW7khfZt1tAMiTPa_fTmPAmj

bJZjtO9Xu4jtLT-gNKn86p2Hb1x6ZKQwDLvRh6ZM

Link către comentariu
  • 2 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!