Jump to content

Probleme electrice


gleonard
 Share

Postare recomandată

@spido butonul deschidere portbagaj functioneaza in momentul in care portbagajul este deschis pe modul "berlina". Nu stiu cum pot deschide portbagajul in situatia mai sus mentionata pe modul "hatchback", pentru ca , contactul de comutare  pe modul hatchback nu "radpunde". Te rog daca ai cunostinta despre acest lucru sa imi aduci la cunostinta aici. 

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai niste fire intrerupte in manunchiul de fire ce flexeaza la deschiderea in modul berlina, desfa acolo si verifica.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva cum as putea deschide portbagajul pe modul "hatchback" daca nu imi functuoneaza butoanele? 

Exista vreun artificiu care merge facut pentru a trece incuietoarea de pe modul "berlina" pe cel "hatchback"? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fery-nu stiu de ce tot insisti...ti-am zis si eu si Bundy-ai rezolvat cu firele? Ai verificat in manson? Altfel...tu tot intrebi,noi spunem ce sa faci...timp pierdut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai crezi ca as intreba daca as fi rezolvat? Am verificat ambele butoane cu aparatul de masura, broasca functioneaza normal, la mufele butoanelor am tensiune, de verificat cablajul am acces pana la bratul care ridica capota portbagajului, pentru ca mai departe, prin el intra intreg cablajul... pana acolo nimic anormal, nimic intrerupt, clar ca problema este mai departe... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic asa-cauta pe cineva in zona ta care se pricepe si stie ce face...nu te mai chinui..

Consulta te rog aria prestari servicii...vei gasi colegi priceputi in zona ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am o problema la portbagajul electric la o Skoda Superb Kombi. cand vreau sa-l deschid piue, se deschide 2 cm si se inchide la loc.

Am pus testerul si imi da eroare :

Address 6D: Trunk Elect. (----)       Labels: 7N0-959-107.clb
   Part No SW: 7N0 959 107 C    HW: 7N0 959 107 A
   Component: HDSG-Modul    H11 0804  
   Revision: 41011001    Serial number: 080200281
   Coding: 082301C003
   Shop #: WSC 33361 790 00999
   ASAM Dataset: EV_HDSGSk462 301133
   ROD: EV_HDSGSk462_SK46.rod
   VCID: 377C13408E4D85F918-8062

1 Fault Found:

0004 - No Basic Setting
          B2010 00 [137] -  -
          MIL ON - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 1
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 149
                    Mileage: 240417 km
                    Date: 2076.14.05
                    Time: 10:05:30

                    13.65 V

 

Mentionez ca nu am ramas fara baterie, nu am facut nimic deosebit cu portbagajul.

A mai intalnit cineva asa ceva si care e solutia?

Multumesc de raspunsuri!

Revin cu o precizare: portbagajul functioneaza dar eroarea a ramas...

Citarea inutila se sanctioneaza potrivit Regulamentului!

Modificat de vdragos
Citare inutila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i setarile de baza

A scan tool is not used for the following operations and fault codes are NOT generally stored when they are necessary.

    Hold the exterior hatch button in addition to the hatch closing button in the rear hatch trim for 5 seconds. The comfort system should confirm the learning completed by flashing the lights or beeping the siren.
    When adapting the opening height (top stop) of the hatch raise the lid to the desired height followed by holding hatch closing button in the rear hatch trim for 5 - 10 seconds. After doing so the Comfort system should confirm the learning completed by flashing the lights.
    If the power close function is not working when power opening works properly check the luggage compartment light (W3) functionality. If W3 is not operating properly check the powers and grounds to the light in addition to measuring block data for the F5/F256/V254 rear latch motor assembly. A failed W3 light assembly may be responsible for feedback however rear latch motor/micro-switch failure isn't unheard of.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spido poti sa- mi explici te rog prima parte din setari? In ce pozitie  a portbagajului trebuie apasate butoanele din exterior si interior?

Hold the exterior hatch button in addition to the hatch closing button in the rear hatch trim for 5 seconds.

Inaltimea de reglat a deschiderii e clar.

Am mai patit-o odata sa nu mearga portbagajul. Am incercat sa deschid de pe cheie, s-a deschis si acum iar functioneaza.

Multumesc de informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai cel de pe interior hayon.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am si eu o problema cu incalzirea in scaune la superb... Am verificat siguranta alocata incalzirii in scaune si este ok.

Stiti care ar putea fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scanati masina si reveniti cu eventuale erori stocate, ca sa nu facem concurs de ghicit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac setarile de baza la portbagajul electric din VCDS, dar cand il deschid dupa scanare iarasi apare eroarea. Mai apar 2 erori in plus referitoare la Hall senzor de pe motorul 1. Cateodata si in pozitia deschis ramane blocat si scoate un bip.Cand e frig nu merge deloc, cand se mai incalzeste putin merge dar greu. Ar putea sa-mi spuna cineva care e Motor 1 ( stanga sau dreapta) si daca se poate face ceva cu senzorul respectiv sau doar schimba telescopul cu totul?

Mai jos erorile:

 Address 6D: Trunk Elect.       Labels: 7N0-959-107.clb
Control Module Part Number: 7N0 959 107 C    HW: 7N0 959 107 A
  Component and/or Version: HDSG-Modul    H11 0804
           Software Coding: 082301C003
            Work Shop Code: WSC 33361 790 00999
              ASAM Dataset: EV_HDSGSk462 301133 (SK46)
                       ROD: EV_HDSGSk462_SK46.rod
                      VCID: 377C13408E4D85F918-8062
3 Faults Found:

0017 - Hall Sensors in Motor 1 for Rear Lid
          B1211 02 [008] - Signal Failure
          Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 10
                    Reset counter: 210
                    Mileage: 241844 km
                    Date: 2019.01.02
                    Time: 21:17:41

                    11.66 V

0004 - No Basic Setting
          B2010 00 [137] -  -
          MIL ON - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 1
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 169
                    Mileage: 241817 km
                    Date: 2018.12.31
                    Time: 17:38:42

                    14.00 V

0028 - Motor 1 for rear lid
          B11D9 13 [008] - Open Circuit
          Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 4
                    Reset counter: 210
                    Mileage: 0 km
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 00:00:00

                    11.95 V


Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modul, fire, perne incalzire defecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 12/12/2018 at 5:23 PM, FeryGL said:

Pai crezi ca as intreba daca as fi rezolvat? Am verificat ambele butoane cu aparatul de masura, broasca functioneaza normal, la mufele butoanelor am tensiune, de verificat cablajul am acces pana la bratul care ridica capota portbagajului, pentru ca mai departe, prin el intra intreg cablajul... pana acolo nimic anormal, nimic intrerupt, clar ca problema este mai departe... 

Cam așa au stat lucrurile la mine. Fire întinse și cu izolația compromisă. Am avut șansa să pot deschide protbagajul după multe încercări și să se poată efectua reparația.

WhatsApp Image 2019-01-16 at 21.42.17(2).jpeg

WhatsApp Image 2019-01-16 at 21.42.17.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata , 

 

De cand am cumparat masina , (  Skoda superb 2013  Outdoor 2.0 tdi 4X4  DSG )  cu scaune incalzite cu piele si alcantara   , incalzirea in scaunul soferului , nu functioneaza ... din pacate pentru mine .

L-am desfacut si verifcat rezistentele atat de la sezut cat si cel de la spatar si exista continuitate  si inlocuit termistorul care era defect .

Am atasat o lista cu masuratorile facute , in comparatie cu scaunul pasagerului  la care functioneaza incalzirea  .

 

Orice  sfat , este binevenit .

MASURATORI  SCAUNE FATA.JPG

Modificat de Minel82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum vezi, ambele rezistente de la sofer nu sunt ok, trebuie sa fie in jur de 3-5 ohmi. Si nici termistorul nu prea este ok, trebuie sa fie intre 10-15 Kohmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 12.04.2018 at 14:14, vex a scris:

Salut. Usa stanga spate nu o mai vede cand o deschid. Nu functioneaza nici deschiderea geamului, nici de la butonul de pe usa nici de la sofer.

Cum imi pot da seama daca defectul este de la switch, de la modulul din usa sau din firele din burduf? Burduful ala cum se scoate?

Am dat capitonajul usii jos....am dat si broasca....dar mai mult decat sa ma uit la ea nu am avut ce sa-i fac.

Am si eu exact aceeasi problema, am schimbat modulul, am verificat firele care vin din stalp pana in usa, am pus testerul si nu vede modulul de la usa.

Ce altceva ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca ai alimentare in conectorul modulului,masa,se verifica firele de can si se descopera care e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/12/2018 at 5:29 PM, spido said:

Eu zic asa-cauta pe cineva in zona ta care se pricepe si stie ce face...nu te mai chinui..

Consulta te rog aria prestari servicii...vei gasi colegi priceputi in zona ta.

Am rezolvat problema. Am reusit din tester sa deschid portbagajul pe modul hatchback si dupa am desfacut carenajele de pe partea stanga. Am descoperit firele ch izolatia deteriorata, le-am inlocuit si acum merge foarte bine! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna dimineata,

Intampin o problema careia nu ii dau de cap .Masina in cauza Skoda Superb 2 Outdoor 2.0 TDI ,cutie dsg 4x4. ,anul 2013 .Fiind  probleme electrice ,cred ca este ok locul unde postez .


Ieri , venind de la munca , ma opresc la vreo 13 km de casa la o vulcanizare.Toate bune si frumoase pana sa plec , martor baterie ramane aprins .Am verificat pe tester, nici o eroare pe engine stocata si voltajul undeva la 12,2V. Din pacate , a trebuit sa ma deplasez cu masina vreo 10 km pana intr-o parcare ,doar cu curentul din baterie.
Acum , nu se mai inchid usile spate, scaunele atat sofer cat si pasager, nu mai functioneaza deloc , fiind cu reglaj electric .Se incuie doar usile fata,portbagaj si usita rezervor.
Am postat si erorile pe care le-am gasit o o prima scanare .

Din pacate, nu am reusit sa dau jos alternatorul inca ,incat sa identific problema .Din ce am vazut, ii mult de demontat sa il dau jos .

Orice sfat, idee este de ajutor .

20200408_193958.jpg

20200408_204452.jpg

20200408_204548.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta varianta nu ai. Rezolva cu incarcarea duoa care e posibil ca toate modulele sa isi revina, sa functioneze normal. Numai daca nu se intampla asa, vedem ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut din nou,

Am reusit sa rezolv cu incarcarea , acum incarca f bine .

Problema majora sunt erorile stocate,pe care nu le pot sterge si nu functioneaza urmatoarele:

usa spate stanga /dreapta nimic ...la ele

Scaun sofer/pasager

Trapa panoramica ...etc

Orice sfat,parere ii de folos .

Va multumesc anticipat.

 

Log-TMBLE73T4D9015034-293090km-182117mi.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!