Jump to content

inchidere portiera sofer inghetata la temperaturi negative


emil.mct
 Share

Postare recomandată

Mergi la cineva sa o desfaca. Trebuie de vazut ce nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 1/26/2017 at 2:16 PM, emil.mct said:

la temperaturi negative,se descuie portiera soferului,dar nu se mai inchide nici din interior nici din exterior...si ramane intredeschisa.....

dupe ce se incalzeste putin in masina....isi revine inchiderea...si totul intra in normal..!!! pot inchide usa din interior....altfel o tin cu mana cat conduc....pana se incalzeste putin...

daca dimineata deschid portiera din interior :)(pe la portiera din dreapta !),atunci o si pot inchide din interior...

deci,numai daca trag de manerul de afara ..ramane blocata pe deschis...

daca a mai avut cineva neplacerea asta....il rog sa posteze solutia..

multumesc

buna ziua,

am acelasi model de passat si am o problema cu usile din fata.Se deschid si se inchid foarte, foarte greu si vara si iarna. mi s-a spus cand am cumparat-o ca are o optiune de deschidere in trepte, dar chiar si cu aceasta optiune, daca exista, mi se pare ca ma fortez foarte mult sa le deschid si apoi trag de ele sa le inchid.

a mai intalnit cineva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa le mai gresezi .... nu e de la inghet :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avut si eu. Asta pana am dat un tub de wd40 pe ele. Initial nu parea sa aiba nimic, dar am tot insistat. Cam dupa vreo 15 minute de dat si inchis - deschis la maxim, a inceput sa iasa un pic de rugina de la cheder. Am mai dat un pic si de atunci zici ca sunt noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 1/16/2018 at 1:17 PM, marius.turi said:

Salut baieti, ieri dimineata la -5 grade am intampinat si eu aceasi problema la ambele portiere din fata, azi noapte am lasat masina in garaj ( masina sotiei am  scos-o afara ;) ) si surpriza...problema a disparut.

Ceva noutati in rezolvarea problemei, definitiv? Montarea acelui cover negru pe latch rezolva problema?

Am demontat in week-end usa si acea protectie (5K0 837 349 B) nu se potriveste pentru B7/2012. Cred ca este vorba doar despre cele de pe piata SUA. Asadar, nu cumparati ce am recomandat mai sus pe baza acelui TSB. Oricum, la cum am vazut ca stau lucrurile acolo este foarte putin probabil ca problema sa fie cauzata de apa care ajunge in yala. Mai degraba problema este data de cablul ce face legatura intre manerul usii si yala care are pozitia de lucru in forma de U si foarte usor poate ajunge apa in camasa acestuia. L-am gresat si miscand cablul prin camasa se vedeau efectiv picaturi de apa pe acesta(ultima ploaie a fost acum mai bine de 2 saptamani in zona mea).

@cascadoru Tu ai montat pe B7 sau B8? Pozele de pe pagina precedenta sunt facute de tine? Ce cod ai folosit daca este vorba de B7 in postarea ta?

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era la B8 ... asa este ea din fabrica n am pus nimic suplimentar.

Incearca/ intreaba daca nu poti face retrofit la una de B8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

A gasit cineva vreo solutie la problema cu usile din fata inghetate? sunt posesorul unui b7 din 2013 si cum scade temperatura sub 0 intampin problema care se manifesta in 2 feluri. Daca usa se deschide din exterior nu o mai pot inchide ramanand blocata pe deschis, caz in care o pot inchide doar prin "workaround-ul" colegilor sau tinand-o inchisa cu genunchiul si inchisa din telecomanda. Daca nu se deschide din exterior trebuie sa o deschid din interior fie prin usa din dreapta( care ulterior a inceput sa aiba aceleasi simptome ) fie prin usa din spate, caz in care o pot inchide. Cum se incalzeste masina problema dispare. Am incercat cu WD40 aparent fara niciun rezultat.

Scuze de postul lung dar problema devine frustranta dimineata cand trebuie sa pleci la serviciu si usile tale se impotrivesc =))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce sa ii faci decat daca o desfaci si schimbi cablul care actioneaza broasca de la maner. Eu am desfacut in urma cu ceva timp si chiar daca nu mai spalasem masina de foarte mult timp acel cablu ieseau bule f mici de apa. Cel putin la mine asta cred ca era pb. dar o sa vad cand vine gerul.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu patesc ca la voi pe usile din fata, insa imi ingheata cele de spate, banuiesc ca 'periuta' de la streasina, deoarece acolo gasesc mereu picaturi dupa ce se incalzeste masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine cred ca ingheata chederele. Vezi ca se gaseste in comert tratament pt chedere sau mai simplu da-le cu glicerina :)) La noi problema e din broasca/yala, care azi dimineata la -5 s-a gandit sa imi faca iar o surpriza. Dupa 10 minute de mers totul a revenit la normal ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, vin cu feedback pozitiv pentru rezolvarea problemei de "a intra in masina" sau mai bine zis de a "si putea inchide portiera" la teperaturi negative

    Fenomenul la mine era astfel:

-incepand de pe la ~ -5 grade celsius, actionand manerul portierelor fata, se deschideau perfect dar nu le mai puteam inchide, la o trantire normala, nici puternica... Singurul remediu era incalzirea usoara a habitaclului, sau expunerea masinii la soare. 

Manerul nu era inert(fara pic de rezistenta) dar se simtea ca parca nu era complet "conectat" de intreg ansamblu. Daca intram prin portierele spate si deschideam pe interior spre exemplu  usa soferului, totul era ok, se deschidea si inchidea usor/normal. La actionarea manerului exterior, portiera parca ramenea blocata pe "deschis". 

Am schimbat cablul ambelor portiere sofer-pasager si de atunci am fost chiar Vinerea trecuta la Toplita, unde au fost -18 grade si totul este normal. 100% am scapat de acest mic viciu.

Sper ca v-a fost de folos, iar pentru mai multe detalii, va rog sa consultati atasamentele.

2018-12-20 13.18.28.jpg

2018-12-20 13.18.42.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Bună ziua, azi am pățit și eu aceeași problema cu portiera de la șofer. A găsit cineva rezolvarea la problema?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablul OE, in reprezentanta este 72 RON TVA inclus.

Eu in vara doar l-am gresat si nu am avut nicio problema in aceasta iarna. Cand se incalzeste o sa il inlocuiesc.

COD: 3C0 837 017 B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 4/5/2018 at 10:26 PM, Raulbogdan said:

Aceeasi problema am avut si eu. Asta pana am dat un tub de wd40 pe ele. Initial nu parea sa aiba nimic, dar am tot insistat. Cam dupa vreo 15 minute de dat si inchis - deschis la maxim, a inceput sa iasa un pic de rugina de la cheder. Am mai dat un pic si de atunci zici ca sunt noi.

salut, "pe ele" in acest context se refera la balamale oare? si la mine cand e frig tre sa imping puternic usa

Elsa vorbeste de 2 tipuri de produse care trebuie utilizate, un spray lubrifiant (G 000 115 A2) si o pasta (G 000 150).

Nu m-am apucat de lucru pt ca nu stiu cu ce sa inlocuiesc aceste produse de ungere originale, o fi vorba de vaselina siliconica, grafitata, litiu-nata etc

lubricateDoorArrester.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Am întrat și eu în hora aceasta cu ambele uși blocate pe fata, adică nu le pot deschide pe exterior din maner. Din ce am citit singura soluție este înlocuirea cablurilor. Nu am înțeles eu bine exista 2 cabluri unul de la yala la mânerul exterior și unul de la yala la mânerul interior. În cazul acesta care cablu trebuie schimbat? Și dacă ma poate ajuta cineva cu codurile lor. Mulțumesc și aștept nerebdator răspunsul vostru! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In teorie, daca este de la cablu, este cel de la manerul exterior la yala. Tot asa, poate sa fie yala defecta. Trebuie verificat inainte, o scanare cu vcds, odis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat nu am găsit nici o eroare

Ma poți ajuta cu niște coduri pt aceste cabluri? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ora acesta nu, maine da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru gresare broască exista o gaura de vizitare acoperita cu un dop de cauciuc. E pe cantul usii in drept cu incuietoarea. Exista la fiecare usă.  Asigurati-va ca aveti geamul ridicat inainte sa pulverizati cu vaselina. :) Am sters doua ore geamurile. Initial ar fi bine de dat cu wd40 din belsug si pe urmă cu spray de vaselina siliconică (e alba). Eu am dat si cu spray de curatat discurile de frână.

Am intampinat aceiasi problema cu incuietoarea. Solutia a fost inlocuirea acesteia. Nici un mecanic nu a vrut sa repare vechea incuietoare. Mi-au spus ca o pot face sa mearga o scurtă vreme dupa care tot la probleme se va ajunge. Am impresia ca nu e gheata de vina ci contractarea unor componente care se manifesta prin uzură excesiva si blocaj. 

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sautare,

 

Si eu am o problema asemanatoare, la temperaturi scazute de la -8,-9 grade in jos, dupa ce deschid usa de la sofer din telecomanda, nu o mai pot inchide, daca ma apas cu genunchiul pe ea, o pot inchide din telecomanda, dar apoi nu o mai pot deschide decat din interior, iar povestea se repeta.

Am fost la service, au zis ca sigur este din broasca, au schimbat broasca dar problema persista.

Masina este un passat b7 din 2011.

Ma puteti ajuta cu un sfat cei care ati reusit sa rezolvati problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este din yala, nu s-au priceput,  din pacate. Problema este la cablul mic, dintre maner si yala. Necesita inlocuire si se rezolva problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspuns, o sa merg maine la ei din nou, vedem ce zic, daca o sa zica ca nu e din ala si nu vor sa faca, o sa merg la alt service sau o sa incerc sa-l inlocuiesc singur.

Ca si pret ai idee cam este un astfel de cablu?

 

Modificat de Manuel N.
Atentie la quote! Se sanctioneaza - citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!