Jump to content

my black highline vw bora


nemtzalau

Postare recomandată

Sa mai stergem putin prafu...la sfarsitul lunii septembrie am avut o tentativa sa fac curatenie generala in masina...am scos scaunele de pe fata si am aspirat mocheta de sub ele...ce am gasit pe acolo jale... le-am curatat pe lateral cu o solutie pentru textile,au iesit cat de cat ok,(am reusit sa rup si capacul cotierei...urmeaza unul nou sper) ,am mai achizitionat un set de jante bbs montreal 2 pentru iarna (atentie sunt si replici pe care nu scrie bbs pe spatele spitelor cred) imi place maxim cum se vede kitul de 312mm acum,planul pe anul viitor ar fi sa renunt la jantele long beach si sa caut ceva pe 17 tot asa cu multe spite sa se vada discurile,asta daca nu ajunge masina pe mana sotiei :biggrin:

20170811_161757.jpg

20170811_161724.jpg

20170811_161656.jpg

20171001_115346.jpg

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

@Arl 150 as vrea sa le marit long beach

intre timp termostatul a inceput sa curga...asa ca am comandat unul nou si daca tot m-am apucat de surubarit la masina am zis sa schimb si ultimul tampon de la masina,cel de deaspura cutiei de viteze,am mai completat cu putin antigel...(nu stiu sigur daca este g12...urmeaza sa il schimb tot din nou pentru ca tot curge antigel si dupa ce am pus termostat nou si am gasit si niste mizerie in borcan),in schimb tamponul swag face treaba buna...multumit de el deocamdata,cel de la distributie tot swag am pus si se tine bine de 2 ani.

20171021_111108.jpg

20171021_122443.jpg

20171021_124428.jpg

20171022_101218.jpg

Link către comentariu

masina a primit ieri niste triple "noi" de pe o jetta de america,hella made in mehico ...nu sunt chiar noi dar sunt in stare aproape perfecta

23314168_1823892744305552_1279518850_o.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

sa mai sterg putin praful pe aici...nu am mai facut cine stie ce la masina :P

-am schimbat uleiu si filtru de ulei (urmeaza si cel de polen si de aer)

-motorasul de la spalatoarele farurilor cand mergea cand nu mergea asa ca l-am inlocuit

-am cumparat carcasa pentru termostat noua si garnitura elring in care am montat termostatul nou behr cu antigel hepu (momentan nu mai curge antigel pe langa suport...dar nici furtunul care iese din el nu se incalzeste...mai studiem problema)

-si am mai luat un set de stergatoare bosch...mai mult de curiozitate sa vad daca sunt bune de ceva dar lasa mult de dorit...nu recomand

-am reusit sa zgarii discurile pe fata cu placutele ate luate de pe autokarma...(mai gasisem un topic pe forum cu placute contrafacute dar nu credeam ca o sa fiu ghinionist chiar eu),nu mai pun poze si cu aceasta patanie ca ma doare sufletul.

-prin ianuarie as vrea sa schimb amortizoarele pe fata...ceva recomandari?

 

20171118_152006.jpg

20171118_144650.jpg

20171111_115807.jpg

20171118_145115.jpg

20171128_093526.jpg

Link către comentariu

Am avut si eu stergatoare Bosch si mi s au stricat dupa 2 luni de utilizare. Acum am altele la 5 lei bucata si merg ca n prima zi :)) 

Link către comentariu

Mosul a venit ceva mai devreme anu asta cu amortizoare noi pe fata :santa: sper sa fie bune,am mai cumparat si flanse cu rulmenti sachs si protectii discuri fata,poate le montez sapt viitoare sa vedem cum stau cu timpul...

25593261_1871839432844216_1294802975_o.jpg

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

am montat amortizoarele pe masina impreuna cu flanse noi si rulmenti,sunt putin tari...si masina mai inalta pe fata,sper sa se mai lase pana la vara...momentan e bine asa prin nametii de zapada...am pus inapoi si bara stabilizatoare ,si daca tot am umblat pe acolo am mai schimbat:

-bucse jug motor lemforder (am vrut sa schimb si suruburile cica ar fi de unica folosinta...insa nu am gasit in timp util,data viitoare deacuma)

-bielete antiruliu lemforder

-bucse bara stab lemforder

-capat de planetara skf spre cutie la planetara subtire (era dus doar burduful de protectie dar am zis sa schimb complet data tot umblu acolo)

masina a mai primit - un set de covorase de cauciuc petex (cel de la sofer am reusit sa il gauresc tot petex am avut inainte si a tinut 4ani ) ,ramasesem in urma cu filtru de aer si polen asa ca le-am luat si pe ele...si binenteles redresorul auto de la lidl :))

20180111_103924.jpg

Link către comentariu

La fel am patit si eu...desi am pus arcuri sport...nu a coborat mai deloc din cauza flanselor noi :)

Link către comentariu

Salut! Foarte faina masina, sa o stapanesti sanatos si sa te poarte mult timp. 

Vreau si eu sa iau Gas-a-just.

Spune-mi si mie, te rog, de unde ai luat amortizoarele? Atat cele pe fata, cat si spatele. Ai zis ca ai avut neplaceri cu autokarma si as vrea sa iau din alta parte daca e cazul. Am vazut ca la ei sunt 180 bucata pe spate si la celelalte magazine sunt si 260 (vag-s**p). Destul de maricica diferenta. 

Link către comentariu
  • 3 months later...

sa mai stegem putin praful...

-am montaj jantele de vara saptamana trecuta ...dupa ce am reusit sa fac pana pe o roata de iarna...semn ca le-am tinut prea mult pe masina :biggrin:

-am mai schimbat - oglinda la sofer care era putin crapata si nu mai mergea nici incalzirea in ea.

                                -amortizorul de la capota si-a dat duhul prin primavara asa ca am pus unu nou : ambalaj swag amortizor stabilus lol

                               -si un mic odorizant sa mai schimbam mirosul wunder-baum de prin masina care l-am montat in scrumiera.

20180421_174253.jpg

20180419_093308.jpg

20180419_093606.jpg

Link către comentariu

plasticul ala eu un soi de ebonita rezistenta la multe, de la flacara, la tot felul de prostii si adezivi, gen ala de la prizele schucko de pe vremuri (am constatat cand mi-am pus voltmetrul) deci nu are ce dauna un amarat de odorizant

in alta ordine de idei - vopseaua aia cauciucata cam strica imaginea :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

@Muale scrumiera se prezinta ca noua dupa 3 saptamani cu odorizantul in ea 

@mad_kat ce sa zic...ma batea un gand sa reconditionez plasticul ala ,dar mii sa nu il stric mai tare ?

-una peste alta masina a mai primit saptamana trecuta placute noi pe spate trw si un kit nou de ambreiaj valeo cu masa simpla (dupa ce initial pusesem pe masina ambreiaj original si placa de presiune noi nu prea se pupau cu volant mea care probabil era in cap si trebuia pusa noua 11mil nu dau pe o volant :D

-momentan sunt foarte incantat de noul ambreiaj nu este mare diferenta fata de cel cu masa dubla ,am cam 500km facuti cu el in afara orasului si treaba e buna...sa vedem cat tine :D

20180511_172351.jpg

20180512_193310.jpg

Link către comentariu
  • 1 year later...

sa mai stergem putin praful pe aici...

masina inca este la mine ? ,dar mare lucru nu am mai facut la ea :

-schimbat bateria prin ianuarie,am pus tot bosch silver.

-schimbat o bieleta de directie,bucsa de la caseta de directie si bucsele de la jugul motor poweflex.

-schimbat senzorul de temperatura g62...am pus hella.

- facut itp`u in februarie...deacuma trebuie facut anual...lucru putin enervant si care ma pune pe ganduri daca sa mai tin masina sau nu...

-placute fata trw.

-am mai cumparat 2 anvelope pirelli pe fata si solutie de sters praful plus laveta ptr exterior :Driver:

 

 

20190510_094738.jpg

20190510_150919.jpg

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu
11 minutes ago, nemtzalau said:

sa mai stergem putin praful pe aici...

-solutie de sters praful plus laveta ptr exterior :Driver:

pentru vopsea recomand sa iei o laveta din microfibre, nu aia din poze.

Link către comentariu
  • 3 years later...

rog un moderator sa stearga topicul,masina nu se mai afla in posesia mea,multumesc!

Link către comentariu

Pai de ce sa l stearga? Poate,  .... doar sa l inchida.

Modificat de skodamen
Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!