Jump to content

my black highline vw bora


nemtzalau

Postare recomandată

Salutare,

In cele din urma m-am decis sa imi prezint si eu masinuta,este vorba despre o bora care se afla in posesia mea din august 2012,inscrisa in ianuarie 2013,cu urmatoarele dotari:

-an model 2001
-culoare negru metalizat
-varianta dotari highline
-motor 1.9tdi asv 81kw (110cai)
-cutie viteze 5trepte
-xenon oem + spalatoare faruri + rezervor lichid parbriz 5litri
-4 airbaguri
-volan piele reglabil cu comenzi
-tempomat
-levier frana de mana cu piele si schimbator cu ornament crom
-ceasuri cromate+computer bord cu display maxi dot
-esp
-senzor ploaie
-oglinzi electrice incalzite
-incalzire scaune fata
-scaunele fata reglabile pe inaltime si lombar
-5tetiere
-clima
-cotiera fata
-geamuri electrice
-prezoane antifurt
-perdeluta spate oem
-jante 17 long beach 
-scaune sport
-carlig remorcare detasabil cu cheita
-alarma oem + senzori interior volumetrici
-2chei briceag
-suport ochelari sofer
-radio gamma
-4difuzoare audio
-trimuri mahon(cam uratele)
-suport pahare
-priza bricheta porbagaj
-roata rezerva otel cu anvelopa 205/55/16

am schimbat destul de multe chestii la masina de cand a ajuns pe drumurile romanesti :bucse bara stabilizatoare,pivoti,bucse brat(cea mare de audi tt),bielete de directie si capate de bara toate pe lemforder,flanse si protectii amortizoare noi fata spate lemforder,discuri fata brembo max cu placute ferodo, discuri spate ferodo cu placute ate,schimbat toate lichidele din masina(servo cutie motor frana),reconditionat pompa de injectie schimbat distributia si 2 tampoane la motor,baterie noua bosch,2 cauciucuri yokohama 2 cauciucuri riken 225 45 17,arcuri eibach pro kit (cea mai buna investie pana acum),reparat switchuri portiere(unu din ele face iar figuri),scos catalizatorul si inlocuit racordul flexibil,schimbat garnitura antena,presuri noi petex,arculete etrieri spate,folie autorizata pe toate geamurile,oglinda mare pe dreapta la pasager,distantiere spate h&r 1,5cm,rulmenti fatza,etc

Sper ca nu am scris prea mult...voi incerca sa pun si niste poze(cei drept de prin toamna).

 

20160425_121317.jpg

20160425_121344.jpg

20160425_121356.jpg

20160425_121408.jpg

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu

Ma bucur ca te-ai hotarat sa o prezinti...de mult ma intrebam cum arata masina ta :P

Felicitari ;)

Link către comentariu

A dat Domnu :))

Arata foarte bine si imi place ca o ingrijesti, iar jantele dau bine pe ea :icon_thumright:

Cat mai multi km fara probleme !

Link către comentariu

Frumoasa mașina, jantele sunt superbe; mai puțin îmi place capota însă. Așteptam cu interiorul, din descriere suna bine :)

Link către comentariu

Frumoasa si dotata masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

Frumoasa masina, am avut ocazia sa merg cu una cu aceasi motorizare acum cativa ani, foarte ok, iar a ta arata super! Sa mergi multi kilometri fara probleme si tine-ne la curent cu schimbarile pe care le mai faci!

Link către comentariu

Multumesc baieti de aprecieri,am uitat sa mentionez ca masina acuma ruleaza cu jante montreal 2 si anvelope pirelli snow control 3,si o poza de prin tel inainte sa vina zapada:frigbaitata:

 

20161202_084510.jpg

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu

Cand ai dat jos folia ai avut probleme cu vopseaua sau e alta capota?

PS: felicitari de masina si drumuri bune !

Link către comentariu

E folie pe capota si in ultima poza dar fiind uda se vede ca metalizata.folia are vreo 3 ani de cand e pusa pe masina nu am dat-o jos niciodata.nu cred ca sunt probleme la vopsea cand se da jos.

Link către comentariu

In ultima poza postata nici nu se observa ca ai folia,eram curios daca ai dat-o si daca ti-a fost afectat lacul.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

in urma cu 2 saptamani am facut itp-ul la masina...totul a iesit bine,iar in weekendul trecut am montat 2 amortizoare pe spate KYB "Gas a Just",ce sa zic...alta viata :Driver:

off-topic...vad ca discurile pe spate dau semne de moarte...desi nu au nici 20.000km, acele dungulite nu cred ca sunt normale....decat daca au fost facute pe vapor(discuri ferodo,iar placutele ate debea sunt trecute de jumate)

20170128_124006.jpg

20170128_131343.jpg

20170128_132358.jpg

20170128_135946.jpg

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu

Aoleu...arata rau discurile.

Exact amortizoarele astea le-am pus si eu pe spate, foarte ok sunt.

Link către comentariu

Nu au nimic discurile, alea sunt urme de placute. Cand o sa mergi mai mult se vor curati singure 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salut! masina arata foarte bine si farurile ii modifica putin "privirea" (Y) 

La cati mai multi km fara reparatii :)

Link către comentariu

@vali0615 amortizoarele sunt aproape 200ron bucata depinde de unde le cumperi,dar sunt mai bune ca cele normale eu sunt foarte multumit de ele mai ales cu arcurile eibach pro kit care le am pe masina,urmeaza sa vad pe fata spre ce amortizoare o sa ma orientez.

@Rth3MK4 multumesc

Link către comentariu

Cum ti se par fata de cele originale? am oscilat si eu intre astea si KYB Ultra SR si am ales varianta din urma chiar daca sunt mai scumpe ( 320 lei bucata spate si 290 fata) , sunt mai rigide aproape ca o suspensie sport , masina este mai stabila acum

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

intre timp am trecut si eu la jantele de vara...montreal 2 le-am vandut...nu au fost o alegere prea inspirata pentru iarna,mai tot timpu erau murdare si discurile parca prea expuse la apa,ploaie...in toamna probabil o sa trec la table pentru iarna,urmeaza o mica revizie ulei,filtre si un tratament la motor

si o poza de sezon 

20170305_132427.jpg

Modificat de nemtzalau
Link către comentariu

Jantele long beach pica ca o manusa pe bora/golf

Tablele pt iarna sunt tipla :))

Link către comentariu

Cele mai frumoase jante pentru mk4 :wub::wub::wub:

Link către comentariu

Mi-as pune si eu long beach-uri la AZD-ul meu daca n-ar fi asa grele. ^_^

* I-ar prinde bine niste US side markers :D

Modificat de mNTeanu
Link către comentariu

jantele intr-adevar sunt greute...insa si prin curbe altfel sta masina ,eu m-am obisnuit cu ele...desi ma batea un gand sa le vand la un moment dat,m-am linistit, cat despre lumini US nu imi prea plac plus ca sigur as strica bandourile de pe bara incearcat sa fac asa ceva :rolleyes:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

saptamana trecuta cum am prins cate o zi fara ploaie cum am facut cate una alta la masina...am schimbat toate filtrele...un mic aditiv in ulei inainte si dupa schimbul acestuia...am anulat egr`ul atat fizic cat si din soft,montat o galerie de arl...si tubulatura dintre turbo si filtru de aer tot de arl:wub:

20170315_172027.jpg

20170322_095100.jpg

Link către comentariu
Laurentiu_LWR

Tubulatura dintre filtru si turbo este cumva de plastic?asa pare...

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!