Jump to content

ridicare faruri xenon passat echipare originala


mihai23378
 Share

Postare recomandată

Va salut băieți,o întrebare am și eu Daytime running lights se pot dezactiva din meniul unui B7 ? Nu găsesc setarea aceea, am găsit tutorial pe YouTube dar nu știu cum apare ma lămurește și pe mine cineva ?

Multumesc 

36DCFF36-CF1A-4D51-8DC8-213566F07AEF.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine apare exact ca in poza ta ,  selectez sau deselectez functia si asta e. Parca in meniul de convenience  o gasesti, oricum nu sunt multe functii pe computer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,

Cand am schimbat arcurile spate mecanicul a rupt bratul de la senzorul de nivel faruri de pe puntea spate. l-a lipit atunci cu ceva dar am observat seara ca farurile bat prea jos. 

Oare se pot recalibra din vcds sau trebuie schimbat senzorul cu totul?zilele astea o sa ma duc iar la el si as vrea sa stiu dinainte ce variante ar fi.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa rupi bratul la schimbare arcuri ?

Normal ca nu tine lipit, trebuie schimbat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
15 hours ago, gicanu said:

salut,

Cand am schimbat arcurile spate mecanicul a rupt bratul de la senzorul de nivel faruri de pe puntea spate. l-a lipit atunci cu ceva dar am observat seara ca farurile bat prea jos. 

Oare se pot recalibra din vcds sau trebuie schimbat senzorul cu totul?zilele astea o sa ma duc iar la el si as vrea sa stiu dinainte ce variante ar fi.

Multumesc anticipat.

Nu, nu trebuie schimbat. Verifica valoare afișată de senzor și vedeți cum faceți sa citească valoarea corecta. Posibil ca, după lipire, tija nu sta în poziția corecta - lungimea acesteia sa difere..... Cine știe ce a făcut. Dar nu le poți urca/cobora, decat mecanic, poziția acestora se memorează cu testerul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am patit si eu ceva ciudat. Dupa ce am schimbat ambele becurile d3s cu unele originale si identice cu cele de pe masina am observat ca reglajele au ramas neschimbate, insa raza de lumina nu mai este concentrata ca inainte, ci in alte direcții. La farul stanga de exemplu lumina este concentra undeva in zona unde bate proiectorul stanga. 

Aveti idee de la ce ar putea fi? 

Mentionez ca nu am nici un cod de eroare si totul functioneaza la parametrii normali. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sigur ai poziționat corect becurile în soclu? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Le-am montat in aceeasi pozitie cum erau celelalte.

Voi mai verifica o data pozitia becurilor  diseara pentru a fi sigur. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

image.png.2acd0d573628a2e3795df0d35ef27ab9.png      s-a rupt nitul acela dintre brate si l-am prins cu un surub si picatura. e posibil sa se fi dat potentiometrul din senzor peste cap?

 

 

 

image.png.1636567c860040f3daccae43e1e56c40.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care nit ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

poate l-ai pus invers.... cu V-ul inversat. Poti verifica asta cu VCDS-ul, pe 55, in blocurile de masura, vezi ce valoare afiseaza senzorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 aici s-a rupt plasticul acela negru si am bagatun surub subtire si l-am infiletat in plasticul rupt si am pus si putina picatura...

senzor xenon.png

Modificat de gicanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

OK - dar singurul motiv sa lumineze in jos, in acest moment.... este sa fie pozitionat invers.... cu V ul aiurea. Ridica masina si inverseaza-i unghiul, in cealalta parte - vezi daca isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi! o sa verific diseara 55 si maine o sa ma duc la service sa o ridice. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

o poti rezolva tu, ridicand masina pe cric. Doar sa o asiguri bine inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact care e de a senzor spate

image.thumb.png.a534a55b4e0abc54814f055270060b14.pngimage.png.5dcd18d9b97868ab7e4a503d0782cd76.png

image.thumb.png.86c3b5023d7ae743f26166e16c8a7ffe.pngimage.png.8342113693c20cf86b9b1c40504eb90e.png

Modificat de gicanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ala cu 86.59%... e dat peste cap. Pune V ul invers... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea inteleg care e V-ul...Adica unghiul <180grade sa nu mai fie pe stanga sa fie pe dreapta?

Modificat de gicanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

adica parghiile lui fac un unghi acum, cum vine el pozitionat. Le muti invers.....in cealalalta parte....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! O sa incerc zilele urmatore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema. Se pare ca nu era becul montat corect in soclu. 

Ms Florin! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inversat V-ul dar inca mai am o mica abatere. Ce as mai putea face?

multumesc anticipat!

 

C1C751BD-D45D-44A4-A467-E4B234C54C84.jpeg

Modificat de gicanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care este abaterea ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Left rear level control... 28%

rear junce travel -25.4mm

 

pe fata am vazut ca toate sunt pe 0.

pe spate sunt diferite de zero(oricum sunt mai apropiate de 0 decst inainte sa schimb unghiul la tije.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pe fata sunt zero, deoarece la modelul tău are numai pe spate. Dacă totul merge ok acum, dă-i pace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!