Jump to content

Schimb distributie la Superb


iuliand
 Share

Postare recomandată

Cam cat costa revizia de 90000km la Superb?

Ma intereseaza in special pentru modelul 1.9TDI 96KW (130CP).

Exista diferente de pret intre revizia pentru Superb si O2 pentru acelasi motor?

Eu am pus o intrebare la un dealer skoda si mi s-a spus ca e "pana in" 40 mil! (include revizie standard + schimbare distributie) Nu e cam mult? :D

Exista mecanici demni de incredere care pot face astfel de servicii la un pret mai "uman"?

Kitul pentru schimbarea distributiei este identic intre Superb si O2 (de exemplu) pentru aceeasi motorizare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul pentru schimbarea distributiei este identic intre Superb si O2 (de exemplu) pentru aceeasi motorizare?

Cu asta m-am lamurit, am intrebat la un magazin de piese si mi-au spus ca este identic pentru motorizari identice. Asta si banuiam dealtfel dar am vrut sa intreb decat sa presupun si apoi sa am surprize...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am platit eu azi la Brady 27 de milioane cu tot cu manopera.

Am schimbat toate rolele, intinzatoarelea, rotitele, curelele, pompa de apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

am intrebat la un magazin de piese auto de import si distribuitie+pompa apa = 850 lei.Ei au si sevice unde pot sa fac si montajul.Am mai lucrat cu servicul asta asa ca .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite de aia, cand ies cu masina mea pe soesa, nu o menajez. Daca la 90mii km trebuie sa dau atatia bani sa inlocuiesc piesele alea, macar cele care le vor scoate sa nu fie aproape noi :lol:

Inca nu m-a dezamagit vreodata masina asta.

Ah, eu am acum abia vreo 41000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am schimbat acum 1 saptamana distributia la Superb 1.9 TDI 131 CP nu la reprezentanta, ci la un service in Constanta (toata stima si respectul) care sunt specializati in masini din gama VW. Masina are la momentul asta 124.500 km si cu ocazia asta s-au schimbat urmatoarele:

- curea distributie cu cele 2 role;

- pompa de apa care vine pe cureaua de distributie;

- inlocuirea lichidului de racire in masura in care a fost cazul;

- curelele de la accesorii: alternator, compresor aer conditionat si servodirectie;

- au schimbat si rola de la alternator sau ceva de genul asta; scuze daca nu am inteles eu bine;

- intinzatorul de la cureaua de accesorii (ala este scump);

Toata treaba a costat 1700 RON cu manopera cu tot. Toate piesele cumparate de la ei au costat 1400 RON. Manopera a costat 300 RON din astia 1700 RON, iar in manopera a intrat inlocuirea a ceea ce am scris mai sus, inlocuirea bateriei masinii (Bosch de 80 Ah pe care am cumparat-o din alta parte cu 450 RON si nu a intrat in calculul de la service) si resetarea intervalului service. Service-ul la care am facut distributia mi-a dat garantie la distributie 80.000 km pentru ca a fost facuta cu piesele lor. Daca veneam eu cu piesele, nu mai dadeau garantie si era si manopera mai scumpa.

Pe langa astia 1700 RON am mai cumparat urmatoarele:

- toate filtrele: aer, motorina, ulei si polen;

- ulei Castrol 5w40 pompe duze;

Astea au mai costat 300 RON iar manopera de schimbare a uleiului si filtrelor 40 RON.

Facand un total, la acesti km a costat cam asa:

- 1700 RON distributia la service;

- 450 RON bateria inlocuita;

- 350 RON inlocuire ulei cu toate filtrele la alt service;

Pret Total = 2500 RON.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Leo Munteanu
Am schimbat acum 1 saptamana distributia la Superb 1.9 TDI 131 CP nu la reprezentanta, ci la un service in Constanta (toata stima si respectul) care sunt specializati in masini din gama VW.

Cred ca nu ne amendeaza nimeni daca facem reclama directa unui service. ;)

Ar trebui sa schimb si eu cureaua de distributie si nu m-as supara deloc sa le fac o vizita oamenilor pe care-i lauzi. Asadar, un nume, o adresa, un telefon...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am facut revizia de 90 000 km. la reprezentanta in Galati pentru motorul de 131 cai.Pret pentru revizia completa + distributie 2780 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian,scuza-ma ca-ti spun,dar ti-au luat pielea de pe tine.Aceias treaba pe mine m-a costat cu 1000 lei mai putin.Service mai scump si mai de proasta calitate ca ivas nici in somalia nu cred ca exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu cred ca pe tine te-a costat o revizie completa + distributie (curea, role, pompa apa, intinzator, etc.) mai putin de 1000 lei. Asa ceva nu exista!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@claudiu gl-in primul rand e reprezentanta skoda si o reprezinta pe aceasta marca fie ca iti place sau nu si in al doilea rand eu sant foarte multumit de ceea ce au facut masinii mele si serviciile pe care mi le-a oferit ,iar in ceea ce priveste pretul credema ca am pus doar piese originale si nu facute in garaj la turci plus ca oamenii de acolo au o oarecare experienta fata de alte service-uri ce schimba distributii sau fac reparatii cu mecanici care au terminat scoala de morarit panificatie si se califica pe masina ta.

PS.-nu fac recama dar asta e drevarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!