Jump to content

Becuri H7 LED


djdolphins07
 Share

Postare recomandată

On 3/22/2017 at 0:42 AM, golf3ale said:

In stanga avem a4 cu xenon oem si in dreapta led cree 4300k si 20w/bec.

 

20170308_205250.jpg

Salut, ce lm? Mai mult de 2400?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, poti lasa aici un link sau pe privat unde se pot gasi? Caut de ceva vreme si nu gasesc mai nimic cu 4300k si max 2200-2400lm. Toate sunt exagerat de puternice la luminozitate gen 3600lm 4000 etc. Doar pe 5000k am gasit cu 2400lm insa as vrea sa raman la 4300k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Are cineva un test cu ele diferente intre ele si bec normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.03.2017 at 8:31 PM, golf3ale said:

De vreo 6 luni folosesc Led-uri cree si pot sa spun ca comparativ cu xenonul clasic,este o mare diferenta.

Tin sa mentionez ca nu am avut probleme cu Politia de nici un fel,iar la Itp nici atat.Led-urile care le am eu se aprind instant si au 4300k.Lumina oferita este una placuta si bat exact cum bat becurile clasice.Le-am verificat pe 5 aparate si nimeni nu mi-a spus din prima ca eu am led-uri in faruri.

Masina este un Renault,are far cu oglinda si kit-ul folosit de mine are 40w,adica 20w/bec si anume vreo 2400 lm/bec.

In cazul in care este cineva care doreste sa le vada in actiune live si are drum pe la Brasov,sa ma sune sau sa imi scrie si cu drag ne putem vedea.

 

De unde le-ai cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 06.04.2017 at 11:36 PM, Nautilus said:

Ciprian Petrescu: nu neapărat. Are rezistoare, dar ele nu disipă la fel de multă putere precum un filament de bec.

Exemplu: cele mai folosite rezistoare la ledurile mici, soclu W5W şi "torpilă", sunt cod 201, montate pe placă, 1, 2, sau 4 odată. Oficial, rezistorul cod 201 disipă 1:20 dintr-un watt. Chiar şi la un bec cu led care ar avea 4 din ele montate, abia se ajunge la 1:5 dintr-un watt. O diferenţă uriaşă faţă de cei 5 W ai becului cu filament. Dacă ar disipa tot 5 W, s-ar încălzi la fel ca becul cu filament, şi asta nu se întâmplă.

Lucrurile se schimbă când e vorba de un led echivalent becului H7, care oficial trebuie să dea 1550 lm cu un consum de 55 W. E nevoie de nişte rezistoare mai serioase, plus ledurile în sine. Şi astfel avantajele consumului mic de curent nu prea mai sunt atât de vizibile. Dar ele există - spre exemplu, dacă un bec cu led ar putea da 1400-1500 lm, dar cu un consum de 20-30 W în loc de 55 W.

201, ultima cifra e multiplicatorul, 20x10(puterea1)=20x10=200 valoare fiind de 200 Ohmi. in fct de capsula si de specificatii poate disipa mai multa caldura

Modificat de rares v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ştiți dacă sunt legale pe o maşina fără lupe de ex sharan 2003 faruri normale adică zice poliția ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti zice acelasi lucru ca si daca ai avea xenoane pe faruri fara lupa. Adica pa talon + amenda + remedierea deficientelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adică mai bine pa leduri am unii in comuna Stefanesti jud Arges eu stau in Pitesti si mai trec pe acolo. Abia asteapta sa te vada cu xenoane folii si au boala pe masini vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva care sunt printre cele mai puternice leduri H7 ? Nu prea inteleg, unele au 16000lumeni (8000 unul) si 160w (80w unul), altele mai putin, altele led Cree, altele philips, sunt foarte multe variante. Vreau sa le pun pe faza lunga.

Buget: maxim 50euro (poate cu mici exceptii mai mult).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea se poate disipa prea multa putere si o eficienta mare ar fi 130lm/w adica la 20W ar insemna 2600 lm, dar greu de crezut ca se va reusi sa se tina temperatura pe jonctiune sub pragul critic de 85C caz in care durata de viata se reduce brusc. Restul sunt gogosi! Ar fi de preferat kit-urile cu mai multe led-uri mici unele langa altele decat cob-uri dubioase. Iar ventilatie fortata intr-o incinta inchisa e si mai tragic, pt ca durata de viata a acelor ventilatoare e mica si nu cred ca exista ceva de reducerea puterii in caz de supra temperatura.

Daca cineva doreste si pofteste sa vada cati lumeni da un astfel de bec il astept, testul nu este distructiv si dureaza putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca cele mai puternice au ventilatoare.

Am vazut ca cipurile led sunt destul de diferite. De exemplu 10 leduri 5730 nu vad cat 3 CREE, cel putin din ce zic aia. Ieri am pus un h7 (normal, fara ventilator) cu 66SMD-uri de tip 2835 (care sunt destul de puternice pe hartie) insa in realitate, sunt mai slabe ca halogenele de 55w. Daca te uiti la ele dau lumina frumoasa, insa nimic spectaculos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2835 ca si capsula mai mult de 150mA cam greu de pompat in ele si asta cu un sistem termic desoebit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, rares v said:

Nu prea se poate disipa prea multa putere si o eficienta mare ar fi 130lm/w adica la 20W ar insemna 2600 lm, dar greu de crezut ca se va reusi sa se tina temperatura pe jonctiune sub pragul critic de 85C caz in care durata de viata se reduce brusc. Restul sunt gogosi! Ar fi de preferat kit-urile cu mai multe led-uri mici unele langa altele decat cob-uri dubioase. Iar ventilatie fortata intr-o incinta inchisa e si mai tragic, pt ca durata de viata a acelor ventilatoare e mica si nu cred ca exista ceva de reducerea puterii in caz de supra temperatura.

Daca cineva doreste si pofteste sa vada cati lumeni da un astfel de bec il astept, testul nu este distructiv si dureaza putin

Există o metodă ”țigănească” de a răci forțat becurile cu LED montate în far. Mai puternică decât oricare ventilator chinezesc. Dar are același dezavantaj ca și ventilatorul: pierzi etanșeitatea farului, și tot praful din aer se va depune încet-încet înăuntru. De unde nu mai poate fi eliminat și oglinda farului își pierde luciul.

Un furtunel de silicon (neapărat de silicon, pentru vacuum sau turbo, nu tub de perfuzie, nu furtun de cauciuc) conectat cu un capăt la carcasa farului și cu celălalt capăt la cutia filtrului de aer.

E metoda folosită în vremurile carburatoarelor la mașinile de teren și la vehiculele militare: toate componentele sensibile erau legate cu câte un furtunel (cu inserție metalică) la filtrul de aer, pentru ca motorul să aspire prin filtru vaporii de apă, praful sau alți contaminanți care ar fi afectat piesele electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

E prea de tot.

Daca masina nu are led-uri din fabrica nu prea recomand. Adica nu as pune cu ventilator deoarece trebuie curatat, se poate arde, farul ramane deschis, etc. Cred ca cele mai puternice care nu au ventilator ar fi CREE-urile de "80w" , insa nu va asteptati la minuni. As zice ca vad cat proiectoarele, nici vorba de becuri pt faza lunga.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

salut colegi , am si eu o problema: am cumparat becuri led de 200 ron 3800 lumeni 6000k 35 w , le-am montat pe masina ( passat b6 , 2006 , tdi, 2.0 , far cu lupa) , dar imi bruiaza radioul , cand le sting merge radioul , plus ca nu au asa luminozitate mare precum le lauda lumea . Ce imi recomandati sa pun in loc de led : 1. OSRAM  Night Breaker Laser, H7, 12V, 55W ....2. PHILIPS D1S X-TREMEVISION GEN2  3. led pret mai mare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 sau 2, dar 2 cu H7, nu D1s ca doar nu ai xenon, si, nicidecum 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand osram. Am pe un polo osram nbl iar pe celalalt polo philips dar nu stiu exact ce model. Sunt tot asa cu nu stiu cata lumina in plus. Ce pot sa spun e ca sunt pistol cu apa pe langa osram. Pretul la acele philips-uri au fost aproximativ aceleasi cu osram.

Pe langa un bec normal pot spune ca si philips sunt mai bune (dar nu mai stiu modelul cumparat de mine).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Motivul ? Deranjeaza pe cei din sens opus fiindca nu am lupe ? Cu ce sunt mai bune cele de care se discută pe topic ? Nu ma pricep, le am vazut din intamplare pe aliexp.

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bune doar pentru flashuri, ca lumini de drum inca nu sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!