Jump to content

Becuri H7 LED


djdolphins07
 Share

Postare recomandată

Dacă montez în far becuri LED de 55 W (fiecare) nu ar trebui să apară eroare de bec ars. Am dreptate? 

Aș vrea să-mi comand becurile de aici

Ce părere aveți?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au nici pe departe consum de 55w becurile postate de tine, au undeva la 30-35 maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! M-am hotarat sa pun LED pe faza scurta, dar am o dilema. Ce fel de adaptoare imi trebuie daca am prinderile diferite in faruri? Am schimat un far acum aproape 3 ani (Depo) si nu stiu daca sa imi comand sau nu LED-urile. Inca nu am priceput rolul si functionarea adaptoarelor.

Stie cineva precis cate tipuri de prindere exista pe B6?

Cat despre lungimea totala pe care o permite farul, nu stiu ce sa zic. Un bec halogen standard are 57mm versus 85mm LED.

Modelele de leduri variaza intre ce vedeti mai jos, daca vreti sa dati o parere va rog. Am zis sa fie puternice, fara ventilator si corpul cat mai mic, nu COB:

https://www.amazon.co.uk/LED-Car-Headlight-Bulbs-Kit/dp/B01HXEYCP4/ref=sr_1_45?ie=UTF8&qid=1513263366&sr=8-45&keywords=h7+led

sau

https://www.amazon.co.uk/FMS-LED-Headlight-Motorcycle-Conversion/dp/B06XDZ75H1/ref=sr_1_2_sspa?ie=UTF8&qid=1513262348&sr=8-2-spons&keywords=h7+led&psc=1

sau

https://www.amazon.co.uk/Greenclick-Headlight-Lights-Conversion-Headlamps/dp/B01N47B6EO/ref=sr_1_13?ie=UTF8&qid=1513262348&sr=8-13&keywords=h7+led

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Și eu m-am gandit la leduri... Am comandat 

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.6.2.dcZWoE&orderId=88602622637777&productId=32832166163

Le-am luat pentru proiectoare în special să le folosesc ca DRL ... Dacă merită o să iau și pentru fază scurtă...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sunt de curand proprietarul unui b7 din 2012 cu becuri halogen

nu sunt deloc multumit de calitatea luminilor pe timp de noapte

ce solutie de compromis sa gasesc pentru remedierea situatiei?

din ce inteleg cele led nu sunt tocmai legale iar cele de tip xtreme vision/night breaker se ard dupa circa 6 luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fii 100% legal ramai cu halogen... led-urile nu sunt nici legale nici ilegale, legislatia inca nu specifica nimic despre ele, oricum masina fiind mai noua nu atrage atentia atat de mult daca are led-uri albe/alb cald

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legislatia nu interzice xenon-ul, led-urile sau alte tipuri de becuri, interzice modificarile la sistemul de iluminare al masinii. Daca credeti ca puneti led-uri in loc de xenon si nu veti avea probleme cu politia, va inselati. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Led ar merge pentru faza lunga. Au cam multi lumeni si ai ramane repede fara talon daca le pui pe scurta ( si nu ai lupa bineinteles ).

As incerca asa ceva: https://www.autolux.ro/set-bec-led-5s-h7-canbus-6000k-12v-24v/

Modificat de AlexxxR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit leduri sub 6000k ca sa semene cu halogenele

o sa imi incerc momentan norocul cu ceva halogen +130%

poate afecta faptul ca am pleoape pe far ? ( asa am luat masina )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ti pierde timpul cu osram nighbreaker sau philips. Lumineaza bine dar crapa in 6-8 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine ar fi sa se elimine cauza 

-reglaj faruri 

-becuri de calitate 

-oglinda reflectorizanta far in stare buna 

-lentila farului sa nu fie matuita 

majoritate mașinilor de la vw au lumini bune cu becuri normale  cu înaintare în vârstă este normal sa apara uzura' farului care trebuie compensată cu +30 .....+100% 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact un an au tinut la mine osramul. Cam asta e media de viata al lor. Deja de pe la 8 luni poti cumpara altele de rezerva si cum se arde primul sa le schimbi pe ambele. Eu doar night breacker folosesc si am invatat lectia. As vrea sa pun leduri dar din pacate farurile mele nu sunt facute pentru asa ceva, asa ca ma multumesc cu halogenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat comanda de osram night breaker unlimited pentru ca sunt la promotie la emag - 70 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 1/15/2018 at 9:04 AM, AlexxxR said:

Led ar merge pentru faza lunga. Au cam multi lumeni si ai ramane repede fara talon daca le pui pe scurta ( si nu ai lupa bineinteles ).

As incerca asa ceva: https://www.autolux.ro/set-bec-led-5s-h7-canbus-6000k-12v-24v/

Nope. Din pricina faptului că, pe aceeași oglindă, lumina LEDului e mai difuză, mai împrăștiată față de a halogenului, e o idee deosebit de proastă să le pui pe faza lungă. Vor proiecta lumina prin copaci, indiferent cât de bine ar fi reglate farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!  Ma interesează si pe mn niste leduri pt faza scurta pt un leon 2013, menționez cu am lupă si daca există ceva cu o culoare sub 6000 k. Aștept păreri! Mulțumesc 

Mus

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit tot topicul, as vrea sa impartasesc un pic si din experienta mea:

- e un film postat pe prima pagina cu o firma care testeaza nu mai putin de 35 de modele de becuri LED, cu concluzii triste la majoritatea din ele, e f usor de luat ceva prost si f greu de luat ceva bun. Daca la kiturile cu xenon in timp se mai cernusera cele proaste, la LED inca circula f multe cu probleme. 

- multa lume compara lumina uitandu-se in faruri, vede ca LEDurile il orbesc mai tare si au lumina mai alba si considera automat ca "sint mai bune". Ceea ce conteaza este calitatea fasciculului luminos pe sosea, nu culoarea perceputa si cum esti orbit dintr-un anume unghi din care se intampla sa le privesti. Lumina trebuie sa poata fi directionata corect, nu imprastiata, iar temperatura de culoare mai inalta asa cum stim de la Xenon, nu inseamna nimic (eventual chiar incurca). 

- consumul (pt ca s-a mentionat si un consum mai redus de combustibil): chiar nu ar trebui mentionat acest lucru. Nu poate fi un avantaj masurabil macar. In plus, daca asta ar fi argumentul atunci oricum Xenonul cu cei 35 de W ar fi suficient.

- pe siteul oficial Philips sint prezentate si becuri LED, insa se mentioneaza:

" Important: Această lumină cu LED cu montare ulterioară este special proiectată şi destinată exclusiv utilizării off-road, de exemplu, pentru raliuri şi „racetrack”, aşadar trebuie efectuată o verificare tehnică înainte de instalare.
Utilizarea luminii cu LED cu montare ulterioară pe vehiculele care circulă pe carosabil nu este permisă de lege. Lumileds nu îşi asumă responsabilitatea şi/sau răspunderea.
Este responsabilitatea ta să te asiguri că utilizarea luminilor cu LED cu montare ulterioară respectă cerinţele legale aplicabile. Concepute pentru piste de raliu și pentru curse. Nu este destinată utilizării pe drumurile publice.
Farurile cu LED cu montare ulterioară şi luminile de semnalizare exterioară nu pot fi comercializate în Germania, Spania, Slovacia, Cipru, Marea Britanie,Ţările de Jos, Republica Cehă, Grecia, Ungaria, Letonia, Luxemburg, Malta şi Slovenia."

Dupa cum se vede, aproape toata UE a interzis aceste becuri, au mai ramas doar Ro, Bg si alte cateva tari un pic mai codase in general.

https://www.philips.ro/c-m-au/automotive-led/plug-and-play-installation#instalarea_plug_and_play

Becuri Philips pe Amazon, pret 140 lire insa: https://www.amazon.co.uk/Philips-12985BWX2-H7-2-Light-Bulbs/dp/B0759M2X37

Acelea au 4 leduri pe fiecare parte, si cica sint cu "pana la 200% mai puternice in comparaţie cu standardul minim legal pentru becurile cu halogen", 25W, 6500K, 1760 lumeni: https://www.philips.ro/c-p/12985BWX2/x-tremeultinon-led/specifications

Mai au o varianta cu 3 LEDuri pe parte, 1100 lumeni, 6200K, 18W, cu doar "Lumină cu peste +160 % mai puternică" https://www.philips.ro/c-p/11972ULWX2/ultinon-led-bec-pentru-faruri-auto

Sau pe Amazon £122: https://www.amazon.co.uk/Philips-Ultinon-Headlight-Bulbs-11342ULWX2/dp/B07C5RMKFW

Interesant ca si durata de viata e mai mica la acestea... 8 ani fata de 12. Si la acestea se mentioneaza f clar ca sint doar pt offroad fiind ilegale pe drum.

- temperatura de culoare: becurile xenon de fabrica erau in general 4300K. Aceste Philipsuri sint acum de 6500K, mult mai alb spre albastrui. Mi se pare o incercare de a pacali consumatorul cu aceeasi metoda ieftina, lumina mai rece e condundata de unii cu o lumina mai "puternica". Citat de la philips: "Faruri cu LED mai albe: până la 6500 K"

- tipurile de faruri pe care se monteaza: tot de pe siteul Philips: "Luminile Philips Ultinon LED-HL [~H7] sunt proiectate pentru farurile cu reflector. Acestea nu sunt recomandate pentru sistemele de faruri cu proiector." https://www.philips.ro/c-p/11972ULWX2/ultinon-led-bec-pentru-faruri-auto 

Totusi, la celalalt model se mentioneaza ca ar fi ok in ambele tipuri de faruri: "Luminile Philips X-tremeUltinon LED sunt concepute special pentru farurile complexe cu proiector. În acelaşi timp, oferă o lumină mai puternică când sunt utilizate în blocurile optice cu reflector, putând fi astfel instalate pe o varietate mare de modele de autoturisme, indiferent de blocul optic." https://www.philips.ro/c-p/12985BWX2/x-tremeultinon-led

- chinezariile sint toate marketate ca avand 4000lumeni pe bec, 8000 lumeni pe set adica, in timp ce Philips abia reuseste saracul 1000lumeni: https://www.philips.ro/c-p/11972ULWX2/ultinon-led-bec-pentru-faruri-auto/specifications si https://www.philips.ro/c-p/12985BWX2/x-tremeultinon-led/specifications

- si ultima fraza tot de pe site=ul philips: Ce risc daca imi montez becuri LED?

"Riscurile variază de la o ţară la alta, dar în general rişti să-ţi pierzi permisul de conducere şi asigurarea maşinii şi să fii amendat."

https://www.philips.ro/c-m-au/automotive-led/faq

Aici un video interesant comparatie halogen/xenon/LED, xenon castiga (spoiler alert):

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citat (tradus cu GT) din concluziile testului comparativ realizat de AMS Germania in Tunelul pentru testarea farurilor DEKRA:

"Philips LED Retrofit

The Philips LED Retrofit is the absolute high flyer in the test. But: LED lamps with H4 or H7 socket are not allowed in the EU. Too bad, because the performance of the high-quality Philips lamp is simply outstanding. Loose twice as bright in the distance range, with 115 meters by far the largest range and with 6,550 K almost unreal white, you can not reach a real halogen lamp even close to the water.

The price of the lamp is with 180 euros per pair as exceptionally high as their performance - and the installation does not succeed in every car: control unit, heatsink and additional cables should be mounted by a professional. Since the LED lamp with H4 socket also has the longest life, it would be desirable for the EU to reconsider its legislation regarding the approval of such lamps."

Pentru cine știe germana:

https://www.auto-motor-und-sport.de/test/h4-gluehlampen/

Refuzul UE de a omologa becurile LED de calitate trebuie analizat și prin prisma protejării intereselor producătorilor auto. Dau aici de exemplu farurile LED basic de pe Passat. Multi ar renunța la ceasta opțiune, dacă ar putea sa monteze (cu bani mai putini) LED-uri pe farurile cu becuri cu halogen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, ar renunta lumea sa cumpere si optiunea Xenon de fabrica, e oricum mai scumpa ca 180 euro... totusi, nu poti omologa niste becuri care in 99% din cazuri distrug fasciculul luminos, orbesc participantii la trafic, si asa cum se vede in testele de mai sus, sint si mai chioare decat cele cu halogen!

Intamplator, poate (desi tot nu sint convins), Philips a reusit sa pozitioneze LEDurile cumva fix unde se gaseste filamentul la becurile cu halogen si astfel a reusit sa respecte ansamblu, tandemul dintre bec + ansamblu far necesar pt a crea fascilul luminos controlabil si reglabil pe prisma optica.

Dar asta nu e valabil DECAT la Philips pana acum (si cu semnul intrebarii si la ei) si asa cum se spune in articol nici la ei nu merge pe orice far.

Becurile Philips au pe ele si niste gradatii pe soclu cu unghiul, ca sa stii cand il rotesti cam pe unde batea ok probabil in cazul in care ai nevoie sa il schimbi, sau nu stiu la ce ar putea ajuta. Se vede in linkurile postate de mine mai sus de pe philips.ro. Clar nu am vazut asa ceva la chinezarii.

Ori nu stiu daca poti da acceptul doar pe o marca... Farurile cu LED de fabrica sint cu totul altceva... nu sint niste becuri acolo, fie ele si philips, e un ansamblu gandit sa functioneze in anumit fel, cu multe LEDuri, tendinta fiind sa creasca numarul lor si sa fie tot mai bine controlate pt a scoate cat de cat un fascicul de lumina controlabil. Lucrurile nu sint asa de simple.

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Scuze daca nu am pus topicul unde trebuie dar nu am gasit ceva pentru stopuri cu leduri.

A incercat cineva sa monteze asaceva pe un golf 6 sau masini VW dupa 2009. Ce trebuie modificat in setari cu VCDS pentru a prevenii eroarile in bord, daca se poate face?

https://www.osram.com/am/ecat/LEDriving PREMIUM-LED signal lamps-Cars-Automotive Lighting/com/en/GPS01_2636492/PP_EUROPE_Europe_eCat/ZMP_4053420/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator Eu am făcut o comparație cu farurile LED Basic de Passat. Acestea sunt pe baza de reflector, la fel ca cele cu halogen. Ceea ce descrii tu suna a faruri LED Matrix ceea ce e cu totul altceva. Despre xenon nici nu cred ca mai are sens sa vorbim, tehnologia fiind aproape complet înlocuita de LED. 

Vad ca ești foarte sceptic, dar dacă o concluzie a unei instituții precum DEKRA nu te convinge, atunci nu vad ce ar putea.

Omologarea nu se face in funcție de marca, ci in funcție de produs. Nu este ABSOLUT NIMIC discriminatoriu in acest sens. Oricine poate omologa un produs dacă respecta cerințele impuse de legislație. Nu e nimic surprinzător in faptul ca un producător de talia lui Philips a reușit sa facă asta.  Exista și un precedent in acest sens: Farurile Xenarc de la Osram sunt singurele faruri AM cu Xenon omologate in UE.

Faptul ca legislația UE are foarte multe neajunsuri este problema. Multe dintre problemele care vin împreuna cu LED-urile chinezești (fascicul luminos necorespunzător, orbirea participanților la trafic, etc.) sunt 100% valabile și pentru becurile cu halogen no name/făcute pe vapor, cu toate ca legislația nu spune nimic despre asta.

@M@rcel Se pot face adaptările necesare pt LED dar nu cu VCDS. Pe mine m-a ajurat @Al Bundy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

sa readucem la viata acest topic cu o mica intrebare sau o parere.

ce va spune nenea militianu  daca ma opreste in trafic cu un golf  8 care vine din fabrica cu faruri cu led sau aia de la itp ?

intreb ca si eu am aceeasi dilema sa pun sau nu bec led h7 ?

Screenshot_20200412_200956.jpg

Puteti observa si in acest videoclip ca masina are faruri normale ... dar cu led

 

Modificat de clau_j17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@clau_j17 La itp tinand cont ca il faci la 2 ani pui becuri normale si aia e. In trafic cu politia depinde de noroc, te ajuta ca ai becuri separate pentru drl si vei folosi led-urile doar noaptea. Poti sa te orientezi spre modele cu temperatura 4000k, acel warm white de la becurile led din casa, care nu prea atrag atentia fiind mai galbui (becurile cu halogen mai scumpe de la philips, osram gen night breaker, white vision au 3500-3700k).

Eu sper totusi ca producatorii mari precum philips, osram sa inceapa sa faca presiuni la nivelul autoritatilor sa accepte aceste becuri led, sunt un mare plus pt siguranta in trafic. Modelele noi de masini lansate in ultimele luni vin cu faruri led standart, oricat de ieftine ar fi, deci nu mai exista problema cu omul nu va alege farurile scumpe pt ca va pune el becuri led si producatorii pierd bani. Iar la cat costa un kit led de la philips, osram si la cate masini cu faruri halogen sunt, posibilitatile de castig sunt imense. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na bun, hai sa va explic cum sta treaba cu legea, cel putin in tarile cu apa calda si in mod normal la RAR in Romania. Se cheama omologare, omologarea se face de catre OEM si e valabila in toata lumea. Asa ca RAR-ul ia tot ce e omologat pe masina de buna si prin lege se spune ca daca se defecteaza ceva se inlocuieste doar cu piesa omologata.
Asta este in special la lumini, la piese este la fel insa daca este piesa contrafacuta nu se observa decat cand este prea tarziu de catre proprietar sau de catre politie sau alte organe abilitate in caz de accident.
Legea mai spune ca daca cauza unui accident este o piesa contrafacuta, de vina este cel care detine masina cu piesa contrafacuta indiferent daca e sau nu vinovat de accident. E putin mai complicat insa daca cel vatamat sau asigurarea cere expertiza si se gaseste ca e o piesa contrafacuta, cel putin in tarile cu apa calda, se iau masuri serioase, se poate ajunge si la parnaie (sa folosesc un jargon mai piperat). La fel este si la becuri. Un exemplu stupid, intra unu pe contrasens si esti lovit, daca ala se plange ca a fost orbit de catre tine si se face expertiza si se gaseste ca ai bec cu LED, tu esti vinovat chiar daca ala a intrat pe contrasens sau poate chiar a depasit pe linie continua.
Acum ca am descris cum e legea in mod normal trebuie sa presupunem ca acelasi lucru e si in Romania pentru ca Romania este o tara din EU care se orienteaza legilor din EU.

Deci @clau_j17 intrebarea ta este cel putin curioasa avand in vedere ca pe G8 nu vezi leduri la faza de drum sau lunga fara alte sisteme gen lupa, uite aici o poza facuta de mine a sistemului de lumina cu LED (faza lunga scurta si pozitie) la Golf 8. Si ca sa risipim mitul cu lumina LED pe faruri normale: Nu exista la nici un OEM far cu oglinda pe led, pentru ca lumina LED este disipata si fara o lupa nu o poti concentra. Credeti-ma ca nu va mint.
image.thumb.png.eeb7042849505074cadf8f19ef46a755.png
Ce vezi tu LED este ca si la un Golf 7 de exemplu sau un Golf 6 care sunt luminile de pozitie si care la fel sunt omologate si sunt cu LED.
Ca sa intelegi, politia nu va zice nimic la un Golf 8 cu LED, dar la un Golf 7 cu faruri normale ca astea,
image.png.3ffad8436b3bc14eba9d7532a228440b.png

daca ii pui lumina LED sigur se va lega de tine. Si daca reusesti cumva sa scapi in Romania fi sigur cand vei iesi din tara politia sigur te va opri si pe langa ca nu pleci pana nu schimbi becul, care bec va trebui sa fie verificat la un sediu TUV (RAR) vei primi si o amenda frumoasa.
Sfatul meu este, daca aveti bec H7 ramaneti cu H7, daca vreti lumina buna va trebui sa faceti retrofit OEM la Xenon si daca vreti lumina si mai buna cu LED, atunci retrofit la lumina cu LED pentru ca un H7 LED este pericol si nu ajuta la nimic pe masina decat sa vedeti ca e lumina mai alba. Si eu aveam idei din astea dar dupa ce m-am documentat mi-am dat seama ca pe far cu oglinda e ca o frectie la picior de lemn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aerofan cu tot respectul, dar poza atasata de tine se refera strict la IQ LIGHT care sunt pe o echipare mai de top.

In echipare LIFE, vine cu far normal fara lupa dar cu bec led.

2120837014__3(1).JPG.c1d11ddaf4d9f93ca1ff318ad3da2c14.JPG

Legislatia o stiu si eu, dar nu cred ca nenea politistu stie ca golful 8 vine cu far normal si bec led.

Modificat de clau_j17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!