Jump to content

Service-uri in Cluj-Napoca


flo
 Share

Postare recomandată

Peste 3000 lei.

tapatalk on s advance

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, new VW member.

 

Am o problema cu compresorul de la clima, este stricat si trebuie inlocuit.

Ma puteti ajuta cu sugestii, la ce service as putea merge?

Reparatii: 

 

- Inlocuire compresor clima
- Uscator
- Garnitura 23.8X2.4
- Simering
- Supapa expansiune, clima
- Curatare instalatie clima

 

Am primit 2 oferte uitandu-ma peste service-urile mentionate in thread

Autodasis: 3200 ron

FKD: 2800 ron

 

Din greseala am sunat la un service specializat in reparatii clima in bucuresti (climaauto diag), pe site nu specifica o adresa si cautand pe google "service clima auto cluj" am presupus ca sunt din cluj.

Ei mi-au spus ca toata lucrarea costa 1650 ron si ca nu e nevoie de supapa sau valva expansiune (aprox 200 ron), oricum cu ea ar fi fost 1850, o diferenta f mare.

 

Aveti idei? sugestii?

 

Multumesc

 

 

Later EDIT: inca o oferta, service autolife aprox 1850 RON 

Mi se par cam mari diferentele, avand in vedere ca la nici un service compresorul nu e unul original.

Modificat de TraCooL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca si la TEKTON MOTORS Cluj - Napoca, Str. Orastiei Nr. 10, Depozitul Nr. 13,  sunt langa augsburg cum mergi la aeroport in partea dreapta,undeva in spate la ambient.Eu am avut o problema cu clima si ei au fost cei care au rezolvat problema.Au si piese(lucreaza cu distribuitori de piese).Bafta.

Tel 02654256550,0720528096

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, o sa sun si la ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata doresc sa merg in Cluj in targul auto. Doresc sa cumpar Octavia 2 sau Focus 2. Va rog sa-mi spuneti cei care cunosc Clujul ce posibilitati am sa verific masina chiar sambata. Cei de la Auto test sunt de incredere? Sau alte serviceuri pe langa piata? Pentru Skoda pot apela la Autoworld?

  Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi ok daca ai putea sa mergi la reprezentanta...macar pui masina pe tester si ti-o ridica sa se uite sub ea la partea mecanica...nu vad de ce nu ar fi in stare sa iti faca o verificare cap coada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu Skoda poti merge linistit la Autoworld. Eu mi-am montat la ei tempomat-ul si a fost OK. Sigur au acelasi model de tester. Nu stiu foarte sigur daca au acces la aceeasi baza de date pentru a vedea istoricul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te duce la autoworld, am fost eu cu a mea, passat 2010.

Mi-au spus ca totul e ok, doar bateria e un pic descarcata. (dupa ce am stat 3 ore acolo s-o "verifice")

Apoi m-am dus sa fac revizia la alt service si am aflat ca bucsele toate 4 trebuie schimbate si compresorul de la clima e dus(nu baga ac clima si i-am pus sa verifice), la autoworld mi-au scris in acte ca au verificat clima si e ok, cand am luat masina erau 0 grade, nu m-am gandit sa verific AC.

 

M-au sunat de la autoworld dupa sa le dau nota serviciilor, am zis ca sunt f nemultumit si de ce, mi-a zis doamna aia ca o sa ma sune un manager pt aceasta "plangere" si nu m-a mai sunat nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate si un cunoscut de-al meu a patit la fel prin 2012 cu verificarea la Autoworld. A fost cu un Golf 6 2.0 TDI 110CP ce l-a gasit in piata de masini la ei pt verificare , i-au spus ca e totul ok. Omul a cumparat masina. Peste cateva saptamani mergand la alt service si-a dat seama ca are ceva probleme la volant sau ambreiaj, nu mai stiu exact, asa ca le-a schimbat amandoua ca sa scape de problema.

Modificat de Laurentiu M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vrut sa testez o masina la Autoworld inainte de cumparare, dar vad ca sunt mai multe pareri impotriva.

 

Maine de exemplu unde as putea sa duc un Golf 6 la verificat? Nu stiu un service care sa fie deschis si sambata si sa aiba echipament potrivit pentru o verificare cat mai detaliata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai cum să verifici foarte amănunțit. Eu am testat R-ul în două locuri. Cei mai lăudați din București. Totuși AC mergea prost și nu mi-a spus nimeni.

Se verifică erorile, se verifică în mare ce se poate și aia e. Nu stă nimeni să demonteze mașina. Și când am vândut BMW-ul la fel a fost verificat. Tot în două locuri, tot apreciate. Acolo au vrut clienții.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor, ma puteti ajuta cu ceva recomandari de service turbine (demontare, curatare galerie admisie, verificare, curatare, etc) in Cluj-Napoca? Sa fie de calitate, profesionalism si cu un pret corect.

 

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu clima la Tekton Motors, service-ul recomandat de userul Neag,

Multumesc inca o data de recomandare.

 

Problema s-a rezolvat prin inlocuirea fuliei la compresor, curatarea instalatiei si reumplere.

Totul m-a costat 450 RON, initial fusesem la auto service FKD pentru constatare si mi-au spus ca pot sa repare problema doar inlocuind compresorul, supapa expansiune, curatare, reumplere, etc. (2800 ron)

 

Ca o sugestie, inainte sa aruncati bani pe o "reparatie majora", mergeti la 2 sau chiar 3 service-uri pt constatare, pt cei 80-100 ron cat e constatarea e posibil sa salvati vreo 2300 RON (cazul meu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Doresc sa achizitionez un VW Passat cat de curand. Unde recomandati sa ii fac o diagnoza completa in Cluj? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună, îmi recomandati va rog un vopsitor bun in Cluj ? Cum lucreaza Autoworld astfel de lucruri ? Ideea este ca trebuie vopsită toata partea dreaptă... Chiar înlocuită portiera dreapta fată la tiguan, plus ornamente la aripi si portiere.  unde credeti ca as putea face această lucrare sa iasă cat mai bine ? 

Multumesc.

 

Ps. Primul crash, de bun venit în România, in prima lună.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Cluj (Borhanci) str Voievodul Gelu, este un atelier de tinichigerie si vopsitorie .

Am prieteni care au vopsit acolo si sant multumiti.

Trec zilnic pe linga atelier si imi plac rezultatele care le vad la masinile reparate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat de Autoworld pentru ca trebuie înlocuite ornamente la aripi fată + spate si ornamente de pe usile fată + spate ( chestiile alea de plastic ) si evident ma intereseaza sa puna piese originale ! 

Dar cu o recomandare bună si garantia unei lucrari bine făcute ma pot duce oriunde.

 

Astept si alte păreri.

 

Multumesc.

 

@ Dezmir, multumesc frumos.

Modificat de croconelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o faci pe asigurare, poti merge la Compexit. Lucreaza foarte bine, insa sunt foarte scumpi fata de vopsitorii obisnuite.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baietii

Un service bun in cj unde au ceas comparator stie cineva ?

Cred ca imi sunt ovalizate discurile pe fata

Sent from mobile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu pe nimeni sa aiba asa ceva, din cate stiu eu se pot verifica si pe un strung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...dar ar trebui date jos de pe masina, prea mult de lucru

Sent from mobile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o întrebare la autoworld, am văzut că rectifică discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marti am programare la ei si voi intreba si de problema discurilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Apahida am fost de mi-am schimbat distributia, filtre si ulei la pret minim. La fel si bucse roti si discuri cu placute :) produsele ti le alegi tu, nu ce vor ei :) mana de lucru e destul de ieftina dar foarte buna. Au elevator, testere, tot tacamul pentru un atelier. Baietii sunt buni in ceea ce fac. Se numeste treisute.hp. au pagina de facebook.

Daca vreti ceva mai scump si o mana de lucru ireprosabipa, va recomand la domnul Alin, la atelierul lui in Someseni. Dansul este inginer, inginer sef pe partea mecanica la Audi Cluj. Lucreaza doar cu produse originale VAG, dar face treaba exceptionala. Atelierul e pe strada Brigadierilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!