Jump to content

Oglinda Passat B7 de pe masina cu volanul pe dreapta


MariusVasilescu
 Share

Postare recomandată

MariusVasilescu

Salutare tuturor ! 

Am un Passat B7 2011(volan pe stanga), si am avut ghinionul sa raman fara oglinda retrovizoare dreapta. Am gasit o oglinda din dezmembrari de pe o masina cu volanul pe dreapta. Din cate am citit, la modelele anterioare nu se potriveste, fiind diferit unghiul bratului oglinzii si anumite componente electronice(procesor, soft, setari) dar nu am gasit informatii explicite despre B7. In schimb cautand piese after market pe site-uri din UK vad ca au acelasi cod cu cele de la noi, si pe site-ul Alkar de expemplu nu sunt oglinzi complete pentru masini cu volanul pe drepata(RHD), fiind diferita doar sticla(asferic - convex). Daca a avut cineva experienta cu oglinzi de pe B7 RHD montate pe B7 LHD va rog sa ma ajutati in decizia de a cumpara o astfel de oglinda. Mulțumesc ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna idee, poate asa am reusi sa o facem electromata si pe cea din dreapta.

Poate ajuta cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce procesor, soft sa fie intr-o oglinda ?

nu merge de la europa pe UK si invers din cauza unghiului.

ca sa o faci si pe cea din dreapta electrocromata ai nevoie doar de sticla care trebuie si 2 fire trase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusVasilescu
10 hours ago, Al Bundy said:

nu merge de la europa pe UK si invers din cauza unghiului.

Mulțumesc pentru răspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar ma gandeam daca e posibil sa pun heliomata pe partea pasagerului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, este , se trag firele de la oglinda interioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Un cod pt oglinda din dreapta de Anglia imi poate spune cineva ? Ma interesează varianta electrocromata  :) . Ms anticipat f

Modificat de casper_bdc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Știe cineva daca se poate gasi marginea oglinzii din dreapta. Am văzut pe net că se demontează și ea dar nu găsesc nimic de cumparat, doar geam oglinda, carcasa sus jos, semnalizator sau oglinda cu totul. Dacă știe cineva un cod va sunt recunoscător. Un vecin a deschis ușa mai tare și mi-a crăpat urat masca neagra a oglinzii. Cum nu recunoaște nici nu prea am ce sa ii fac și nu as lua toată oglinda pentru un plastic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza, sa vedem exact ce iti trebuie.

Daca e vb de rama din jurul oglinzii/sticlei - da, se gaseste si separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. De rama negra de plastic din jurul oglinzii este vorba. Un cod de poate ?

images.jpg

Poza asta am gasit-o pe net, dar că piesa nu găsesc, doar capacele, semnalizatorul, geamul sau oglinda cu totul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tase77 Fa o intrebare la avia pantelimon. La masina din semnatura, la oglinda pe partea stanga am avut oarecum aceiasi "problema". Din cate i-mi aduc aminte cei de la avia, pentru rama au cerut in jur de 40-50 lei, iar pentru semnal 150lei, motorasul - 340lei, capacele nu mai stiu..., Problema a fost ca nu aveau toate piesele in stoc. Asa ca am luat o oglinda completa TYC pe care am dezmembrato...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu se poate compara (calitativ si nici financiar) TYC cu cea OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai perfecta dreptate @Florin, calitatea materialelor folosite, lasa mult de dorit, din pacate eu am fost presat de timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Mulțumesc mult. Doar pe original vine și costă 120 lei. Cam mult pentru un plastic, dar asta este.

Modificat de tase77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 31.01.2017 at 11:27 AM, tase77 said:

Am rezolvat. Mulțumesc mult. Doar pe original vine și costă 120 lei. Cam mult pentru un plastic, dar asta este.

Am aceeasi problema ca si tine dar pentru un VW Passat B7. Te rog poti sa-mi spui de unde ai achizitionat acel plastic din jurul oglinzii (un link ceva?).

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, l-am schimbat si eu. L-am luat de la Porche vest.  A costat 130 lei,daca nu ma insel. Te duci cu VIN-ul masinii si iti da exact rama aceea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am luat din Constanta de la Tracom. Este un magazin de piese auto bine cotat aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut! 

m.am trezit si eu cu oglinda de la sofer sparta (carcasa, semnalizare, oglinda) si trebuie sa o inlocuiesc. am inteles ca nu merge de anglia si ca nu e recomandat sa iau AM. Am gasit una de la o masina cu oglinda electroromatica si ma intrebam daca merge montata pe o masina care nu a avut asa ceva, daca se potrivesc mufele? la fel si pentru varianta cu rabatare electrica, masina mea neavand asa ceva din fabrica. Eventual daca se pot face adaptari incat sa mearga partea  de rabatare eletrica sau sa ma pot folosi de faptul ca este electrocromatica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge montata.

Ca sa beneficiezi de restul functiilor, trebuie sa faci retrofitul.complet pt oglinzi pliabile electric.....ambele oglinzi, cele doua calculatoare de usi, buton.

Pt electrocromare, trebuie tras fir de la oglinda centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va Salut...Astazi am observat ca oglinda stanga a inceput sa fluture si cand am ajuns acasa am tras Putin de ea si sa deslipit complet...Aveti Idee cu ce se poate lipii?Ma gandeam la Super Glue dar nu stiu daca o sa tina.

Respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!