Jump to content

hpdaniel
 Share

Postare recomandată

Cristi zicea de alimentarea releului...ca trebuie dusa la SC15...dar conform schemei,bobina releului e comandata de centrala cu + celalalt capat fiind la masa(maro).

Deci montajul e corect.Centrala e de vina..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am gasit pana acum pe forumuri am nevoie de o centrala cu unul din codurile de mai jos:

3C8 937 049 F

3C8 937 049 S

3C8 937 049 AB

Pe cele 3 de mai sus le-am gasit in ETKA. S este inlocuitor pentru F si AB pentru S. Mai sunt si cele 3 de mai jos tot cu aceleasi caracteristici dar nu stiu daca au altceva diferit.

3C8 937 049 M

3C8 937 049 R

3C8 937 049 AC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi eu citisem ceva de 2012, dara cum am vazut ca era vb de un climatronic, nu de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut

Pentru cei interesati de acest retrofit am gasit pe un forum polonez foarte explicit (lista de componente necesare cu cod piesa , poze, verificare compatibilitate calculator,...) montajul unui parbriz cu incalzire.

https://forum.vw-passat.pl/topic/48365-b6-montaż-ogrzewanej-przedniej-szyby/

Cu activarea traducerii pagini din browser se rezolva cat de cat cu traducerea.

Sper sa va fie de folos.

Acum vin cu o intrebare catre voi: stiti cumva ce diferente sunt intre un parbriz de B6 si B7?

Eu vreau un parbriz cu incalzire si heliomat (am senzori de ploaie si de lumina), dar din pacate, din discutiile avute cu cei de la Pilkinton, am aflat ca pentru B6 nu sa facut si cu incalzire si heliomat.

La Passat B7 sa facut si cu incalzire si heliomat.

Din punct de vedere gabarit si forma este acelasi ca si la B6 si se poate monta, dar am inteles ca difera pozitia senzorilor si a oglinzii (oare sa fie dar atat? nu difera oare si forma locasurilor unde se pun senzorii si oglinda?) - acestea sunt inf primite de la Pilkinton

Multumesc

Craciun fericit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca difera pozitia, ce conteaza? Senzorul de ploaie va functiona, indiferent unde este. In cel mai rau caz o sa ai nevoie de o oglinda de B7, pentru a masca firele, daca va fi cazul desi nu cred. Daca cei de la Pilkinton confirma forma ca fiind 100% identica atunci inseamna ca asa este. Noi ochiometeic nu putem spune mai mult decat cei ce le manevreaza zi de zi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

Maine voi mai avea inca o discutie cu cei de la Pilkington si voi vedea daca se poate si se renteaza costurile aditionale (inlocuire oglinda int + costul pentru heliomat) pentru montarea unui parbriz de B7 pe un B6.

Referitor la calculator, eu am revizia E si se pare ca "nu stie" parbriz incalzit

Stiti cumva unde as putea gasi in functie de revizia calculatorului ce codari poate accepta acest calculator?

Adica nu as vrea sa iau un calculator (de ex rev AG) care stie incalzire in parbriz dar sa nu stie alta codare de ex incalzire auxiliara Webasto (o am pe masina) sau xenon (il am pe masina) sau altceva.

Address 09: Cent. Elect.        Labels: 3C0-937-049-30-H.lbl
   Part No SW: 3C8 937 049 E    HW: 3C8 937 049 E
   Component: Bordnetz-SG     H54 2602  
   Revision: 00H54000    Serial number: 00000003944594
   Coding: E38A8F4701041A00470A00000F000000000B5D435C000120000000000000
   Shop #: WSC 05124 000 00000
   VCID: 3365F94E52956586591-8066

   Subsystem 1 - Part No: 3C1 955 419 B  Labels: 1KX-955-119.CLB
   Component: Wischer 290510 006  0208  
   Coding: 00046997
   Shop #: WSC 05124  

   Subsystem 2 - Part No: 1K0 955 559 AH  Labels: 1K0-955-559-AG.CLB
   Component: RLS     090710 054  0403  
   Coding: 00209069
   Shop #: WSC 05124  

No fault code found.

 

Multumesc

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare

Am ramas dator cu un raspuns referitor la parbrizul de Passat B7 pe un Passat B6 - se potriveste 100%.

Am montat la mine pe masina parbrizul de B7 deoarece este si heliomat si cu incalzire (de B6 se putea doar heliomat sau doar cu incalzire nu cu ambele)

Diferentele dintre cele 2 parbrize sunt urmatoarele:

- pozitia suportului de senzori/oglinda cu 2 cm mai jos decat la B6 (este acelasi locas de senzori ca la B6 si deci nu a trebuit sa iau alti senzori sau alta oglinda)

- costul -  parbrizul (Pilkington) de B6 doar cu incalzire cu tot cu manopera = 900 lei

              - parbrizul (Pilkington) de B7 cu incalzire si heliomat cu tot cu manopera = 1200 lei

Numai bine

Modificat de adij
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut. 

Cei dela Pilkington fac si retrofitul electric sau doar instalarea parbrizului pe mașină?

Vreau si eu sa imi pun parbriz incalzit la un Touran 2018, tot din cauza de parbriz crapat de piatră. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta nu fac decat montaj. Pentru partea de retrofit vezi cu sabinx, Florin, Al Bundy etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, Gabriel.T said:

Salut. 

Cei dela Pilkington fac si retrofitul electric sau doar instalarea parbrizului pe mașină?

Vreau si eu sa imi pun parbriz incalzit la un Touran 2018, tot din cauza de parbriz crapat de piatră. 

Garantat nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!