Jump to content

Retrofit door warning lights - TUTORIAL


Boditza
 Share

Postare recomandată

Salut,

Am instalat la mine si in lipsa unui ghid complet mie unul mi-a fost destul de greu asa ca vreau sa ajut pe cei ce sunt la inceput e drum ca si mine. Masina pe care s-a montat este Passat B7 din 2012

Piese necesare:

1. Lampi 3AD947411, le gasiti pe aliexpress la maxim 20$ dar atentie sa aibe toti pinii la fel si anume N 907 647 01 (la B6 doar 2 lampi au pini de tipul asta, celelalte 2 au pini diferiti pentru usile din spate). La baieti cu 150-200ron

2. Trim removal tools si nu recomand altceva decat daca aveti experienta destula si inlocuitori ale acestora. La fel se gasesc pe aliexpress la 3$ sau la baieti cu 50-70ron :)

3. Torx T30 cred dar e posibil sa ma insel la numar, am cumparat din bazar set de imbus torx si doar unul l-am folosit, setul fiind 10 lei.

4. Cutter

5. Surubelnite mici

 

Sa incepem, din pacate fara poze reale ca nu aveam timp sa si pozez fiind primul meu retrofit:

A. Usa fata

1. Demontare capac maner usa pentru a putea desface surubul din spate. Se incepe din partea de jos conform ELSA. Partea asta este valabila atat pentru usa fata cat si spate

maner.png

2. Demontarea usii fata :

usa.png

 - Sub usa se gasesc 2 clipsuri rotative vizibile cu ochiul liber notate cu 6 si 7 in imagine care trebuie rotite la 90 de grade.

 - Folosind un trim removal ca cel din imagine este extrem de usor de declipsat clemele din usa, decat le gasesti pozitia, bagi partea cu despartitura si impingi putin. Clemele fac POC si au sarit. In unele filmelete am vazut ca unii trag efectiv dar la mine nu a mers, ori nu am tras cu multa putere de frica sa nu rup fata de usa:banghead:

trim_removal.png

Clemele le-am desfacut in ordinea urmatoare: 8, 5, 3 ,1,10. Clema 9 este foarte tricky, cel putin mie asa mi s-a parut ca nu am gasit logica prin care sa o scot, am zgaltait fata de usa in stanga si in dreapta si pana la urma a iesit. In ELSA spune sa impingi in dreptul ei din lateral dar la mine nu a vrut.

Dupa operatiunile de mai sus fata de usa decat se ridica usor si iese, eu am sprijinit-o pe un scaunel mic sa nu mai desfac cablul de la manerul de deschidere.

3. Bricolare mufa din usa:

- se scoate mufa din poza de mai jos din calculatorul de usa, se taie zip-tie cu un cutter

mufa_fata1.png

- mufa scoasa se desface in doua cu o surubelnita subtire bagata ca in poza si se extrage miezul:

mufa_fata.png

-Odata ce se scoate miezul e foarte intuitiv de inserat pinii de la lampa in lacasurile libere. Pe fata plus-ul se insereaza la pinul 18 iar minusul la 19. Trebuie cautata atent numerotarea pinilor dar nu e greu, la mine erau numerotate capetele.

4. Remontarea pieselor in ordine inversa :)

5. Activarea cu VCDS-ul in campul 42 (Driver door) sau 52(Passenger) in functie de partea pe care montezi, long coding helper si veti gasi door exit light in unul din bytes. 

Eu le-am activat pe toate inainte sa ma apuc de montaj, iar in momentul in care terminam cu mufa cuplam lampa sa vad daca am nimerit pinii si ca merge.

B. Usa spate:

1. Demontare capac maner usa pentru a putea desface surubul din spate. Se incepe din partea de jos conform ELSA. Partea asta este valabila atat pentru usa fata cat si spate

maner.png

2. Se roteste clipsul rotativ notat cu 6 apoi incep sa se desfaca clemele in ordinea 5, 4, 7, 8, 9. Clema 3 iese usor in momentul in care se trage de fata de usa.

usa_spaate.png

3. Mufa usa

- aici procedeul este aproximativ la fel ca pe fata doar metoda de desfacere a mufei este putin diferita insa tot cu o surubelnita mica subtire se rezolva

mufa_spate.png

- Se introduc pinii in mufa, pinul 6 corespunde plus iar pinul 18 minus.

4. Remontare in ordine inversa.

5. Activare cu VCDS si pentru usile din spate (tot din controlerul usilor fata dar in long coding se alege din meniul drop-down controllerul usii spate)

Un video foarte bun este acesta https://www.youtube.com/watch?v=dbNYZVqKAms&index=1&list=FLaN6a5kMu9IHyqvtPAheSAQ

Faceti pe propriul risc si nu sunt respnsabil de eventualele daune cauzate in urma instalarii lor.

 

Sper sa va fie de ajutor si spor la lucru.

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din pozele puse pe site reiese ca este pentru b6 nu B7. Iti trebuie toti pinii sa fie la fel pentru B7 si anume codul 000 979 009 sau  N 907 647 01.

Din pacate nu am gasit special pt b7 pe aliexpress dar poti lua pinii de la reprezentata si sunt in jur de 2 lei bucata, 4 fiind necesari.

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. In cazul asta o sa comand si niste pini de aici din RO de la reprezentanta pentru a fi zigur.

Apropo, vad ca tu ai pus cu LED...nu este lumina prea puternica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este deloc. Lampile(carcasa de plastic) obstructioneaza destul de mult din lumina si lumineaza exact cat trebuie :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu imi dau seama din pinii expusi ca sunt doar 2 vizibili, care sunt buni. Toti scriu ca sunt si pentru b7 dar de fapt nu sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acei pini se gaseac asa usor la reprezentanta ii comand, nu e problema. Am vazut si pe Aliexpress pini in concordanta cu codul dat de tine asa ca solutii exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
identitate78

Am reusit si eu in week-end sa le instalez. Intr-adevar, la usile din fata acel "pin" numarul 9 care fixeaza fata de usa se declipseaza ff greu.

Multumesc @Boditza.

L.E. ca sa va faceti o idee asa arata acel clips numar 9 care cauzeaza batai de cap:

IMAG2628.thumb.jpg.f19e1c9c1143abb729a37cfaca742d6b.jpg

IMAG2627.thumb.jpg.d0b953d20a54bf07ef77e1d934c86fb0.jpg

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca te-am putut ajuta :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au iesit usor, trebuie tras de fata de usa spre lateral.

Modificat de AdySpecie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Va salut. Aceeasi problema exista si la B6. Pinii expusi in pozele de la orice vanzator de "door warning lights" sunt compatibili pentru usile din spate. Cei pentru usile din fata sunt diferiti si am reusit sa cumpar acum vreo 2 ani cateva zeci de bucati compatibile, dar nu mai am niciuna si nici codul acestora. 

Daca stie cineva codul pinilor pentru fata, as aprecia sa il scrie aici, ca sa fie DIY complet :)

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru B7 ai nevoie doar de N 907 647 01 si pe fata si pe spate. La B6 cred ca gasesti in aria dedicata acestui model

Modificat de Boditza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identitate78

Mie de pe Aliexpress mi-au venit pini identici(corecti pt B7) la toate cele 4 cabluri. Si eu eram pregatit sa comand dupa codul dat de @Boditza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La cc1 2012 sunt ok pinii de B7 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, 

de unde se pot cumpara capacele de protectie?
image.png.f6e9d724f63967598091a27dc5be6eff.png

Sunt aceleasi capace (cele rosii) si la usa din fata si la cea din spate?

Modificat de incepatorcj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa ti le daruiesc eu pe ale mele. Sunt identice toate patru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Ce tip de LED este necesar pentru a inlocui lampile de la usi?

Merci.

L.E. @F l o r i n, multumesc pentru sfat. Totusi, au un cod dupa care sa le caut?

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai ok, sunt niste module cu mai multe leduri, puse la 90grade, pt a lumina rosu si alb, asa cum este lampa

vezi la colegii care comercializeaza produse pt retrofit. Ei au asa ceva. Nu am/au cod, sunt chinezesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

1. pacat ca nu mai sunt active pozele din primul post.

2. si mie mi-a trimis vanzatorul pini gresiti.

3. la usile fata clema buclucasa se desface mai usor daca trageti in lateral, cum a scris si @AdySpecie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate kit-urile chinezesti, au aceasta problema la pinii pt calc usi spate. Sunt pentru modelul vechi de calculator de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica sunt B7 mai vechi ce au alt tip de mufa?

credeam ca a gresit chinezul cand a trimis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca el iti vinde de/pentru B7.... kit-ul e pentru masinile mai vechi - Golf 5, Passat B6 - cu generatia veche de calculatoare.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa gasesc pozele vechi si o sa le reuploadez... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Știe cineva de unde se ia un plus de poziție pt a monta lumina in nanerul de la usa,ceva de genul:

Screenshot_20180531-061413.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!