Jump to content

Modificari, upgrade-uri, update-uri


75NOR
 Share

Postare recomandată

On 25.11.2016 at 2:52 PM, sebip said:

Esti sigur ca ii doar 430 de lei? Ca modificare asta implica fusta spate+3 ornamente cromate!

@sebip @RzzV: hai ca m-am elucidat aseara. Din pacate, am avut dreptate toti 3. :) 

Ideea e asa:

Eu am cerut pret pentru "fusta spate Sportline" presupunand ca vine completa - asa cum vazusem pe Superskoda (poza mai sus).

Pretul este corect: 430Ron, l-am re-confirmat.

Problema este ca trebuie comandate separat toate celelalte elemente mentionate de Sebi, adica cele 3 elemente cromate.

Total pachet, adica fusta + cele 3 elemente cromate iese aprox 400Eur :( 

Personal, decat sa dau 400Eur pe o fusta cu evacuari fake, prefer sa ma mai "scobesc" de 350Eur si sa iau cu 750Eur ambele finale OEM de TSI280...

Case closed.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum face sens toata povestea. La mine cred ca e complicat de modificat evacuarea ca sa o pun pe cea de tsi 280, asa ca singura varianta ar fi sa iau doar tips-urile de tsi 280 de pe millotec. Sunt acceptabile ca pret, arata ca cele originale, doar ca nu iese abur pe ele. :) Si se monteaza relativ usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa zic. Am vorbit cu vreo 2 useri de pe Briskoda care si-au comandat asa ceva si nu le-au primit - le arata probleme de dispatch :) 

S-au prins SuperSkoda ca au gherlit-o si de asta l-au retras. Sunt curios cum o dreg cu cei care l-au comandat si platit :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Recent ma uitam pe Briskoda si e un Superb dus in 520 de cp pe interne stock :). Masina e sleeper pe exterior. Foarte interesant topicul. :D (Nu cred ca am voie sa postez linkul aici) 

SUPERB (520ps)                                0-60mph: 3.27s 0-62mph: 3.47s    ¼ mile: 11.46s @ 120.28 mph - cam atat scoate un Lambo Hurracan. 

Cam asta e bolidul

imageproxy.thumb.jpg.df3cd9861d120dd6fc1db065362e74bf.jpg

58c5d338833b7_imageproxy(1).thumb.jpg.2de93a895a7357920c7c396682088a75.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il stiu.

520 cai si stergator luneta :screwy: Probabil tocmai stergatorul il face sa fie sleeper cu adevarat :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR, hai nu fi rau acum :)) Nici mie nu mi-l place dar cine stie ce gusturi are omu :D Oricum, interesant ca internele tin atata putere. Apropo, felicitari pentru noua masina, ti-am vazut topicul! E geniala, ce mai.. Stii cumva ce diferente sunt intre motorul tau si cel de 280 cp? Ma refer la turbo interne etc. Sunt la fel? Ce difera intre cele doua motoare mai exact? :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EmilianPop: eram si eu comentator degeaba :) doar ca nu prea reusesc sa ma impac cu designul stergatorului, dar proprietarul trebuie sa fie multumit :) 

Mersi frumos.

Uite un comparativ intre TSI220 si TSI280.

Ideea e: in mod cert alta turbina, alt soft si alt gearing al DSG-ului. Utilizatorii de UK raportau ca stau in ture mai mari la aceeasi viteza fata de TSI220.

Turbina mai mare vine si cu un lag mai mare - vezi repriza 60-100. In acelasi timp, aia 60cai conteaza mult la 0-200, acolo reuseste sa faca diferenta.

Precum se vede, TSI220 pare mai versatil - da atat cuplul mai jos, e acelasi cuplu la ambele - cat si puterea. TSI280 e mai extrem.

Daca ar fi avut si 4x4 TSI220 era perfect :) , dar atat timp cat nici GTI, nici O3 VRS nu au 4x4, acceptam ca traim intr-o lume facuta din compromisuri :) 

Ah si mai e ceva: aia 3,500Eur diferenta la lista intre TSI220 si TSI280... :) 

IMG-20161011-WA0006.jpeg

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce test ciudat, pe cine intereseaza cat durează 60-100 în viteza 3 sau 4? Mai util e să știi cat ia 60-100 în S sau D din momentul în care apeși pedala la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 60-100 pe kick down ar trebui sa nu schimbe viteza, adica sa faci asta doar in 3 sau doar in 4, in functie de cat de tare apesi si cat tii acceleratia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca la DSG6 sunt treptele aproximativ la fel ca la M6, 60-100 se face cel mai rapid cu treapta a doua. La 1.4tsi-ul meu, ajung la 100km/h cu a2a la 6000rpm (inainte sa inceapa zona rosie, si unde zic ei ca e Pmax).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pe tema accesoriilor, daca intereseaza pe cineva.

Pentru portbagaj nu mai exista o solutie de covoras care sa fie de cauciuc :( 

Exista:

1- Tava de portbagaj - plastic, cu marginile hiper-inaltate

2. Covoras/tava de portbagaj - plastic, cu marginile inaltate cam 2 cm: vreo 360Ron

3. Covoras cu fata dubla: mocheta/plastic moale :( aprox 330Ron.

Pe acesta din urma l-am luat si eu - usor ofticat. Desi in catalogul de accesorii apare mocheta/cauciuc, pe site-ul skoda si pe superskoda e dat corect, adica mocheta/plastic moale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Daca la 1 te referi la tavita AM care se gaseste la ~180 lei, nu e din plastic, e din cauciuc mai tare si marginile inalte sunt foarte utile, se pupa perfect pe marginile portbagajului. Mie aia mi s-a parut cea mai utila si la cel mai mic pret - ca si varianta la cea OE care nu-mi placea si era si de 2 ori mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refer la accesorii OEM...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista OE cu margini înalte? Cat costa? Eu când am intrebat acum câteva luni nu exista decat aia la 360+ lei parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista de la Cool - Liner dedicata din cauciuc la 190 de lei ...sau la 128 de lei dintr-un cauciuc mai prost.

Modificat de vdragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta stiam, dar intrebam daca exista mai multe tipuri OE, ca eu stiam doar de un singur model OE de tavita.

Pe aia de la Cool-Liner de 190 lei am cumparat-o eu, mi s-a parut cea mai potrivita pt ce vreau de la ea in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 31.03.2017 at 2:25 PM, RzzV said:

Exista OE cu margini înalte? Cat costa? Eu când am intrebat acum câteva luni nu exista decat aia la 360+ lei parca.

Uite aici. Ii poti lua codul sa intrebi de pret

http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/boot-equipment/plastic-boot-tray--3v5061162x/0/1/24/43/1001

Care e aia de la Cool Liner de 190 Ron ? Ai un link, ceva ? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Deci, tot plastic. M-am linistit :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Intrebare: voi aveti luminata bricheta din scurmiera fata ? Adica e vreun inel luminat acolo unde "bagi bricheta" ?

Eu nu am decat LED in scrumiera si ma gandesc ca poate e ceva "ars" acolo ?

Evident, la S2 era si LED la scrumiera si inel luminat la bricheta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR la mine e luminat cu led interiorul PhoneBox-ului si e luminat cu led si inelul prizei de 12V de langa PhoneBox.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: :) 

Eu nu am Phone Box :(  

Mai e cineva fara PB care sa aiba iluminat si inelul prizei 12V ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma uit eu diseara sa vad,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine e lumina atat la bricheta cat si la scrumiera.

IMG_20170503_163513.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!